Žalobkyně opět navrhla pro Bušinu 7,5 roku vězení. Exporadce Ratha vinu odmítá

Státní zástupkyně dnes navrhla 7,5 roku vězení pro bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu, který je spolu s dalšími lidmi obžalovaný v kauze daňových úniků za 630 milionů korun. Žádá také, aby mu středočeský krajský soud uložil peněžitý trest sedm milionů korun a zákaz činnosti v řídících orgánech obchodních společností.

Bušina, který byl také poradcem středočeského hejtmana Davida Ratha, vinu dlouhodobě odmítá. Dnes zopakoval, že obžaloba nepředložila jediný důkaz, který by svědčil o jeho vině. Hrozí mu až desetileté vězení. Soud vynese rozsudek 31. července.

Obžaloba tvrdí, že Bušina byl mezi lety 2007 a 2009 součástí skupiny organizující stamilionové daňové úniky v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Podle obžaloby figurují v případu "prázdné" firmy bez zaměstnanců a tzv. bílí koně, tedy nastrčení jednatelé, kteří neměli ani představu o své pozici a činnosti firmy. Na trestné činnosti se podle žalobkyně také podíleli úředníci daňové správy, které podle obžaloby skupina uplácela.

V případu bylo původně obžalováno 14 lidí. Krajský soud v Praze v roce 2015 uznal osm z nich vinnými, zatímco Bušinu a další lidi včetně úředníků obžaloby zprostil. Soud tehdy uvedl, že nebyly nalezeny důkazy, které by "umožnily popsat jejich konkrétní jednání a zapojení do trestné činnosti."

Odvolací senát pražského vrchního soudu o tři roky později potvrdil odsuzující část rozsudku a mírně upravil uložené tresty. Zprošťující verdikt ale zrušil s odůvodněním, že krajský soud může použít odposlechy, které jako důkaz v minulosti zamítl.

Podle žalobkyně právě odposlechy telefonů usvědčují obžalované z organizování trestné činnosti a výběru a předávání peněz. Důkazní situace se tedy podle ní od posledního hlavního líčení změnila a soud by měl Bušinu a další uznat vinnými, uvedla v závěrečné řeči. Stejný trest jako pro Bušinu požaduje žalobkyně i pro jeho společníka Davida Belouse. Pro zbylé obžalované pak žádala tresty také v polovině trestní sazby, jen u dvou připustila uložení podmíněných trestů, i vzhledem k délce trestního řízení.

Obhájci dnes soudu naopak shodně navrhli zproštění obžaloby. Podle nich ani odposlechy nijak neprokazují vinu obžalovaných, v některých případech ji podle nich spíše vyvracejí. Uvedli také, že vyšetřovatelé i státní zástupkyně podle nich porušují princip presumpce neviny a všechny důkazy hodnotí pouze v neprospěch obžalovaných.

Upozorňovali i na délku trestního řízení. Bušina byl nejprve se sedmi dalšími lidmi obviněn z daňových úniků v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Obžaloba byla k soudu podána v roce 2012, hlavní líčení bylo nařízeno až v roce 2014, první rozsudek padl o rok později. V roce 2018 pak přišlo rozhodnutí vrchního soudu. Krajský soud následně čekal s nařízením nového hlavního líčení, dokud Nejvyšší soud (NS) nerozhodl o dovoláních v již pravomocně odsouzené části kauzy. Ta NS odmítl letos v únoru.

Bušina dnes v závěrečné řeči znovu zopakoval, že se ničeho nedopustil. "Zásadně popírám, že bych se jakýmkoli způsobem podílel na páchání trestní činnosti uvedené v obžalobě," řekl soudu. Popřel také, že by někoho v rámci žalované trestné činnosti řídil nebo že by z ní měl nějaký užitek.

Bušina je obžalovaný také z toho, že v roce 2006 předložil padělek maturitního vysvědčení, aby se dostal na vysokou školu. Krajský soud původně stíhání ve věci zastavil, po rozhodnutí vrchního soudu se jí ale zabývá znovu. I v této části Bušina obžalobu odmítá.

Související

Soudce Robert Pacovský

Bývalý Rathův poradce Bušina dostal šest let vězení. Dle soudu krátil daně

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina má jít za daňové úniky na šest let do vězení. Měl by také zaplatit 10,5 milionu korun jako peněžitý trest. Dnes o tom rozhodl středočeský krajský soud. Bušinu odsoudil jen v části obžaloby, ve zbytku jej viny zprostil. Soud uložil nepodmíněné tresty i některým dalším obžalovaným.
Soud, ilustrační foto

V případu Rathova exporadce Bušiny začnou ve středu závěrečné řeči

Krajský soud v Praze se dnes vrátil k případu bývalého poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filipa Bušiny, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě v kauze údajných daňových úniků. Původně sice Bušinu a část stíhaných obžaloby zprostil, rozsudek ale v roce 2018 zrušil odvolací soud. Soud dnes doplnil dokazování mimo jiné o odposlechy, ve středu začnou strany přednášet závěrečné řeči. Bušina vinu odmítá.

Více souvisejících

Filip Bušina soudy David Rath Praha

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy