Koruně i českým akciím pomůže spíše vítězství Bidena, soudí ekonomové

Ke zpevnění české měny a posílení tuzemských akcií by v nadcházejících amerických prezidentských volbách přispělo spíše vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Důvodem je podle nich Bidenův umírněnější postoj v mezinárodních obchodních vztazích a plánované vyšší zdanění amerických firem.

CZK
doporučujeme

Bidenovo vítězství by mohlo být pozitivní pro českou korunu, řekl ČTK analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Demokraté navrhují rozpočtový balíček, jehož schválení by podpořilo akceptaci vyššího rizika na finančních trzích. V ČR tou dobou bude končit nouzový stav, což by mohlo přilákat řadu investorů, soudí Hájek. Koruna by v tomto scénáři mohla do konce listopadu posílit pod 26,50 Kč/EUR a do konce roku k 26 Kč/EUR. Koruně by ale mohlo pomoci i vítězství kandidáta republikánů Donalda Trumpa, posílení koruny by tak bylo do konce roku k 26,50 Kč/EUR, odhadl.

V případě vítězství demokratů v prezidentských volbách se obecně očekává umírněnější postoj v mezinárodní diplomacii a obchodu, což by mohlo výrazně podpořit zahraniční akciové trhy a měny, včetně české koruny, na úkor amerického dolaru, doplnil investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník. Na přesunu kapitálu ve prospěch zahraničních trhů v neprospěch těch amerických by se podle něj v budoucnu mohlo podílet i vyšší daňové zatížení amerických firem.

České akcie na pražské burze jsou spíše lokální záležitostí s českými specifiky, takže se jich výsledky prezidentských voleb v USA dotknou jen nepřímo, uvedl analytik Starteepo Dušan Jilčík. Pokud by Biden prosadil zvýšení firemních daní, nejvíce by to postihlo bankovní domy. Následná skepse na finančních akciích by zřejmě odradila i zahraniční investory do akcií bank na pražské burze, jako jsou Komerční banka, Moneta nebo Erste. Pokud by nastal odliv investic z USA do světa vlivem menší ziskovosti amerických firem, pak by se cílem investic mohly v ČR stát dividendově stabilní firmy, jako například O2 CR.

Bidenova 'zelená energetika' by podle Jilčíka způsobila i zvýšený zájem o evropské obnovitelné zdroje. Na pražské burze je nyní pouze menší společnost E4U, která spadá do tohoto sektoru. Trump má podle něj v tomto ohledu daleko militantnější postoj než Biden. Trumpovo vítězství by zase pomohlo k růstu zbrojnímu a obrannému sektoru. Těžit by z toho mohl i například nový titul na pražské burze, a to CZG Česká zbrojovka, dodal Jilčík.

Vítězství Bidena by mohlo mít příznivý vliv také na mezinárodní a obchodní vztahy s ČR, míní Hájek. V USA nyní roste tlak na změnu antimonopolních zákonů u velkých společností jako Apple, Alphabet, Amazon nebo Facebook. V ČR byla mezitím schválena sedmiprocentní digitální daň, která se dotkne především těchto technologických gigantů. USA za protekcionistické Trumpovy politiky už pohrozily Česku, že zavedou odvetná opatření, pokud bude daň diskriminační vůči americkým firmám. Biden by ale podle Hájka nejspíše netlačil na jejich zavedení.

Spojené státy mají před sebou vyvrcholení mnohaměsíční politické bitvy, kterou oba její hlavní aktéři líčí jako zápas o samotné základy země. Američané za pokračující krize kolem pandemie covidu-19 v úterý dokončí výběr svých nejvyšších představitelů a vedle vysoké volební účasti lze čekat i vypjaté spory o legitimitě výsledků. Čekání na odpověď ohledně otázky, zda prezident Trump obhájí mandát, nebo jej vystřídá demokratický rival Biden, může trvat i několik dní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace odmítá návrh Itálie: K uzavření skiareálů přes Vánoce není v ČR…

26.11.2020 20:36 Aktualizováno K zákazu provozu lyžařských středisek přes vánoční prázdniny není v České republice relevantní…

Beneš dál povede ČEZ, dozorčí rada mu prodloužila mandát o čtyři roky

26.11.2020 17:16 Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ dnes prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu…

Pozor na phishing. Počet hackerských útoků před Black Friday stoupl…

26.11.2020 16:11 Počet phishingových útoků se speciálními nabídkami a slevami se za posledních šest týdnů zvýšil…

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů, Hamáček požádá o státní…

26.11.2020 15:28 Českou poštu stálo zajištění služeb během epidemie koronaviru 750 milionů korun navíc. Ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama