Za revoluce obcházel lidmi strach. Čeho se báli nejvíce?

Během revoluce v roce 1989 byl i strach, že se situace obrátí proti lidem, říká pamětník Václav Ježek. Tehdy pracoval jako zeměměřič v Dole Nosek u Kladna. Zažil tam návštěvu posledního generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Karla Urbánka, stal se i jedním z článků lidského řetězu kolem Kladna ve dnech sametové revoluce, kdy mu bylo 33 let.

Ačkoliv byl s rodinou 18. listopadu v Praze, ještě netušil co se děje. První zprávy se k němu dostaly ten den odpoledne z fotografií z Národní třídy ze 17. listopadu, které byly vystavené v Kladně. Večer už stál na shromáždění u kladenského divadla, kde byl vytvořen stávkový výbor. Následovala další shromáždění, a to nejen před divadlem, ale i v centru města.

Den poté, co lidé v Kladně vytvořili živý řetěz procházející městem, přijel k Dolu Nosek Karel Urbánek, kde se setkal s horníky, ale i dalšími zaměstnanci, přijeli i lidé z huti Poldi. Vystřídalo se několik řečníků, mezi nimi i Václav Ježek. Sled událostí posledních dní, včetně zážitku z vytváření živého řetězu se na konci jeho řeči projevil i tím, že se rozbrečel. Tehdy měl dvě malé děti, myslel na jejich budoucnost a byl podle svých slov šťastný, že se něco děje. "Cítil jsem tu pospolitost, že ti lidé už se pak nebáli," uvedl Ježek.

V období před rokem 1989 mu vadilo například to, že není možné bez výjezdní doložky vycestovat do zahraničí, snil mimo jiné o cestě za severní polární kruh. Při vyprávění svého dědečka slýchal o první republice a prezidentu Masarykovi. V práci měl štěstí na kolektiv, politika kolegy nerozdělovala. "Měl jsem štěstí, že jsem pracoval v kolektivu, kde byl snad jen vedoucí komunista," dodal Ježek. Jeho žena chtěla studovat vysokou školu, ale protože nevstoupila do strany, nemohla.

Jako ochotníci v době revoluce zkoušeli Revizora. Premiéra měla být v prosinci, nakonec vlivem společenského dění až v lednu, ale stále bylo téma aktuální. "Tohle bylo úžasný, že jsme si to mohli zahrát a nemuseli jsme se bát, že nás někdo kvůli tomu bude perzekuovat," dodal Ježek.

Po revoluci vycestoval do Norska a dodnes vzpomíná na pocity volnosti. "Záleželo už jen na mně, jestli se budu mít dobře," uvedl pamětník. Řekl, že si představoval, že dnešní situace ve společnosti bude lepší, ale na druhou stranu podle něj platí, že když někdo něco chce, musí pro to sám něco dělat.

Související

Více souvisejících

17. listopad 1989 1989 češi sametová revoluce

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 5 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 8 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy