Schillerová chce měnit daně. Systém by se měl hlavně zjednodušit, reagují ekonomové

Daňoví odborníci by v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a případným zavedením progresivního zdanění přivítali především zjednodušení celého daňového systému. Samotné zrušení superhrubé mzdy může sice přinést pozitiva, u progresivního zdanění si již nejsou tak jistí. Vše bude podle nich záležet na konkrétních návrzích.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo financí počítá v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy s několika variantami snížení daně z příjmu zaměstnanců v rozmezí od 15 do 19 procent. Schillerová zároveň uvažuje o zrušení takzvané solidární přirážky a jejím nahrazení progresivním zdaněním, řekla v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

"Zavedení progresivního zdanění povede k ještě většímu komplikování zdanění fyzických osob namísto dlouhodobě slibovaného zjednodušení a stability. Navíc současný daňový systém díky slevám na dani a solidárnímu zvýšení daně mírně progresivní je i nyní," uvedla daňové poradkyně ve společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Celkový efekt zrušení superhrubé mzdy pak bude podle ní záležet na sazbě daně. "Zrušení superhrubé mzdy a současné zachování 15procentní sazby daně by zaměstnancům poměrně významně ušetřilo finance, a zvýšilo by tak jejich čistou mzdu o stovky až tisíce korun. Jak se ale sazba daně bude blížit k 20 procentům, výsledný efekt pro zaměstnance se bude blížit nule," uvedla.

Partner v poradenské společnost PwC Tomáš Hunal se domnívá, že pro celou řadu poplatníků bude klíčové, jestli se progresivní zdanění bude týkat všech typů příjmů, nebo jenom příjmů ze zaměstnání a podnikání, které jsou nyní podrobeny solidární dani. "Pokud by se totiž progresivní zdanění týkalo všech typů příjmů, pak může dojít ke zvýšení daňové zátěže u příjmů z pronájmů, prodeje nemovitostí či cenných papírů," upozornil.

"Progresivní zdanění už v podobě solidárního zvýšení daně de facto máme. Ministerstvo zamýšlí nejspíše zavést tzv. klouzavou progresi, kterou už jsme tu před rokem 2008 měli. Pro pamětníky tedy nic nového. Přimlouváme se hlavně za kroky, které povedou k zjednodušení systému a k jednoduchému výpočtu daně," uvedla partnerka v poradenské společnosti BDO Věra Jankovcová.

Již na počátku tohoto týdne řada oslovených ekonomů a odborníků ČTK sdělila, že zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15procentní sazby daně z příjmu je krok správným směrem, v rámci kterého je ale nutné nahradit výpadek příjmů státního rozpočtu, a to ne jednorázově, ale komplexnější úpravou daňového systému.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát by měl podle odborníků zvážit pomoc hotelům. Chybějí cizinci

22.09.2020 18:33 Stát by měl podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) zvážit možnosti cílené podpory podnikání v…

Pošta bude mít mobilní pobočky, testování začne na Rychnovsku

22.09.2020 16:44 Aktualizováno Česká pošta chystá na venkově zavedení pojízdných poboček v automobilech, které budou mít…

Hospody zřejmě budou zavírat dřív. Kdy si objednáme poslední pivo? Svaz…

22.09.2020 16:42 Aktualizováno Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila…

ČR potřebuje obchodní cesty do Německa. Nejlépe bez covid testů, říkají…

22.09.2020 15:59 Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly nadále pokračovat bez větších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama