Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě zdravotních potíží či pádu přivolají pomoc. Cílem je, aby senioři nemuseli předčasně do domova či jiných zařízení. Město dokončilo pilotní provoz systému e-Health, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pilotní projekt se uskutečnil v letech 2017 až 2020 a magistrát na něm spolupracoval mimo jiné s praktickými lékaři, nemocnicemi nebo ČVUT.

Důchodce, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Potřebujeme tuto službu rozvíjet i proto, abychom seniory co nejdéle udrželi doma a nemuseli je stěhovat do domova, což má pro ně vždy negativní důsledek na psychiku. Toto je tedy způsob, jak podpořit setrvání lidí doma. Cílem bylo propojit zdravotní a sociální oblast," řekl Hřib.

Pomocí náramku si může senior přivolat pomoc v případě zdravotních potíží. Zařízení je rovněž schopné rozpoznat pád seniora, kterému automaticky přivolá pomoc. Pilotní fáze projektu se zúčastnilo 120 seniorů, kdy došlo k 5,4 alarmu na jednoho klienta.

Kromě vyzkoušení systému bylo podle Hřiba cílem pilotní fáze také rozšířit povědomí seniorů či lékařů o této službě. Magistrátní odbor sociálních věcí nyní dostal za úkol, aby systém zahrnul do každého svého rozhodování. Provoz následně uhradí magistrát. "Služba by se dala zřejmě koupit na trhu, ale lidé, kterým je určena, na to často nemají peníze. Proto je tady důležitá role města, které je schopno to zajistit," řekl Hřib.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na shromážděních bude nutný respirátor či chirurgická rouška

02.03.2021 14:58 Mezi výjimky ze zákazu vycházení bude nově patřit i účast na shromáždění. Vláda na dnešním zasedání…

Fámám o koronaviru věří 40 procent internetové populace v Česku

02.03.2021 14:41 Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a…

Dokument k vycestování je součástí dokladů. Musí být vytištěn a fyzicky…

01.03.2021 22:04 Aktualizováno Řidiči, kteří budou od středy cestovat z jednoho okresu do druhého, se musejí policejním hlídkám…

Vláda zakázala stravování ve firemních jídelnách

01.03.2021 21:27 Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama