Svědek proti Rittigovi Sitta vymohl od státu odškodné 1,8 milionu

Vladimír Sitta mladší, který upozornil na podezření kolem papírny Neograph a výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, se u soudu domohl odškodného ve výši 1,8 milionu korun za své trestní stíhání.

Ivo Rittig

Na nepravomocný červnový rozsudek dnes upozornil server iROZHLAS. Sitta čelil obžalobě za tunelování Neographu, své stíhání označoval za mstu lidí kolem lobbisty Iva Rittiga a dával je do souvislosti právě s tím, že poukázal na tzv. jízdenkovou kauzu.

Obvodní soud pro Prahu 2 dospěl k závěru, že Sittovi vznikla stíháním nemajetková újma. Celkově ji soud vyčíslil na 1,8 milionu korun, které má Sittovi zaplatit stát. Ministerstvo spravedlnosti už dříve dobrovolně uhradilo 70.000 korun, a podle serveru tak zbývá zaplatit ještě 1,73 milionu.

„S ohledem na zcela specifické okolnosti posuzovaného trestního stíhání má soud za to, že je na místě přiznat mimořádně vysoké odškodnění, které by v případě běžného a standardně vedeného trestního stíhání nebylo opodstatněné,“ napsala v odůvodnění verdiktu soudkyně Daniela Břízová Ratajová.

„Náhrady za mé nezákonné stíhání by neměl platit stát, ale bývalý vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupkyně Dagmar Máchová, kteří mě ve prospěch lidí z okolí lobbisty Iva Rittiga nezákonně připravili o práci a kus života a jsou ostudou policie a státního zastupitelství,“ komentoval verdikt Sitta.

Máchová pro server reagovala tak, že podle zákona nese náklady za nesprávný úřední postup stát. „Na zproštění pana Sitty mám svůj názor, ale respektuji rozhodnutí soudu,“ dodala žena, která nyní sama čelí obžalobě za údajné vynášení informací z trestních řízení.

Sitta se soudí se státem ještě o ušlý zisk za šestiletý zákaz znalecké činnosti, který vyčíslil na 1,2 milionu korun. S ministerstvem by se chtěl podle serveru dohodnout mimosoudně a ve středu kvůli tomu zaslal dopis ministryni Marii Benešové (za ANO). Úřad zatím nechtěl svůj další postup komentovat.

Někdejší obchodní ředitel Neographu byl stíhaný za to, že zneužil interní informace z papírny, aby na její úkor získal prospěch. Pražský vrchní soud ho v říjnu 2018 pravomocně osvobodil, přičemž tehdy ostře zkritizoval dozorující státní zástupkyni Máchovou i policejního vyšetřovatele Nevtípila pro jejich pravděpodobnou podjatost. Obžalobě původně čelil i Sittův otec, jemuž Máchová zabavila majetek, a znemožnila mu tak rozhodovat o budoucnosti firmy, kterou založil a kterou pak převzali jiní lidé.

V jízdenkové kauze byli otec a syn Sittové klíčovými svědky obžaloby. Státní zástupce tvrdil, že dopravní podnik byl prostřednictvím Neographu tunelovaný. Papírna totiž 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky odváděla karibské firmě Rittigova obchodního partnera. Odvolací soud však všechny obžalované tuto středu pravomocně zprostil viny, která se podle něj nepodařila prokázat. Znalci totiž nedokázali vyčíslit tzv. obvyklou cenu jízdenek a nepodařilo se vyvrátit ani tvrzení manažerů, že odváděná částka byla provizí za zprostředkování zakázky.

Postoj mladých Čechů k Romům se zlepšil, ukázal průzkum

18.10.2021 12:59 Mladí Češi Romům stále neměří stejným metrem jako Čechům, jejich postoj vůči nim se však proti…

U pražské ÚVN proběhla další demonstrace proti chování kanceláře prezidenta

17.10.2021 13:57 Před hlavním vjezdem do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích, kde je…

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

17.10.2021 08:14 Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční…

U Pražského hradu protestovalo asi 200 lidí proti chování kanceláře…

16.10.2021 20:10 Na Hradčanském náměstí v Praze dnes večer protestovaly zhruba dvě stovky lidí proti chování…

Mezi nejméně prestižní profese patří uklízečka, ostraha a dělník

16.10.2021 09:15 Mezi nejméně prestižní profese patří v ČR i ve světe uklízeč či uklízečka, ostraha a stavební…

Restauratéři se brání možnosti, že by sami kontrolovali bezinfekčnost

15.10.2021 16:52 Restauratéři nesouhlasí s návrhem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby kontrolovali…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Finska, Maďarska a Lucemburska

15.10.2021 10:59 Z Finska, Maďarska a Lucemburska bude od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 obtížnější…

Žalobkyně navrhla řidiči, který srazil a zabil prvňáka, dvouletou podmínku

14.10.2021 18:06 Aktualizováno Státní zástupkyně Klára Loudová dnes před kladenským soudem navrhla v závěrečné řeči podmíněný…

Pelta zopakoval, že nesouhlasí s obžalobou v kauze sportovních dotací

14.10.2021 17:00 Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta dnes u soudu v případu údajných…

Češi si připlatí. Svaz řekl, o kolik zdraží pečivo

14.10.2021 16:53 Průměrný Čech podle Svazu pekařů a cukrářů ČR měsíčně utratí za chléb asi 120 korun. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama