Klienti českých privátních bank jsou stále konzervativní, mladší se ale už nebojí riskovat

Praha - Složení privátní klientely českých bank se za posledních dvacet velmi změnilo, mladší generace se už více zajímá o investice a nebojí se riskovat. Vyplývá to z analýzy české pobočky Commerzbank.

Po revoluci hlavní část klientely českých privátních bank tvořili především restituenti, kteří začali spravovat svoje prostředky.

"Před patnácti lety se ke klientele tvořené restituenty pomalu přidávali podnikatelé v různých oborech a také majitelé firem. V poslední době, za posledních deset let, se ke stávajícím zákazníkům privátních bank začínají připojovat také velmi dobře postavení zaměstnanci, vedoucí manažeři a vedení firem, kteří jsou velmi dobře situovaní, ale stále v zaměstnaneckém poměru," popisuje vývoj českého trhu privátního bankovnictví Commerzbank.

Česká klientela se tak mění velmi výrazně. "Mladá generace si uvědomuje, že nad vším už nestojí stát se svou pomocnou rukou a že nic není zadarmo. Dnes je velmi důležité vzdělání, které posune hodnotu jedince na pracovním trhu, a od toho se pak odvíjí zbytek. Každý už ví, že dobré vzdělání je základ. Máte dobrou práci nebo dobrý nápad, získáte prostředky, pak přirozeným vývojem přijde nějaká hypotéka – byt nebo dům, zajištění bydlení. V určitém okamžiku začnou prostředky přebývat. Čím rychleji si člověk uvědomí, co si v západní Evropě a Americe lidé už dávno uvědomují, že jim nikdo nic zadarmo nedá, tím dříve budou moci myslet na vlastní blahobyt a připravovat si portfolio na důchod," poznamenala Alena Štefaňáková, ředitelka oddělení Private Banking Commerzbank AG.

Vše je podle ní otázkou diverzifikace portfolia. "Je rozumné nechat si nějakou likviditu na nepředvídané výdaje a zbytek s rozmyslem investovat. Čeští klienti jsou stále sofistikovanější, hledají si informace a učí se. Nechtějí se nechat napálit a hledají nejlepší rozložení rizika vzhledem k zisku. České investice jsou prozatím spíše konzervativní, ale to je dáno vývojem. Do budoucna vidím hlavní sílu v dnešní mladé generaci, která se stále více zajímá o investice, zjišťuje si podrobnosti a nebojí se riskovat a generovat tak i leckdy výrazně vyšší zisky,“ dodala Štefaňáková.

V Česku se to prý už začíná měnit. "Lidé si začínají uvědomovat, že investice budou dříve nebo později důležité. Dříve jsme byli zvyklí opřít se o stát, práva byla zaručena, práce zajištěna, bydlení zaručeno. Teď teprve se tento pohled mění, když se v médiích popularizuje penzijní reforma," doplnila Štefaňáková.

Související

Více souvisejících

banky

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy