Znásilnění na Litoměřicku? Afričan může být nemocný, soud nařídil pozorování

Soud v Litoměřicích dnes nařídil pozorování Afričana obžalovaného ze znásilnění nezletilé na Litoměřicku. Důvodem je zjištění jeho duševního stavu. Muž může být podle znalce z oboru psychiatrie nemocen. Proti nařízení soudu podal na místě stížnost obhájce třicetiletého muže.

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústavní pozorování navrhl soudu znalec Jan Flídr, který muže narozeného v Libyi vyšetřil. Pozorování dlouhé tři až čtyři týdny by podle znalce mohlo pomoci zjistit, zda je Afričan nemocný, nebo to jen předstírá.

Soudkyně Alexandra Šetková řekla, že provedené časově omezené psychiatrické vyšetření nestačí. Abdalláh Ibráhím Diallo na dotaz, zda chce proti rozhodnutí podat stížnost, uvedl nejprve, že ano a poté že ne. Jeho obhájce k tomu řekl, že mu nezbývá než stížnost podat. Rozhodovat o ní bude ústecký krajský soud.

Z psychiatrického vyšetření vyplynulo, že obžalovaný, který do České republiky přicestoval z Německa, může trpět takzvanou nediferencovanou schizofrenií, která se může projevovat halucinacemi, vymizením rozpoznávacích schopností a může mít vliv na výpadky paměti. Vyšetření bylo podle znalce náročné. Jeho výsledky mohou být navíc zkreslené tlumočením do francouzštiny.

Pozorování ve zvláštním oddělení nápravného zařízení může trvat až dva měsíce a lze je prodloužit. Na základě jeho výsledků znalec dopracuje posudek. Mělo by pak být jasné, zda muž je nemocný, nebo nemoc předstírá.

Státní zástupkyně Věra Šípalová v obžalobě uvedla, že 18. června po poledni na silnici u obce Lukavec muž zezadu uchopil za rameno nezletilou, povalil ji do trávy, líbal ji. Přestože se dívka bránila, vykonal na ní nechráněnou soulož a při odchodu jí odcizil mobilní telefon. Dívce bylo v době činu 15 let. Obžalovaný u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk.

Pochybnosti o duševním stavu obžalovaného vyvstaly v důsledku jeho chování ve vazbě a u hlavního líčení. Psycholožka z věznice ve zprávě uvedla, že se chová nestandardně, agresivně vůči spoluvězňům, nedodržuje základní hygienické návyky. Podle závěrů znalce by muž mohl být na svobodě nebezpečný.

Muž dnes během hlavního líčení vstával, stěžoval si na bolest hlavy, nohou. Na dotaz soudkyně, zda chce položit nějakou otázku znalci, uvedl, že chce čokoládu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Češi mění oděvní styl. Saka v době pandemie nahradily tepláky

27.02.2021 14:09 V pandemii z hledáčku českých zákazníků zmizely formální oděvy, menší poptávka byla ale třeba i po…

Exekucí i lidí v nich ubylo, dlužná částka ale rostla

27.02.2021 10:57 V Česku loni ubylo exekucí. Minulý rok v listopadu jich bylo 4,33 milionu, tedy o 145.800 méně než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama