Zardousil manželku, pak se marně snažil spáchat sebevraždu. Soud vynesl trest

Na deset let poslal dnes do věznice s ostrahou Krajský soud v Plzni dvaatřicetiletého muže za vraždu jeho manželky. Podle spisu letos na konci ledna v mobilním domě na Tachovsku svou ženu po předchozí hádce a potyčce zardousil, potom se pořezal žiletkou na zápěstí a přivedl do domu plyn z venkovní plynové lahve. Žena zemřela, muže záchranáři oživili a zachránili. Za vraždu mu hrozilo až 18 let. Muž má také podle soudu zaplatit 350.000 korun sestře zavražděné ženy jako nemajetkovou újmu.

Ilustrační fotografie

K jednání se muž doznal, omluvil se a vyjádřil lítost. "Nedokážu se s tím srovnat, moc jsem ji miloval a budu ji milovat do konce života," řekl dnes při závěrečné řeči u soudu. Jeho plné doznání, které poskytlo přímý důkaz, spolu s dosavadním způsobem života a projevenou lítostí byly polehčujícími okolnostmi, řekl soudce Martin Kantor. Soud nenašel žádné přitěžující okolnosti. "My jsme trest odnětí svobody, právě proto, že jsou tady okolnosti toliko polehčující, udělili na samé spodní hranici trestní sazby," řekl soudce. Muže soud poslal i do mírnějšího typu věznice.

Manželé měli podle spisu mezi sebou neshody. Potýkali se s finančními problémy, měli vypůjčené vysoké sumy peněz. Chtěli si postavit rodinný dům, prodali proto byt, koupili pozemek a dočasně žili v mobilním domě. Šetřili každou korunu a často se hádali kvůli penězům a zahájení stavby domu, které se nedařilo podle jejich představ. Poslední lednový den si muž vzal prášky na spaní, opět se pohádal se ženou. V dětském pokoji se pak řízl žiletkou na ruce, žena se mu snažila ránu zakrýt, muž ji ale nejméně jednou odstrčil až narazila hlavou na skříňku a jednou ji odkopl. Poté ji muž podle soudu zardousil.

Z venkovní plynové lahve odvedl hadicí plyn do domku, ženu odtáhl do ložnice, položil ji na postel, lehl si vedle ní, oba přikryl a znovu se řízl žiletkou, stojí ve spisu. Našla je druhý den policie a hasiči, které zalarmoval mužův bratr.

Souzený muž trpí podle znalců schizotypní poruchou, kvůli níž by měl být do konce života pod dohledem psychiatra. Porucha ho činí společensky rizikovým. Tato psychická anomálie ale jeho jednání nezavinila, neovlivnila ani jeho rozpoznávací schopnosti. Na vině byl jeho vztek, uvedla znalkyně. V době spáchání vraždy byl podle soudu příčetný.

Lidé v práci méně kouří, ukazuje průzkum

31.07.2021 12:01 O víc než polovinu se během tří let zvýšil počet zaměstnanců, kteří zcela přestali kouřit nebo jej…

V místech postižených tornádem jsou už k elektřině připojené všechny…

30.07.2021 18:17 V místech na Břeclavsku a Hodonínsku, kterými se na konci června prohnalo tornádo, jsou k elektřině…

Děvčata, už nyní dáváme chladit plzeňské a šampaňské, jsme na vás pyšní,…

30.07.2021 18:00 Napětím u televize téměř nedýchají, hypnotizují každý jejich míček, aby byl dobrý, a po vítězných…

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Související:

Právě se děje