Na Bulovce kvůli koronaviru zůstávají jen dvě cizinky

V Nemocnici Na Bulovce zůstávají kvůli nemoci COVID-19 jen dvě cizinky, jsou v dobrém stavu. Přes víkend poslali lékaři do domácí karantény Čechy, kteří na Bulovce byli kvůli nákaze hospitalizováni. Na dnešní tiskové konferenci to řekla primářka kliniky infekčních chorob Hana Roháčová. Česko má zatím 32 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Další nemocní jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a domácích karanténách.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Nemocnice Na Bulovce
doporučujeme

"Ty dvě ženy by normálně byly také v domácí izolaci. Dokud nebudou vyléčené, nemůžeme je pustit třeba ani do hotelu," uvedla Roháčová. Všichni pacienti léčení na Bulovce měli podle ní lehký průběh bez příznaků nebo s velmi lehkými známkami nemoci připomínajícími zánět horních cest dýchacích.

Pacienti propuštění domů mají podle ní pokyny, že mají hlásit případné změny svého zdravotního stavu. Kontrolní testy se u nich budou opakovat zřejmě jednou týdně.

Z Bulovky začali ve čtvrtek vyjíždět ve speciální sanitce lékaři či sestry z infekční kliniky domácímu odebírání vzorků od lidí, u nichž o tom rozhodli hygienici. Do neděle bylo takových výjezdů 65. Už naplánovaných výjezdů jsou desítky. Během dneška bude podle Roháčové testovat dalších 20 případů z těchto výjezdů a dalších 20 od pacientů, kteří přišli na kliniku. Vzorky nemocnice testuje dvakrát denně.

Od soboty mají preventivní karanténu nařízenou všichni Češi, kteří se vrátili z Itálie. Podle Roháčové je možné, že mezi nimi další nakažení budou. Dosud jsou případy prokázané v Česku spojené se severem Itálie, zejména lyžařskými středisky Val Gardena, Passo Tonale nebo Auronzo di Cadore. Další mají souvislost s příjezdem ženy z amerického Bostonu. "Nevíme, jak ostatní státy. Hodně hlásí Francie, Německo, Rakousko," uvedla Roháčová.

Připomněla, že lidé, kteří se sice vrátili z rizikových oblastí, ale příznaky nemají, by se testovat neměli. "Vylučování viru u člověka s příznaky je daleko masivnější, než u toho, kdo je bezpříznakový," vysvětlila. Velké procento lidí příznaky nemá, nelze ovšem podle ní vyloučit, že virus šíří do svého okolí.

V Česku po víkendu zůstává 32 nakažených koronavirem, v karanténě bylo v pátek preventivně 1100 lidí. Od sobotního opatření vzhledem k návratu z Itálie porostou nejspíš o stovky až tisíce. Ministerstvo také zakázalo návštěvy v nemocnicích a domovech důchodců. Od začátku testování 24. ledna do pondělního rána bylo vyšetřeno 928 lidí.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií, zbytek s Bostonem.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl Ústavní soud

06.04.2020 12:34 I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zastal se ženy,…

Záchranáři pátrali na Zlínsku po mladé ženě, našli ji zraněnou

06.04.2020 11:52 Aktualizováno Více než sto hasičů, policistů a členů týmu Rescue SAR Morava pátralo v neděli odpoledne a večer po…

Vražda nemluvněte v Bojkovicích: Matka obžalována, dítě měla předávkovat…

06.04.2020 11:20 Státní zástupce Martin Malůš podal obžalobu na devětadvacetiletou ženu v případu listopadového…

Ústavní soud: Vzdálenost nemůže být jediným argumentem proti střídavé péči

06.04.2020 11:05 Velká vzdálenost mezi bydlišti rodičů nemůže být jediným důvodem vylučujícím střídavou péči o dítě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy