Střelba ve FN Ostrava byla rozšířenou sebevraždou. Pachatel si vsugeroval, že má rakovinu

Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci.

Střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě
doporučujeme

Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám, řekl novinářům v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš. Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý. Muž zabil loni v prosinci v nemocnici sedm lidí a další zranil. Pak zastřelil sebe.

Myšlenka na rozšířenou sebevraždu v útočníkovi podle žalobce i policie uzrávala delší dobu. Na čin se připravoval několik dnů až týdnů. "V polovině roku 2019 utrpěl úraz a od té doby si začal více všímat svého zdravotního stavu. Trpěl zvýšenou úzkostí o své zdraví," uvedl Bartoš. Podle zjištěných informací si pachatel vsugeroval, že trpí rakovinou. I když to žádné z vyšetřeních nepotvrdilo, lékařům nevěřil. Nabyl dojmu, že mu nechtějí pomoci.

"Po té, co lékaři vyloučili fyziologická onemocnění typu rakoviny, dospěli k tomu, že u pachatele bude psychologický problém," řekl Bartoš. Potvrdili to i experti, kteří duševní stav střelce zkoumali po činu. Podle nich ale netrpěl žádnou duševní poruchou, která by způsobovala jeho nepříčetnost. "Trpěl jen zvýšenou obavou o své zdraví. To byl základ činu, který spáchal," uvedl Bartoš.

Dodal, že když vyšetření neprokázala rakovinu, lékaři střelci doporučili navštívit psychiatra. To ale muž neudělal a rozhodl se se svým životem skoncovat. Pořídil si zbraň, naučil se s ní zacházet. Podle Bartoše ale nechtěl zemřít sám. "Chtěl po sobě zanechat nějaký odkaz. Aby nebyl jedním z řady nevyléčitelně nemocných, kteří se zabili," uvedl.

Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela si muž pořídil model zbraně, který se používá ve školách a po úpravách může být funkční.  Tyto dodatečně úpravy způsobily to, že se zbraň při střelbě zasekávala. To podle Kužela několika lidem umožnilo z čekárny utéct a zachránit si život.

Bartoš řekl, že pistole se zasekla třikrát. Technické problémy způsobily i to, že se vrah nezastřelil na místě činu, jak měl původně v úmyslu. Nemocnici opustil a odjel na místo, které znal a zastřelil se tam. Policie dál zjišťuje, kdo zbraň upravil a od koho ji střelec získal. "Úprava zbraně byla trestná. Nesouvisí to ale s útokem, protože on si ji pořídil už upravenou. Proto jsme to oddělili a řešíme to samostatně," řekl Kužel.

Podle Bartoše si střelec polikliniku fakultní nemocnice vybral spíše náhodou. Prostředí znal, protože tam chodil na některá vyšetření. "To mohl být jeden z motivů. Dalším mohlo být to, že se dalo předpokládat, že tam bude větší množství lidí," řekl. Potvrzuje to i jeho chování v budově.  Procházel ji nějakou dobu a hledal čekárnu, v níž bude nejvíce pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klub, v němž se měl po nocích natáčet film, prověřuje policie

25.09.2020 17:40 Aktualizováno Hudební klub Cross v Praze, kde se po nocích údajně měl natáčet film, podle ministra zdravotnictví…

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

25.09.2020 17:15 Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny…

Většina Čechů se nechce dát očkovat proti covidu-19. Důvodu je několik,…

25.09.2020 15:40 Většina Čechů není ochotná nechat se očkovat proti nemoci covid-19, až bude k dispozici vakcína.…

Žena porušila karanténu. Od soudu si odnesla tříletý trest

25.09.2020 13:29 Renáta Gažová měla v květnu pozitivní test na koronavirus a hygienici jí nařídili povinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama