ROZHOVOR: Zákaz dovolené v Tunisku. Resort zdravotnictví jedná protiprávně a vytváří novou železnou oponu, říká Papež

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež považuje zákaz cestování do Tuniska od příštího týdne ze strany ministerstva zdravotnictví za neférový a hlavně protiprávní. Resort se ale obává šíření nákazy mutací koronaviru, a tak na seznam rizikových zemí zařadil i atraktivní letovisko. „Neuveřejnil však žádná relevantní data a rovněž nechápu, na základě čeho zakáže lidem cestovat. Ministerstvo se může řídit jedině zákonem o ochraně veřejného zdraví, ale ten má účinnost jen na území České republiky. Vzniká tady panika a vytváří se nová železná opona,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Papež.

Tunisko

Je svědkem nespočetných nářků od kolegů, ale i klientů. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež tvrdí, že za rozhodnutím ministerstva zdravotnictví, které na seznam extrémně rizikových zemí zařadilo kromě Tuniska i Ruskou federaci, stojí politické rozhodnutí. „Vůbec nejde o epidemiologickou situaci, vždyť Němci, kteří se řídí přísným Institutem Roberta Kocha, do Tuniska létají, ale naše asociace pyká za dlouhodobou kritiku ministerstva zdravotnictví, které je arogantní a za patnáct měsíců pandemie se s námi setkalo jedinkrát. Resort bohužel i díky náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi naprosto ignoruje zákony,“ praví majitel cestovní kanceláře, který tvrdí, že je nejvyšší čas na adresnou i jmenovitou kritiku. „Cestovní ruch jako resort nedostal od vypuknutí pandemie žádné kompenzační bonusy. Další restrikce mohou mít pro náš obor fatální následky. Pevně věřím, že u volebních uren si naši lidé i klienti na prapodivné chování vlády vzpomenou.“

Muž, který se v cestovním ruchu pohybuje třicet let, pustil i do Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která by podle jeho slov měla být zrušena. „Nemá žádný oficiální statut, kdo ji vlastně platí, vede nějaké účetnictví? Nic o ní nevíme a přitom ministr zdravotnictví Vojtěch Adam ji na slovo poslouchá, protože chce z politiky odejít tak, aby neměl žádnou odpovědnost za případné další komplikace. MeSES jedná na hranici kriminality, nemá nic v gesci, ale klíčově přitom ovlivňuje epidemiologické dění v zemi. O její činnost by se měly zajímat jisté orgány. Adam Vojtěch se chová papežtěji  než papež, “ rozčiluje se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Papež.

POKUD PADNOU POBYTY I V EGYPTĚ, HROZÍ FATÁLNÍ NÁSLEDKY

Pane Papeži, co jako Asociace cestovních kanceláří říkáte rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které od příštího týdne zakáže cestovat i do Tuniska, vyhledávaného turistického letoviska? Oblast považuje za extrémně rizikovou?

Zatím neznáme důvody, proč se resort tak rozhodl, protože doposud nepředložil žádná relevantní data. Z rozhodnutí jsme ale rozčarovaní, protože například Světová zdravotnická organizace (WHO) nehlásí z Tuniska žádná dramatická čísla onemocnění na covid-19. Verdikt ministerstva tedy považujeme za neférový. U nás ale resort zdravotnictví vše schovává za kouzelné slůvko, kterým je prevence. Jenže za něj se může schovat úplně všechno, aniž by bylo nutné cokoli zdůvodňovat. Ano, uvědomujeme si, jak je koronavirus nebezpečný, proto naprosto souhlasíme s rušením pobytů v zemích jako je Indie či Brazílie, ale u Tuniska jde o přehnaný krok. Podívejte se na Němce, kteří se řídí přísným Institutem Roberta Kocha, a přitom do Tuniska létají. Podle mě za verdiktem zakázat zájezdy do Tuniska stojí politické rozhodnutí, nikoli epidemiologická situace.“

Nejedná se z vaší strany až o příliš silná slova?

V žádném případě. Naše asociace totiž pyká za dlouhodobou kritiku ministerstva zdravotnictví, které je arogantní a za patnáct měsíců pandemie se s námi setkalo jedinkrát. Resort bohužel i díky náměstkovi pro legislativu Radku Policarovi naprosto ignoruje zákony. Vše je jim jedno. Zatímco ministerstvo zahraničních věcí se s námi schází každý týden a o situaci pravidelně rokujeme, ministerstvo zdravotnictví nás přehlíží. Absolutně netuším, zda si uvědomují, že jejich jednání může mít pro náš obor fatální následky. Už je opravdu nejvyšší čas, aby kritika byla adresná a jmenovitá. Například do složité situace se může dostat stát i pojišťovny, a to kvůli poukazům. Loni si je klienti převedli na letošek, ale pokud nebudou mít kam vycestovat, na konci léta budou hromadně žádat o jejich proplacení. A že se nebude jednat o zanedbatelnou částku, nemusím snad zmiňovat.

Neobáváte se, že ve čtvrtek může kabinet na svém zasedání zákaz rozšířit o další atraktivní destinaci, kterou je Egypt?

Pokud by vláda tak rozhodla, jednalo by se ještě o větší ránu, než za jakou považujeme Tunisko. Hrozily by ještě fatálnější následky. Kdybychom spojili Tunisko s Egyptem, rázem by o dovolenou přišlo kolem sta tisíc lidí. A znovu opakuji, ani Světová zdravotnická organizace nehlásí žádná znepokojivá data. Pevně věřím, že až lidé půjdou k volebním urnám, tak si na prapodivné chování vlády vzpomenou, stejně jako personál z našeho oboru, který za patnáct měsíců trvající pandemie nedostal žádné kompenzační bonusy. Máme pocit, že vláda z případného nárůstu infekce je stejně připravena obvinit právě cestovní kanceláře i klienty, že nezůstali doma a do tuzemska přitáhli další mutace. Ano, jsme obchodníci, ale ne bezhlaví. Mě jako majitele cestovní kanceláře by nenapadlo protestovat, že ruším pobyty v Indii či Brazílii, kde je situace nesmírně vážná a kritická. Data z Tuniska či Egypta ale nic podobného nevykazují.

Na cestovatelských diskuzních fórech jsem zaregistroval, jak si lidé radí, aby do Tuniska případně do Egypta letěli například z Vídně, kde žádné restrikce vůči africkým zemím zatím neplatí. Jaký má tedy význam zákaz ministerstva zdravotnictví?

Žádný a opět se dostáváme k mému tvrzení, že za vším stojí politické rozhodnutí a nikoli epidemiologické. Kdyby hrálo klíčovou roli, pak by i sousední země k restrikcím přistoupily. Navíc, když se vrátím z Tuniska přes Polsko, Mnichov, či Vídně, tak nikdo ani nezjistí, že dotyčný byl právě v Tunisku. A o politické rozhodnutí se jedná i v souvislosti s Ruskem. Ani tamní turisté nepřiletí k nám, aby třeba v Karlových Varech či Praze podpořili úplně vyprahlý cestovní ruch. Když se podívám na data, tak vůbec nechápu, proč se Rusko ocitlo na seznamu, ale chybí na něm třeba Velká Británie či Francie, kde je situace mnohem horší než v Ruské federaci. Proto trvám na svém přesvědčení, že za vším stojí politické rozhodnutí.

Na základě čeho vlastně může ministerstvo zdravotnictví zakázat občanovi svobodné a svrchované země, že nemůže vycestovat do libovolné země?

Položil jste vynikající otázku. Díky neustálým přešlapům vlády se ze mě pomalu stává právník. O pandemický zákon se nemůže vůbec opřít, a to ani od 22. února, kdy se seznam rizikových zemí začal uveřejňovat. Ministerstvo zdravotnictví se může řídit jedině zákonem o ochraně veřejného zdraví, ale ten má účinnost či platnost jen na území České republiky. Nemůžeme vám tedy zakázat vycestovat do zahraničí. Vzniká tady panika a vytváří se nová železná opona. Opět se dostáváme k osobě náměstka pro legislativu Radka Policara. Zákony ignoruje, a když mu nařízení shodí soud, je jim výsledek stejně lhostejný a jedou si po své ose dále. Například resort za souhlasu pana Policara nám dal na seznam úplně neoprávněně Keňu. Z přehledu vypadla až po zásahu soudu. A nyní zase vymysleli Tunisko. Opravdu nevím, proč ohledně jeho nemůžeme zvolit stejný postup jako Německo, kde lidé po návratu z této země musejí povinně absolvovat PCR test a pak být v pětidenní karanténě. Bohužel, co se týče epidemiologické situace u nás, tak hlavní slovo má Mezioborová skupiny pro epidemické situace (MeSES), kterou je třeba rozpustit a rozprášit. Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam ji na slovo poslouchá, protože chce z politiky odejít tak, aby neměl žádnou odpovědnost za případné další komplikace. Adam Vojtěch se chová papežtěji než papež.

ŘIĎME SE HLAVNĚ PODLE MEDICÍNSKÉHO HLEDISKA

Co vám na Mezioborové skupině pro epidemiologické situace tolik vadí? Vždyť se v minulosti její členové vymezovali proti krokům vlády a často s ní souzní i opozice?

MeSES považuji spikleneckou skupinu, která není nikde registrovaná, je to vlastně volné sdružení občanů. Nemá žádný oficiální statut, kdo ji vlastně platí, vede nějaké účetnictví? Nic o ní nevíme. MeSES jedná na hranici kriminality, nemá nic v gesci, ale klíčově přitom ovlivňuje epidemiologické dění v zemi. O její činnost by se měly zajímat jisté orgány.

Váš názor vám neberu, ale nějaká odborná skupina složená z vědců, lékařů by měla nad pandemii bdít a hlídat nařízení vlády, nemyslíte?

Souhlasím s vámi, ale musí se jednat o oficiální uskupení. Neustále premiéra Andreje Babiše nabádáme, aby i u nás vznikla obdoba Institutu Roberta Kocha. V Německu lidem vše a jasně vysvětlí a pak nevzniká chaos a zmatek. Pan Babiš vždy odpoví, že i my budeme mít takový podobný institut. Ale už nyní se do něj hlásí lidé z MeSES, zase chtějí mít jistotu teplého místečka. Tady jde ale o běžné lidi. Všichni už jsou z nejasných opatření vyčerpaní. A teď, když si mohli v létě na chvíli odpočinout, vypnout, tak neodletí do Tuniska a možná ani do Egypta. A přitom se tolik těšili. Nedivím se zlobě klientů.

Vy v oblasti cestovního ruchu pracujete třicet let. Pamatujete obdobnou krizi, jakou nyní prožíváte?

Dovolil bych si vás poopravit. My nyní nezažíváme žádnou krizi, ale neuvěřitelný chaos ze strany vlády i ministerstva zdravotnictví, kde vládne neuvěřitelná arogance. Kdyby se situace zohledňovala podle medicínského hlediska, budu mlčet. Ale když se podívám na oficiální zahraniční weby, například ve Velké Británii, pak zjistím, že tamní smrtnost u mutace delta je mnohem nižší než u původní verze. Stejně tak jihoafrická a brazilská mutace je nebezpečnější než delta. Řiďme se tedy relevantními daty a ne jen pocity, které neustále zaobalujeme do prevence. Jinak lidé v cestovním ruchu jsou na krize zvyklí. Vypořádali jsme se s tsunami i sopkami, které neumožňovaly létat, ovšem bojovat s arogancí, nepodloženými fakty či s politickými rozhodnutími je opravdu složité.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem starším 60 let

06.07.2022 08:00 Vakcinologové doporučují čtvrté očkování proti covidu lidem nad 60 let nebo pro osoby od 12 let s…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Další ruské hrozby? Chtít trestat jadernou mocnost ohrožuje existenci…

06.07.2022 17:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes varoval svět před snahou postavit Rusko před tribunál…

Ropovod CPC musí podle nařízení ruského soudu pozastavit činnost

06.07.2022 11:44 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit…

KOMENTÁŘ: Stát má lidem pomáhat. Nikoliv však "divně" a na úkor budoucnosti

28.06.2022 12:50 Pamatujete si na to, jak jsme všichni rádi říkali: Všechno je relativní? Tak tedy je. Začnu ale…

KOMENTÁŘ: Konec války v nedohlednu. Vládu čeká těžká volba

28.06.2022 00:01 Válka na Ukrajině trvá více než čtyři měsíce a její konec není v dohledu. Pro kabinet Petra Fialy…

KOMENTÁŘ: V Česku hrozí splasknutí realitní bubliny. Ceny však výrazně…

25.06.2022 11:00 Snad každý člověk ví, že hospodářský cyklus má několik fází, které mohou být různě dlouhé. Definice…

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na…

24.06.2022 00:01 Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že…

Pohonné hmoty jsou v Česku rekordně drahé. Faktorů je vícero

17.06.2022 09:40 Při pohledu na rychle se měnící cenovky na stojanech benzínových pump se může lidem zdát, že „ty…

KOMENTÁŘ: Pomoc domácnostem ohroženým inflací nesmí být „divná“. Nechceme…

08.06.2022 11:20 Definice účetnictví říká, že jde o písemné zaznamenávání informací o hospodářských aktivitách a…

KOMENTÁŘ: Češi za mobily stále platí přemrštěné ceny. Najde konečně ČTÚ…

05.06.2022 14:23 Už nejeden týden svádíme lítý boj se zdražováním. A zatímco na té „celostátní“ úrovni sledujeme…

KOMENTÁŘ: Dovolené zdražují, Čechům to ale nevadí. Sáhnou si hlouběji do…

02.06.2022 21:55 Aktualizováno Už jen několik týdnů zbývá do startu letních dovolených, kdy se dají po Evropě do pohybu desítky…

ROZHOVOR: Všechny doopravdy důležité věci jsou v našich snech, říká…

30.05.2022 12:42 Rudolf Havlík stále známější filmový režisér, scenárista, ale také spisovatel, který už vydal…

KOMENTÁŘ: Zdražování paliv v Česku nepředstavuje tak závažný problém. Proč?

28.05.2022 20:10 Taky vás už v poslední době pořádně štve (dosaďte si třeba i jadrnější sloveso, které bude lépe…

Související:

Právě se děje

reklama