Ústavní soud odmítl stížnost Vaculy z metanolové kauzy, žádal obnovu řízení

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy, který se neúspěšně domáhal obnovy řízení. Za obecné ohrožení si odpykává trest 15 let vězení. Ústavní soudci označili stížnost za neopodstatněnou, zjistila ČTK z usnesení v internetové databázi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

ÚS na základě námitek obhajoby uznal, že když zlínský krajský soud zamítl návrh na obnovu řízení, tak své rozhodnutí nedostatečně odůvodnil. Chybu však následně napravil Vrchní soud v Olomouci, který se s argumenty obhajoby vypořádal důkladněji.

"Napadená rozhodnutí obecných soudů, jakož i řízení, které předcházelo jejich vydání, obstála v konfrontaci s ústavně právními požadavky," stojí v usnesení ÚS.

Trest 15 let vězení si Vacula vyslechl v roce 2014. Tehdy se neodvolal, trest přijal. Později však požádal o obnovu na základě skutečností, které vyšly najevo až po vyhlášení rozsudku. Svědčily prý o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Vacula tak nemusel být přímo odpovědný za všechny tragické následky.

Vacula při žádosti o obnovu u krajského soudu uvedl, že svého jednání lituje a nechce se zříct veškeré zodpovědnosti. Měl ale výhrady k šíři obžaloby. "Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu," uvedl tehdy.

Vacula z Podkopné Lhoty na Zlínsku se podle dosud platného verdiktu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul do výkonu trestu. Díky spolupráci s policií pomáhal metanolovou kauzu objasnit.

Míchači Fian a Křepela byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Justice řešila nebo dosud řeší také množství dalších procesů v souvislosti s výrobou, distribucí a prodejem otráveného alkoholu.

Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 v České republice vyžádala 48 životů. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Mnozí jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených oslepla.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pile ve Štokách hořelo, oheň způsobil škodu za víc než milion

17.09.2019 10:24 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly dnes ráno požár haly pily ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Příčinou…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 10:21 Za vraždu dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes současně s…

Řidič na Přerovsku na přechodu srazil ženu s třemi dětmi

17.09.2019 09:51 Řidič osobního auta srazil v pondělí ve Slavíči u Hranic na Přerovsku ženu s třemi malými dětmi.…

Chcete jet na Krym? Respektujte i ukrajinské zákony, nabádá Čechy…

17.09.2019 09:26 Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama