Ústavní soud odmítl stížnost Vaculy z metanolové kauzy, žádal obnovu řízení

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy, který se neúspěšně domáhal obnovy řízení. Za obecné ohrožení si odpykává trest 15 let vězení. Ústavní soudci označili stížnost za neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

ÚS na základě námitek obhajoby uznal, že když zlínský krajský soud zamítl návrh na obnovu řízení, tak své rozhodnutí nedostatečně odůvodnil. Chybu však následně napravil Vrchní soud v Olomouci, který se s argumenty obhajoby vypořádal důkladněji.

"Napadená rozhodnutí obecných soudů, jakož i řízení, které předcházelo jejich vydání, obstála v konfrontaci s ústavně právními požadavky," stojí v usnesení ÚS.

Trest 15 let vězení si Vacula vyslechl v roce 2014. Tehdy se neodvolal, trest přijal. Později však požádal o obnovu na základě skutečností, které vyšly najevo až po vyhlášení rozsudku. Svědčily prý o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Vacula tak nemusel být přímo odpovědný za všechny tragické následky.

Vacula při žádosti o obnovu u krajského soudu uvedl, že svého jednání lituje a nechce se zříct veškeré zodpovědnosti. Měl ale výhrady k šíři obžaloby. "Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu," uvedl tehdy.

Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku se podle dosud platného verdiktu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul do výkonu trestu. Díky spolupráci s policií pomáhal metanolovou kauzu objasnit.

Míchači Fian a Křepela byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Justice řešila nebo dosud řeší také množství dalších procesů v souvislosti s výrobou, distribucí a prodejem otráveného alkoholu.

Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 v České republice vyžádala 48 životů. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Mnozí jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených oslepla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama