Vlna hospitalizovaných teprve může přijít, varuje virolog. Promluvil i o vakcíně

Česko momentálně hlásí 4083 aktivních případů nákazy novým typem koronaviru, přičemž pozitivně testovaných stále přibývá. Otázkou tedy zůstává, zda se nacházíme na začátku druhé vlny epidemie, před níž varuje řada odborníků.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Nejde říct, že by nakažení byli lokalizováni do jednoho ohniska. Záleží, jak zareagují hygienické stanice a jestli se jim podaří šíření viru zastavit,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus virolog Pavel Plevka.

Ačkoliv statistiky potvrzují rostoucí počet nakažených, nezvyšují se čísla pacientů, u nichž by byla nutná hospitalizace. Virolog to nepřisuzuje možné změně viru, či jeho oslabení, nýbrž několika faktorům.

"Jeden z nich je, že se lidé dostávají do nemocnice asi čtrnáct dní poté, co se nakazí. Nárůst nemocných zatím netrvá tak dlouho, takže vlna hospitalizovaných ještě může přijít,“ varuje. Další příčina by mohla spočívat v identifikaci více infikovaných ve srovnání s první vlnou.

Jak se vyhnout nákaze?

Nákaza covid-19 se šíří prostřednictvím kapének, které se uvolňují v případech, kdy lidé zpívají, křičí nebo zhluboka dýchají. "Například sborový zpěv v uzavřené místnosti poskytuje vysokou pravděpodobnost, že se člověk nakazí,“ podotkl Plevka.

"Důležitým způsobem ochrany je dodržování osobní hygieny. To znamená – nedotýkat se povrchů, kterých se potencionálně dotýkalo mnoho lidí, a pokud není jiná možnost, tak si potom alespoň vydezinfikovat ruce,“ radil. 

Porazí epidemii vakcína?

Odborníci jsou obecně toho názoru, že se nového typu koronaviru jen tak nezbavíme. Pomocníkem by se tak mohla stát vakcína. "Z dlouhodobého hlediska ano. Situace se ale podstatně zlepšuje, jak se lékaři učí lépe pečovat o nemocné, kteří mají závažnější průběh nemoci,“ nastínil virolog možné výhody případného očkování.

"Firmy postupují nebývale rychle a je jich několik, které se dostávají do třetí fáze testování, což je chvíle, kdy lékaři ověří, jestli chrání očkované před infekcí,“ dodal.

Teprve až ve třetí fázi, která je nejkritičtější, se ale potvrdí, zda je vakcinační látka skutečně účinná. Nastal-li by takový scénář, pak by mohlo být koncem roku očkování přístupné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 23:41 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

V Bohumíně hořel panelový dům. 11 mrtvých včetně tří dětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku dnes zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. ČTK to…

Obec doporučila lidem, aby si udělali zásoby. Přišla kritika, ozval se i…

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Kdo by si nevzpomněl na tu jarní paniku, kdy začínala první vlna epidemie koronavir, a kdy lidé…

Proč lidé nechtějí nosit roušky? Podle vědce to souvisí s pamětí

08.08.2020 23:39 Aktualizováno Zda jsou lidé ochotní se podřídit počátečním pandemickým opatřením, ovlivňuje i krátkodobá paměť.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama