V Česku už není plošná chřipková epidemie, nemoci podlehlo 50 pacientů

V Česku už není plošná epidemie chřipky. V tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví to dnes oznámila hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Oproti minulému týdnu ubylo nemocných s akutními respiračními infekcemi včetně chřipky o 7,3 procenta na 1226 na každých 100.000 obyvatel. Nemocných ubývá už čtvrtý týden v řadě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nachlazení, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Nejnovější údaje ukazují, že počet pacientů s chřipkou i nadále klesá a plošná epidemie chřipky v ČR již odezněla. Epidemická ohniska jsou již pouze lokálního charakteru," uvedla hlavní hygienička.

Nadále však Gottvaldová doporučuje lidem, aby se vyhýbali větším uskupením lidí a dodržovali základní hygienická pravidla. Lidé by měli hlavně kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce, například po cestě hromadnou dopravou. "Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál. Je mnohem lepší chřipku vyležet, než nákazu dále šířit," doplnila.

Počty nemocných s infekcemi včetně chřipky se letos dostaly na úroveň plošné epidemie na konci ledna. Epidemie tak trvala zhruba měsíc. Situace tedy byla skoro stejná jako loni, kdy hygienici oznámili plošnou epidemii chřipky 1. února a odeznění epidemie 8. března. V aktuální chřipkové sezoně bylo bylo podle posledních údajů státu zaznamenáno do 28. února 250 závažných případů chřipkové infekce, kdy lidé skončili v nemocnici v intenzivní péči. Celkem 50 lidí infekci podlehlo.

Odeznění plošné chřipkové epidemie by podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly mělo usnadnit testování na nový typ koronaviru. Podle Prymuly totiž bude po odeznění epidemie možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. V Česku je aktuálně potvrzeno 18 případů nákazy novým typem koronaviru, který se šíří po celém světě.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

02.06.2020 20:11 Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti…

Nečasová uspěla s další stížností. Soud musí opět řešit daň z luxusních…

02.06.2020 17:20 Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové (dříve Nagyové) ve…

Kojenec z Mělnicka zemřel na syndrom náhlého úmrtí, ukázala pitva. Jedna…

02.06.2020 16:34 Mrtvý kojenec nalezený na Mělnicku zemřel podle předběžných výsledků pitvy kvůli syndromu náhlého…

K hromadným akcím jsou Češi zdrženliví. Do kina ano, demonstrovat se jim…

02.06.2020 16:14 Brzký návrat do kin po koronavirové pauze chystá více lidí než do divadla a na koncerty. Do kina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy