Žena chrlila krev. Lékaři v Praze museli operovat plíce novou metodou

Novou operační metodu vyřazení plic z oběhu s využitím mimotělní plíce provedl tým lékařů z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. První český bypass obcházející plíce má umožnit šestatřicetileté pacientce s těžkou hypertenzí plic absolvovat jejich transplantaci. O zákroku dnes informovali zástupci VFN na tiskové konferenci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Lékaři
doporučujeme

Žena byla do nemocnice loni v prosinci přijata s masivním chrlením krve z plic, také jí selhávalo srdce. Lékaři ji postupně stabilizovali. Podle vedoucího lékaře intenzivní péče Kliniky anesteziologie Martina Balíka však nebyla ve stavu, kdy by mohla přežít transplantaci.

Lékaři potřebovali získat čas, aby se žena zotavila. Rozhodli se tedy pro operační metodu, která byla dosud provedena jen dvacítce pacientů na pěti pracovištích světa a možnou dobu čekání na transplantaci dostatečně prodlužuje.

Čeští lékaři konzultovali případ s odborníky z Řezna, dva němečtí lékaři se operace zúčastnili. "Princip operace spočívá ve vytvoření obchvatu mezi hlavní plicní tepnou, která vede krev ze srdce do plic, a levou síní, kam za normálních okolností přitéká okysličená krev a současně ji zbavuje kysličníku uhličitého. Nahrazuje tak zkrátka plíce," řekl přednosta II. chirurgické kliniky - kardiovaskulární chirurgie VFN Jaroslav Lindner, který ženu operoval. Mimotělní umělá plíce pacientce umožňuje omezený pohyb.

Balík ČTK řekl, že se může například posadit, postavit či omezeně chodit. Operace zlepšila funkci pravé srdeční komory i celého organismu, a žena se tak může dostatečně zotavit a připravit na transplantaci. Stále však čeká na vhodný orgán. Balík uvedl, že jeden z pacientů, kteří podstoupili tuto operaci, čekal na transplantaci zhruba dva měsíce.

Arteriální plicní hypertenze je poměrně vzácná, odhaduje se, že v Česku jí trpí nanejvýše několik desítek lidí. Postihuje lidi různého věku.

Podle lékařů se v Česku provádí zhruba 45 transplantací plic za rok.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy u ženy z Nového Města na Moravě koronavirus nepotvrdily

26.02.2020 17:15 Aktualizováno Testy u ženy z Nového Města na Moravě nákazu koronavirem nepotvrdily. ČTK to řekla Tamara Pecková,…

Covid-19 v letoviscích: Od zájezdu do míst, kde jsou omezení, lze…

26.02.2020 17:12 Aktualizováno Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná…

Za vraždu v chatové oblasti dostal muž 22 let vězení. Způsob provedení se…

26.02.2020 17:07 Na 22 let do vězení poslal dnes soud Filipa Vondráka, který podle obžaloby loni zavraždil na…

Renovovaná loď v Brně má šanci mít opět jméno Moskva

26.02.2020 16:42 Loď z roku 1955, která se letos po renovaci vrátí na hladinu Brněnské přehrady, má šanci se znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama