Spotřeba zemního plynu klesla o deset procent

Praha - Celková spotřeba zemního plynu v ČR za loňský rok v porovnání s rokem 2010 klesla podle předběžných údajů o deset procent na 8,0753 miliardy metrů krychlových. V úterý o tom informovala Česká plynárenská unie (ČPU).

V roce 2010 se přitom v ČR spotřebovalo 8,9792 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Na snížené spotřebě plynu se podle ČPU projevil pokles průmyslové výroby, i vyšší atmosférické teploty v průběhu roku. "Jen za prosinec loňského roku díky těmto dvěma faktorům poklesla meziročně spotřeba o necelých 27 procent. Každoročně se ale nejméně o 20 procent zvyšuje spotřeba alternativního paliva pro dopravu, stlačeného zemního plynu (CNG)," uvedla ČPU. Zatímco loni v prosinci se v ČR spotřebovalo 1,0265 miliardy metrů krychlových zemního plynu, o rok dříve to ve stejném měsíci bylo dokonce 1,4014 miliardy. Může za to hlavně teplejší prosinec 2011, kdy se průměrná teplota vyšplhala až na 8,9 stupně Celsia, zatímco v prosinci 2010 dosáhla jen 7,6 stupně Celsia. "Sníženou poptávku po plynu i elektřině v průmyslu ovlivňuje především decelerující trend průmyslové výroby, kvůli níž řada podniků omezila odběr energií. Největší meziroční propad zaznamenalo odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů (meziroční pokles 21,8 procent) a výroba potravinářských výrobků (meziroční pokles o 6,4 procenta). Dalším dlouhodobějším důvodem je investice rodin i podniků do úsporných opatření," vysvětluje ČPU s tím, že jen z programu Zelená úsporám bylo na úspory ve vytápění vyřízeno 50 tisíc žádostí. I tak je ale stále energetická náročnost české ekonomiky v EU27 druhá největší po Estonsku. "Při uplatnění opatření budoucí Státní energetické koncepce by měla česká ekonomika směřovat k vysokému zhodnocení energetických vstupů a nevyužívat zastaralé zdroje tepláren se ztrátami od 20 do 30 procent. O tomto plýtvání se téměř neví. Výsledkem jsou pak zbytečně vysoké ceny pro odběratele tepla, a to si dnes už nemůžeme dovolit," poznamenal prezident ČPU Oldřich Petržilka. Zemním plynem v současnosti topí 25 milionů domácností v Evropě a má nejméně 116 milionů uživatelů. "V zemích evropské sedmadvacítky činí podíl plynu na výrobě elektřiny plných 21 procent, zatímco v ČR pouze 4,7 procenta," dodal Petržilka. Státy EU se shodují, že v následujících letech bude spotřeba plynu narůstat. Podle studie ENA se budou cenové rozdíly mezi uhlím a plynem snižovat a cena tepla vyrobeného z uhlí by v průběhu příštích deseti let měla narůstat mnohem rychleji než cena tepla z plynu a nejpozději k roku 2020 by se měly vyrovnat.

Související

Ilustrační foto

Bude kvůli drahému plynu drahá zima? Počasí si to nemyslí

Když začátkem letních prázdnin vyšla zpráva o tom, že členské země Evropské unie (EU) společně snížily o 19 % množství spotřebovaného zemního plynu mezi srpnem 2022 a lednem 2023, což činilo 41,5 miliardy metrů krychlových této komodity, příliš pozornosti nevyvolala. Počasí bylo více než tropické a málokoho by napadlo, že se nějak může propsat i do vývoje cen energetických komodit. Nyní jsme ale na začátku topné sezóny a každého z nás může napadnout, i kvůli tomu, co se aktuálně ve světě děje, zda kvůli tomu nehrozí drahá zima.

Více souvisejících

Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

HRW: Ruská armáda popravuje ukrajinské vojáky, kteří se vzdávají

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že ruské jednotky se dopustily mimosoudních poprav ukrajinských vojáků, kteří se vzdávali a chtěli se dostat do zajetí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy