Česká televize se prohne. Náklady na digitalizaci prudce stoupnou

Česká televize v příštím roce vynaloží na digitalizaci vysílání a přechod na nový standard vysílání DVB-T2 460 milionů korun, což je zhruba o 94 milionů více Kč než letos. Na dnešní tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Petr Dvořák, generální ředitel České televize pro EuroZprávy.cz
doporučujeme

Celkové náklady na přechod na vysílání DVB-T2 se v České televizi podle Dvořáka pohybují kolem 1,3 miliardy korun. Částka zahrnuje jak investice do techniky, tak i provozní náklady nebo náklady na informační kampaň. Finance televize čerpá z vrácené DPH. Vratka se ročně pohybuje kolem 350 až 400 milionů ročně.

Přechod na DVB-T2 začne už tento týden v Praze a ve středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí ve středu 27. listopadu České Radiokomunikace vypnou vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T. Od té doby lidé naladí jen signál v novém standardu DVB-T2.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je na přechod na DVB-T2 připraveno kolem 60 procent lidí, kterých se to týká. A to procento se každý den s blížícím se přechodem zvyšuje, dodal.

Již od loňského března si mohou diváci ČT naladit DVB-T2 na tzv. přechodové síti, která pokrývá 99,7 procenta území. K příjmu signálu potřebují buď televizor vybavený tunerem pro příjem DVB-T2, které jsou na trhu zhruba od roku 2015, nebo set top box. Všechny vhodné přijímače by měly být otestované Českými Radiokomunikacemi a vybavené etiketou "DVB-T2 ověřeno".

V lednu se začnou vypínat první vysílače komerčních televizí. Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku.

Pozemní digitální televizní vysílání v současnosti využívá kolem 60 procent domácností v ČR. Přechod ale zvyšuje zájem o jiné formy příjmu signálu. "Z našich prodejů je vidět, že lidé řeší přechod na DVB-T2 na poslední chvíli a často právě pořízením internetové televize. Každý týden evidujeme tisíce nových aktivací O2 TV, a to zejména v Praze a středních Čechách, kde tento týden dojde k vypnutí prvních vysílačů. Během uplynulých 14 dnů se počet nových zákazníků oproti předchozím týdnům zdvojnásobil," uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pojišťovny mohly podvody stát miliardu korun

17.01.2020 12:15 Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2019 dosáhl zhruba miliardy korun a proti předchozímu…

Kremlík chce jednostupňové stavební řízení, má zrychlit přípravu

16.01.2020 13:51 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) chce u dopravních staveb zavést jednostupňové stavební…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Ceny v průmyslu a zemědělství. Co Čechům zase zdražilo?

16.01.2020 12:44 Aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v Česku loni v prosinci zrychlily meziroční růst na 2,1 procenta, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama