V chrámu svatého Víta skončila půl hodiny po poledni zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Příslušníci Hradní stráže vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.
Duka uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl Gottův "dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů". "Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý," řekl. Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. "Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem," uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíš Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.
Úryvky z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné motlitby přednesli také herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová a herec Jiří Bartoška. Píseň Ave Marie zazpívala zpěvačka Lucie Bílá, operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívali skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka a Lucie Bílá s Vojtěchem Dykem píseň Pie Jesu. Se zpěvákem se v projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.
"Drž mi tam místo, mám pro tebe báječnej židovskej fór," vzkázala Gottovi Bohdalová na závěr svého projevu.
Gottova rakev je pokryta kyticí bílých růží, v jeho blízkosti je umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie. Poblíž je také státní vlajka, která tak symbolizuje, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.
Do katedrály byly pozvány stovky hostů, veřejnost nemá na mši přístup. Lidé mohou ale dění uvnitř chrámu sledovat na velkoplošných obrazovkách umístěných na nádvoří u katedrály a na Hradčanském náměstí, smuteční obřad mohou lidé sledovat i v přímém televizním přenosu.
Po mši bude dnes odpoledne podle informací deníku Právo následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.
Veřejnost se mohla s oblíbeným zpěvákem přijít rozloučit v pátek do pražského Paláce Žofín. Poklonit se zesnulému mělo možnost na 49.000 lidí. V Praze je možné Gotta uctít také na pietním místě v Kinského zahradě, lidé stáli chodí k jeho vile na Bertramce. V pátek se s Gottem lidé loučili také na mnoha dalších místech v Česku. Na dnešek vyhlásila vláda státní smutek.
Podle křesťanských zvyků se pozůstalí loučí se zemřelým jednak pohřbením jeho tělesných ostatků, jednak doprovodem jeho duše, což se děje prostřednictvím modlitby při mši svaté sloužené za duši zemřelého, tedy zádušní mši. Vzhledem k tomu, že text modlitby v latině začíná slovy Requiem aeternam dona eis, Domine (Odpočinutí věčné dejž jim, Pane), označuje se zádušní mše svatá latinsky jako requiem. Má jednotný text modlitby, který byl původně zpíván jako gregoriánský chorál, později začali rekviem komponovat mnozí význační hudební skladatelé, například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Antonín Dvořák.
Zádušní mši může kněz sloužit jako součást pohřebního obřadu přímo v den posledního rozloučení s nebožtíkem. Může se ale konat i v jiný den, i před vlastním pohřbem. Zádušní mše svatá je příležitostí, aby se celé rodiny šly společně přimlouvat za svého zemřelého. Každý rok je sloužena 2. listopadu na takzvané Dušičky zádušní mše svatá za všechny věrné zemřelé.
Související

Karel Gott zemřel před čtyřmi lety. Vila na Bertramce se za rok otevře fanouškům

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa
Aktuálně se děje
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera

Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
včera

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1
včera

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein
včera

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA
včera

Volby by ovládlo hnutí ANO, Spolu ztrácí kvůli bitcoinové aféře. Piráti a Stačilo! mají rekordní úspěch
včera

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia
včera

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá
včera

Aspenské bezpečnostní fórum: Trump vytváří nový světový řád, elity to přijímají s obavami i rezignací
včera

Metropole vyschlá na prach? Poprvé v moderní historii se hlavní město ocitne bez vody
včera

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil
včera

Počasí dnes ve znamení tropů. Zítra se budou teploty lišit až o 14 stupňů
19. července 2025 21:47

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik
19. července 2025 20:42

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie
19. července 2025 19:28

V zátoce Ha Long se potopila turistická loď, mezi desítkami mrtvých jsou děti
19. července 2025 17:59

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí
19. července 2025 16:49

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?
19. července 2025 15:45
Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti
Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.
Zdroj: Jakub Jurek