Máme velký zájem o letouny L-159, potvrdil Irák

Praha - Irák má i nadále zájem o koupi českých podzvukových letounů L-159, uvedl po pondělní schůzce delegací Irácké a České republiky irácký ministr obrany Sadoon Al-Dulaimi. Ten se svým českým protějškem Alexandrem Vondrou (ODS) řešil také lehké zbraně a otázky inovací a průmyslu.

"Máme skutečně velký zájem o letouny L-159, ale jak se zjistilo, doba na přípravu těchto letounů je dlouhá. My si přejeme, aby byla co možná nejkratší," uvedl po jednání ministr Dulaimi.

Ten také dodal, že ještě v pondělí odpoledne navštíví Aero Vodochody a bude apelovat na to, aby se výcvikové letouny vyhotovily co nejdříve.

To, že jednání o případné koupi letounů probíhají intenzivně, potvrdil i český ministr obrany Alexandr Vondra: "Je to už jakýsi maraton a já jsem si jistý, že ten dnešní den nás zase přiblíží o kousek více k cíli." I když chce irácká strana letouny nové, podle Vondry nepadla ani možnost prodat již zakonzervované stroje. "Přišel jsem s doplněním české nabídky. Irák má zájem o naše letadla. Logicky má zájem o nová letadla, což my podporujeme, protože je to zárukou dlouhodobé spolupráce. Má ale zájem i na tom, aby byla letadla dodána co nejdříve – a tady je možnost využít alespoň část těch zakonzervovaných letadel," vysvětlil Vondra.

Český ministr obrany se zároveň nechtěl konkrétně vyjadřovat k objemu případného obchodu, prozradil jen, že se jedná o desítky strojů.

"Ta spolupráce je ale mnohem rozsáhlejší a prostor k jednání je obrovský. Považujeme se za mírumilovné státy a i my usilujeme o to, abychom se podíleli na zajištění míru. Delegace, která dnes přijela, zahrnuje nejen oblast vojenskou a obrannou, ale především investiční a průmyslovou," podotkl irácký ministr.

I přes toto ujištění se ministři obrany věnovali především tématům, která spadají pod jejich rezorty. Diskuze se tak stočila například k výcviku vojáků v Iráků, kde má podle Al-Dulaimiho Česká republika velký potenciál, nebo k možnosti výroby lehkých zbraní.

"Irák je dnes v situaci, že po pomoci od mezinárodního společenství, včetně pomoci naší, má odpovědnost za svou bezpečnost sám. My jsme připraveni se podílet na jeho dalším rozvoji. Předali jsme aktualizovaný obranný balíček na spolupráci, který navazuje na návrhy předané loni v květnu," doplnil Vondra.

Setkání obou ministrů se neslo v přátelském duchu. "Ta spolupráce pramení z dávných dob. Oba jsme prožili diktátorské režimy. Česká republika nás předběhla a pomohla nám odstranit diktátorský režim, který nás dlouho trápil. Jsme velmi vděční Praze a České republice," doplnil irácký ministr obrany.

Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Irákem v posledních letech podle informací ministerstva průmyslu a obchodu dynamicky narostl a dosahuje hodnot kolem sta milionů dolarů ročně. Jen do listopadu loňského roku dosáhl bezmála 80 milionů dolarů.

Irácká delegace v čele s vicepremiérem Husajnem Šahristáním přiletěla do České republiky v pondělí. Mezi témata společných rozhovorů budou patřit další rozvoj česko-iráckých vztahů, politická, obchodní a hospodářská spolupráce i mezinárodní otázky včetně vývoje v regionu Blízkého východu.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy