Sledovali jsme ŽIVĚ: Karel Gott (†80). Zádušní mše skončila. Drž mi místo, vzkázala Bohdalová

V chrámu svatého Víta skončila půl hodiny po poledni zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Příslušníci Hradní stráže vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.

Přidejte svůj názor 250 komentářů

S Karlem Gottem se přišli rozloučit politici, umělci, sportovci i veřejnost
doporučujeme

Duka uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl Gottův "dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů". "Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý," řekl. Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. "Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem," uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíš Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.

Úryvky z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné motlitby přednesli také herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová a herec Jiří Bartoška. Píseň Ave Marie zazpívala zpěvačka Lucie Bílá, operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívali skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka a Lucie Bílá s Vojtěchem Dykem píseň Pie Jesu. Se zpěvákem se v projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.

"Drž mi tam místo, mám pro tebe báječnej židovskej fór," vzkázala Gottovi Bohdalová na závěr svého projevu. 

Gottova rakev je pokryta kyticí bílých růží, v jeho blízkosti je umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž je také státní vlajka, která tak symbolizuje, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.

Do katedrály byly pozvány stovky hostů, veřejnost nemá na mši přístup. Lidé mohou ale dění uvnitř chrámu sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí, smuteční obřad mohou lidé sledovat i v přímém televizním přenosu.

Po mši bude dnes odpoledne podle informací deníku Právo následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.

Veřejnost se mohla s oblíbeným zpěvákem přijít rozloučit v pátek do pražského Paláce Žofín. Poklonit se zesnulému mělo možnost na 49.000 lidí. V Praze je možné Gotta uctít také na pietním místě v Kinského zahradě, lidé stáli chodí k jeho vile na Bertramce. V pátek se s Gottem lidé loučili také na mnoha dalších místech v Česku. Na dnešek vyhlásila vláda státní smutek.

Podle křesťanských zvyků se pozůstalí loučí se zemřelým jednak pohřbením jeho tělesných ostatků, jednak doprovodem jeho duše, což se děje prostřednictvím modlitby při mši svaté sloužené za duši zemřelého, tedy zádušní mši. Vzhledem k tomu, že text modlitby v latině začíná slovy Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane), označuje se zádušní mše svatá latinsky jako requiem. Má jednotný text modlitby, který byl původně zpíván jako gregoriánský chorál, později začali rekviem komponovat mnozí význační hudební skladatelé, například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Antonín Dvořák.

Zádušní mši může kněz sloužit jako součást pohřebního obřadu přímo v den posledního rozloučení s nebožtíkem. Může se ale konat i v jiný den, i před vlastním pohřbem. Zádušní mše svatá je příležitostí, aby se celé rodiny šly společně přimlouvat za svého zemřelého. Každý rok je sloužena 2. listopadu na takzvané Dušičky zádušní mše svatá za všechny věrné zemřelé.

Loading...
Vstupte do diskuze (250)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivista Minář v ráži. Padla ostrá slova o demokracii a protestech v Česku

14.10.2019 13:17 Demokracie je náročná a klade na lidi velké nároky, proto část lidí raději hledá silné vůdce. Na…

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 12:23 Aktualizováno Národní divadlo se otevřelo pro smuteční hosty, kteří se chtějí přijít rozloučit s herečkou Vlastou…

Forum 2000: Demokracie není samozřejmost, řekla moldavská premiérka v Praze

14.10.2019 11:16 Demokracie není nic samozřejmého a musí se za ni bojovat každý den. Na úvod mezinárodní konference…

Pietní místo u Bertramky se zatím odklízet nebude, Gottova rodina si to…

14.10.2019 09:48 Aktualizováno Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama