Nemáte práci? I tak máte nárok na balík peněz

Praha - Připravili jsme pro vás na celý týden SERIÁL, ve kterém vám poradíme, jak si od státu vzít to, na co máte právo. Dnes se zaměříme na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti je přesně tím, co její název hlásá. Pomáhá lidem, kteří přišli o práci, překlenout období, než si seženou jiné zaměstnání. Navzdory tomu, že tuto sociální dávku mnoho lidí považuje za jakýsi společenský úplatek těm, kteří nechtějí pracovat, není tomu tak.

Kdysi sice bylo možné „na podpoře" přežívat poměrně pohodlně a po dlouhý čas. Ty doby jsou ale už dávno pryč. Dnes vyplácení této dávky svazují poměrně přísná a striktní pravidla, která předem ze hry vylučují ty, kdo by chtěli podporu v nezaměstnanosti jen zneužívat. A podpora tak plní svoji solidární funkci – společnost tak pomáhá těm, kteří přišli o práci, aby v mezidobí, než seženou jinou, zcela nezbankrotovali.

V rozvinutém světě jde o zcela běžný nástroj, jakousi pojistku, která má skutečný efekt. O práci může dokonce i ze dne na den přijít každý a většina lidí někdy skutečně byla nezaměstnaná (i když třeba nepobírali podporu). Ztráta práce a výdělku by je bez podpory často mohla poslat na společenské a sociální dno, kde by státní pokladnu a daňové poplatníky přišli rozhodně na mnohem větší peníze.

Jak už bylo výše zmíněno, vyplácení podpory v nezaměstnanosti svazují už několik let přísné limity. Jste-li adeptem na tuto sociální dávku, berte, co stát dává a nežehrejte na to. Až budete práci mít, také se vám nebude chtít ze svých daní dlouhodobě podporovat lenochy.

Kdo NEMÁ nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Spíše než sestavovat výčet těch, kdo nárok na tuto dávku mají, bude jednodušší popsat, kdo ji nemá. O nárok na podporu v nezaměstanosti přijdete:

- pokud jste v posledním půl roce byli propuštěni pro hrubé porušení svých pracovních povinností nebo právních předpisů, které se k vaší práci vážou

- pokud máte nárok na výsluhový příspěvek (typicky například policista bez práce) a tato výsluha je vyšší než výše podpory

- pokud zároveň třeba brigádničíte a vyděláte si měsíčně více než polovinu minimální mzdy

- pokud pobíráte starobní důchod

- pokud pobíráte nemocenskou

- pokud jste ve vazbě

Jestliže se vás ani jeden z výše uvedených bodů netýká, pravděpodobně máte na podporu v nezaměstnanosti nárok. Podstatné jsou však ještě další výjimky, které rozebereme níže...

Podmínky PRO získání podpory

Kromě toho, že žadatel o podporu musí mít bydliště v České republice, existuje ještě jedna naprosto jednoznačná a nutná podmínka pro získání této dávky – v posledních dvou letech musíte mít zaplaceno alespoň 12 měsíců důchodového pojištění. Toto pojištění si sice můžete platit i sami, ale obvykle to znamená, že jste byli za poslední dva roky alespoň dvanáct měsíců zaměstnáni. Tato podmínka tedy poměrně spolehlivě vylučuje notorické lenochy, kteří o skutečné zaměstnání nemají dlouhodobě zájem a rádi by žili jen z podpory.

Jak dlouho můžete podporu pobírat?

- lidé do 50 let podporu mohou dostávat nejdéle pět měsíců

- lidé od 50 do 55 let mají nárok na podporu osm měsíců

- lidé nad 55 let mohou podporu pobírat jedenáct měsíců

Co potom?

Jakmile vám skončí zákonem vymezená doba pro pobírání podpory, máte nárok už jen na sociální dávku životního minima. Ta je letos stanovena na 3410 korun měsíčně. Nesnažíte-li se dál dostatečně a prokazatelně získat práci, přizná vám stát dokonce jen existenční minimum. To je pouze 2200 korun měsíčně.

Jak vysoká může být podpora?

- první dva měsíce budete od úřadu práce dostávat 65 procent své dosavadní (čisté) mzdy

- další dva měsíce se podpora sníží na 50 procent vaší poslední (čisté) mzdy

- zbytek doby, po kterou můžete podporu čerpat, už budete dostávat jen 45 procent své předchozí (čisté) mzdy

Maximální výši podpory pro letošek vláda mírně zvýšila. Bez ohledu na to, že jste byli přechozím zaměstnavatelem placeni třeba ve stotisícových měsíčních odměnách, máte od státu měsíčně nárok pouze na 0,58násobek průměrné mzdy. Pro rok 2013 to je maximálně 14 157 korun měsíčně (loni 13 762, předloni 13 528).

Jak si podporu v nezaměstnanosti zařídit?

Abyste na ni měli nárok, musíte se stát tzv. „uchazečem o zaměstnání" na úřadu práce. Podpora vám náleží od okamžiku, kdy o ni písemně (klidně při návštěvě úřadu) požádáte. Na úřadu práce vás vyzvou, abyste svůj nárok na podporu doložili. Budete k tomu potřebovat:

- evidenční list důchodového pojištění

- potvrzení o zaměstnání

- doklad o jiné výdělečné činnosti

- pokud jste OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná), musíte mj. předložit doklad o platbách důchodového pojištění

Je rozhodně výhodné potřebné dokumenty sehnat. Pokud se stane, že nemůžete sehnat například potvrzení o svém posledním výdělku (zaměstnavatel ho nevydá, firma zbankrotovala, vlastní dokumenty jste ztratili nebo o ně přišli při požáru či povodni), nárok na podporu sice máte, ale ta bude nejspíš výrazně nižší, než na jakou byste jinak pobírali. Vypočítává se z průměrné mzdy v zemi a letos bude činit 3662 korun. Pak bude postupně klesat na 2929 a 2685 korun.

Podpora při rekvalifikaci

Kromě podpory v nezaměstnanosti můžete získat i podporu při rekvalifikaci. Opět platí, že o tuto podporu žádáte skrze úřad práce. Musíte být tedy v jeho evidenci jako uchazeč o zaměstnání. Výhodou je, že náklady za rekvalifikační kurz za vás hradí úřad. A ještě vám k tomu navíc vyplácí podporu. Její maximální výše je dokonce ještě vyšší než při podpoře v nezaměstnanosti. Letos stanovena na 15 866 korun.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy