Policie prověřuje obchody Čepra s Agrofertem za 5 miliard

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují zakázky, za které státní firma Čepro poslala od roku 2017 zhruba pět miliard korun společnosti Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Čepro na zakázky nevypsalo veřejná výběrová řízení, pochybení ale odmítá. Tvrdí, že stojí mimo zákon o veřejných zakázkách. Agrofert je dodavatelem biosložek, které se přimíchávají do nafty.

Agrofert
doporučujeme

Podle serveru policie ve věci zatím nikoho neobvinila a případ prověřuje na základě trestního oznámení. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že to útvar komentovat nebude. Podle ředitele Čepra Jana Duspěvy firma poskytla policii na její žádost informace a je připravená k další součinnosti. Více se s ohledem na mlčenlivost k věci nevyjádřil.

Agrofert je dlouhé roky významným dodavatelem Čepra, jehož jediným akcionářem je stát. Na to, že Čepro nakoupilo v posledních čtyřech letech od firem ze skupiny Agrofert většinu biosložek přidávaných do nafty mimo veřejné zakázky, upozornily v lednu servery iHNED.cz a Aktuálně.cz. Podle organizací DatLab a Rekonstrukce státu podnik mohl těmito nákupy porušit zákon. Zároveň upozornily, že z veřejných registrů nákupy Čepra od Agrofertu zmizely v roce 2017, kdy začala platit novela zákona o střetu zájmů nazývaná lex Babiš, která zakazuje firmám politiků účastnit se veřejných tendrů. Přitom ještě mezi lety 2013 a 2016 bylo možné podle serverů z rejstříku veřejných zakázek vyčíst, že tehdejší Babišův koncern dodával státnímu podniku biosložky na přimíchání do nafty v průměru za více než 600 milionů korun ročně.

"Poté, co vstoupila v roce 2017 v platnost novela zákona o střetu zájmů, veřejné zakázky od Čepra pro Agrofert téměř ustaly, nikoliv ale tok peněz ze státního podniku do firem, které jsou nyní v premiérově svěřenském fondu. Čepro jen objednávalo pohonné hmoty bez toho, že by na to veřejnou zakázku vypsalo. A to s argumentem, že se na něj zákon o veřejných zakázkách nevztahuje," uvedlo Aktuálně.cz.

Podle něj se nákupy přesunuly do běžných obchodních jednání, která mezi sebou standardně vedou soukromé firmy. Ta jsou interní a státní podnik o nich nezveřejňuje informace ve věstníku veřejných zakázek ani veřejném registru smluv. Zájemci o dodávky, které Čepro samo neosloví, se tak o nich nedozvědí, dodává server.

Čepro si nechalo vypracovat právní analýzu, podle níž není veřejným zadavatelem a neporušuje zákony bránící střetu zájmů. Agrofert pak firmě dodal čestné prohlášení, že žádné zákony neporušuje a může se tendrů účastnit, protože ho neovládá Babiš, doplnil server.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč průměrná mzda tak vyrostla? Analytici vysvětlili, co za tím stojí

08.03.2021 19:36 Aktualizováno Růst průměrné mzdy v loňském čtvrtém čtvrtletí ukázal podle analytiků oslovených ČTK na velmi…

Loni bylo 522.312 plátců DPH, meziročně o 1,2 procent více

08.03.2021 11:18 Ke konci loňského roku bylo v ČR registrováno 522.312 plátců DPH, což je meziročně o 6065, tedy o 1…

ČEZ dostal od SÚJB povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

08.03.2021 11:02 Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes získala od Státního úřadu pro jadernou…

Průměrná mzda loni vzrostla na 38.525 korun

08.03.2021 10:02 Průměrná mzda v Česku vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38.525 korun.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama