Sledovali jsme ŽIVĚ: Karel Gott (†80). Zádušní mše skončila. Drž mi místo, vzkázala Bohdalová

V chrámu svatého Víta skončila půl hodiny po poledni zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Příslušníci Hradní stráže vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.

S Karlem Gottem se přišli rozloučit politici, umělci, sportovci i veřejnost
doporučujeme

Duka uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl Gottův "dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů". "Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý," řekl. Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. "Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem," uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíš Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.

Úryvky z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné motlitby přednesli také herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová a herec Jiří Bartoška. Píseň Ave Marie zazpívala zpěvačka Lucie Bílá, operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívali skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka a Lucie Bílá s Vojtěchem Dykem píseň Pie Jesu. Se zpěvákem se v projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.

"Drž mi tam místo, mám pro tebe báječnej židovskej fór," vzkázala Gottovi Bohdalová na závěr svého projevu. 

Gottova rakev je pokryta kyticí bílých růží, v jeho blízkosti je umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž je také státní vlajka, která tak symbolizuje, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.

Do katedrály byly pozvány stovky hostů, veřejnost nemá na mši přístup. Lidé mohou ale dění uvnitř chrámu sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí, smuteční obřad mohou lidé sledovat i v přímém televizním přenosu.

Po mši bude dnes odpoledne podle informací deníku Právo následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.

Veřejnost se mohla s oblíbeným zpěvákem přijít rozloučit v pátek do pražského Paláce Žofín. Poklonit se zesnulému mělo možnost na 49.000 lidí. V Praze je možné Gotta uctít také na pietním místě v Kinského zahradě, lidé stáli chodí k jeho vile na Bertramce. V pátek se s Gottem lidé loučili také na mnoha dalších místech v Česku. Na dnešek vyhlásila vláda státní smutek.

Podle křesťanských zvyků se pozůstalí loučí se zemřelým jednak pohřbením jeho tělesných ostatků, jednak doprovodem jeho duše, což se děje prostřednictvím modlitby při mši svaté sloužené za duši zemřelého, tedy zádušní mši. Vzhledem k tomu, že text modlitby v latině začíná slovy Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane), označuje se zádušní mše svatá latinsky jako requiem. Má jednotný text modlitby, který byl původně zpíván jako gregoriánský chorál, později začali rekviem komponovat mnozí význační hudební skladatelé, například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Antonín Dvořák.

Zádušní mši může kněz sloužit jako součást pohřebního obřadu přímo v den posledního rozloučení s nebožtíkem. Může se ale konat i v jiný den, i před vlastním pohřbem. Zádušní mše svatá je příležitostí, aby se celé rodiny šly společně přimlouvat za svého zemřelého. Každý rok je sloužena 2. listopadu na takzvané Dušičky zádušní mše svatá za všechny věrné zemřelé.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči v Praze řeší krizové scénáře. Kvůli covidu slouží v minimálním…

19.10.2020 18:01 Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním…

Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá…

19.10.2020 16:49 Aktualizováno Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí.…

Škody po povodních půjdou do desítek milionů. Nejhůř byla zasažena severní…

19.10.2020 15:23 Přes tisíc škod za několik desítek milionů korun nahlásili pojišťovnám jejich klienti po prudkých…

Komentář: Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila…

19.10.2020 13:45 KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama