V případu Rathova exporadce Bušiny začnou ve středu závěrečné řeči

Krajský soud v Praze se dnes vrátil k případu bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filipa Bušiny, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě v kauze údajných daňových úniků. Původně sice Bušinu a část stíhaných obžaloby zprostil, rozsudek ale v roce 2018 zrušil odvolací soud. Soud dnes doplnil dokazování mimo jiné o odposlechy, ve středu začnou strany přednášet závěrečné řeči. Bušina vinu odmítá.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

V případu původně čelilo obžalobě 14 lidí, obžaloba byla k soudu podána v roce 2012. Krajský soud v Praze v roce 2015 uznal osm z nich vinnými, Bušinu a další ale obžaloby zprostil. Soud tehdy uvedl, že nebyly nalezeny důkazy, které by "umožnily popsat jejich konkrétní jednání a zapojení do trestné činnosti."

Odvolací senát pražského vrchního soudu potvrdil odsuzující část rozsudku a mírně upravil uložené tresty. Zprošťující verdikt ale zrušil s tím, že krajský soud může použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítnul kvůli nedostatečnému odůvodnění. Podle žalobkyně právě odposlechy telefonů usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz.

Krajský soud proto dnes odposlechy jako důkaz doplnil. Strany ale nepožadovaly, aby byly nahrávky přehrány, předseda trestního senátu Robert Pacovský je proto pouze tzv. konstatoval. Poté přečetl znalecký posudek z oboru fonologie. Protože státní zástupkyně ani obhájci nechtěli doplnit další důkazy, přerušil soudce hlavní líčení do úterý, kdy začnou závěrečné řeči.

Kauza se týká podezření z krácení daně a praní špinavých peněz v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Podle obžaloby vystupovaly v případu "prázdné" firmy bez zaměstnanců a tzv. bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Škodu žalobci vyčíslil na 630 milionů korun.

Bušina tvrzení obžaloby odmítá. "Jsem neustále přesvědčen, že celá tato kauza je nepravdivá," řekl dnes soudu. Podotkl, že řešení případu trvá už 11 let a výrazně zasáhlo do jeho života. Bušina kvůli případu rezignoval na funkci investičního náměstka středočeských krajských nemocnic.

Trestní senát soudce Roberta Pacovského řešil i korupční kauzu bývalého středočeského hejtmana Ratha, jehož blízkým spolupracovníkem Bušina byl. Bývalý hejtman dostal loni v červnu za přijímání úplatků při výběrovém řízení na opravu Buštěhradu sedmiletý trest vězení. Na konci letošního ledna bývalému politikovi středočeský krajský soud zatím nepravomocně vězení o rok prodloužil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhlášena veřejná sbírka na pomoc po požáru v Bohumíně

11.08.2020 13:56 Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil veřejnou sbírku, která má pomoci zmírnit následky tragického…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Údajný žhář z Bohumína jde do vazby, u soudu byl v neprůstřelné vestě

11.08.2020 13:09 Okresní soud v Karviné dnes uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli sobotnímu…

Požádal o lékařské záznamy, dostal i cizí. Úřady data nechtěly poskytnout

11.08.2020 12:40 V Národním registru hrazených zdravotních služeb se už deset let nacházejí citlivé informace o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama