Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí do práce, je zastaralý. Evropská unie chce podpořit otce, kteří by na rodičovské dovolené mohli vystřídat matky dětí, a umožnit jim, aby lepší podmínky v případě, kdy by chtěli jít na rodičovskou.

rodina
doporučujeme

Rodičovská dovolená v současnosti navazuje na mateřskou dovolenou a standardně se počítá v délce tří let. Lze ji zkrátit či požádat o prodloužení, většinou ale platí, že na ni nastupuje pouze jeden z rodičů.

Ten druhý v ideálním případě nadále dochází do zaměstnání, aby rodinu uživil. Díky tomu ale nezná všechny nástrahy rodičovské, což se v budoucnu může změnit.

Jak upozornil Český rozhlas, Evropská unie chce, aby se otcové zapojili do péče děti více, a to už od útlého věku. Měla by se proto sjednotit délka otcovské dovolené na deset dnů, namísto aktuálních sedmi.

Druhý návrh Evropské unie počítá s tím, že by státy měly vytvořit lepší podmínky pro otce, kteří by chtěli jít na rodičovskou dovolenou. Vyplývá to ze směrnice, kterou EU schválila.

Na rodičovské dovolené zůstává nejčastěji matka dítěte, otcové na ni nastupují pouze ve výjimečných případech, například ve chvíli, kdy mají výrazně nižší plat, než jejich partnerka.  

Ženám by tato změna měla pomoci rychleji se vrátit do pracovního rytmu. "Máme šanci implementovat tu směrnici takovým způsobem, aby otcové, kteří vydělávají víc, chtěli ty dva měsíce strávit se svým malým dítětem a mít možnost intenzivnějšího přizpůsobení nové životní situaci," uvedla pro Český rozhlas místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová.

Povinná rodičovská pro otce nebude

Původní informace Českého rozhlasu hovořila o tom, že rodičovská bude pro otce na dva měsíce povinná. Radiožurnál uvedl, že "směrnici musí Česko včlenit do svého právního systému." 

Jak ale serveru EuroZprávy.cz vysvětlil europoslanec Tomáš Zdechovský, ve skutečnosti nejde o povinnost. "Není to povinnost, aby otcové museli být dva měsíce na rodičovské, a není tam žádná sankce," uvedl s tím, že jde pouze o doporučení.

Směrnice, kterou schválili europoslanci, ve skutečnosti pouze zavádí právo každého rodiče strávit na rodičovské dovolené aspoň čtyři měsíce, kdy dva měsíce se nedají mezi rodiči převést. Využít ho ale otcové povinně nemusí.

Čeští zákonodárci by o směrnici přesto měli jednat a zajistit, aby rodičovskou dovolenou mohl minimálně po dobu dvou měsíců čerpat i druhý rodič.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ZOO Praha se potýká s propadem návštěvnosti, ztráty jdou do desítek milionů

19.09.2020 21:13 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se…

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 17:52 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 16:19 Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama