Propad české ekonomiky? Paradox. Někteří šéfové firem jsou rádi

Růst české ekonomiky v letošním roce předpokládá 45 procent ředitelů významných českých firem, zatímco loni očekávalo růst ekonomiky 52 procent. Vyplývá to vyplývá to z pravidelného průzkumu poradenské společnosti PwC mezi 179 českými generálními řediteli. Naopak pokles očekává letos podle průzkumu 30 procent respondentů, zatímco loni to bylo 17 procent. Stabilní vývoj očekává čtvrtina manažerů.

Podnikatelé, ilustrační foto
doporučujeme

"Je asi rozumné pro letošek očekávat mírné zpomalení růstu ekonomiky. Na recesi ale nesázím, alespoň pokud nepřijde do ekonomiky nějaký velký impuls zvenčí. Druhá věc je, že konjunktura už trvá poměrně dlouho, a šéfové, stejně jako ostatní lidé, se prostě ptají, kdy už ten pokles přijde," uvedl řídící partner PwC ČR Jiří Moser.

Z průzkumu zároveň ale vyplývá, že 80 procent šéfů počítá s růstem výnosů firem, které řídí. To je přitom podle PwC úroveň, která v průzkumech vždy vycházela v období vrcholu hospodářského růstu.

"Skeptický přístup k růstu české ekonomiky v kombinaci s vysokým sebevědomím ohledně vlastní firmy nemusí být paradox. I když někteří ředitelé už zaznamenali pokles potvrzených objednávek, zároveň se často na ochlazení svým způsobem "těší", a navíc věří, že právě jejich firma je dobře připravena. Očekávají totiž třeba, že se uvolní současný tlak na potřebu dalších a dalších zaměstnanců a na zvyšování mezd," uvedla partnerka v PwC ČR Olga Cilečková.

Jako největší hrozbu pro podnikání v následujících 12 měsících vidí podle průzkumu manažeři dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců (81 procent). Následuje růst mzdových nákladů (77 procent) a přílišná regulace (68 procent). Skokanem roku se pak podle průzkumu stala rostoucí daňová zátěž, kterou jako riziko hodnotí 65 procent respondentů. Loni to bylo přitom 43 procent dotázaných.

"Kvůli krokům vlády zejména v sociální oblasti lze očekávat, že mandatorní výdaje státního rozpočtu v následujících letech dále porostou. Je tedy jasné, že tyto výdaje bude nutné nějak financovat - a příjmy z daní a sociálního pojištění jsou tím nejpravděpodobnějším zdrojem," uvedl partner v PwC ČR David Borkovec.

V řešení problematiky lidských zdrojů chce podle průzkumu PwC CEO Survey více šéfů využít automatizace. Loni podle průzkumu nahradilo některé své zaměstnance automatizací 30 procent ředitelů. Letos se chystá alespoň jednoho člověka nahradit strojem 47 procent šéfů. Jedenáct procent respondentů se dokonce chystá zautomatizovat více než desetinu pracovních pozic ve firmě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ v pololetí meziročně navýšil čistý zisk i tržby, odhadují analytici

09.08.2020 14:46 Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby.…

Dotovaný voucher do lázní se stal noční můrou, tvrdí svaz. Dostálová je…

09.08.2020 13:25 Třetina ze 120.000 lidí, kteří si stáhli poukazy na dotovaný pobyt v lázních, ho neuplatní. V…

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

OKD se začíná připravovat na obnovení těžby, odstávka kvůli koronaviru…

09.08.2020 08:55 Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama