V Česku je 24 tisíc firem, které nespolehlivě platí DPH. Jsou rizikem pro obchodní partnery

V České republice aktuálně podniká zhruba 24.000 společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26.000 společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu sedmi let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných subjektů však buď zanikla, nebo je v likvidaci či insolvenčním řízení.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

Návrat k běžnému podnikání se podařil pouze necelému tisíci bývalých nespolehlivých plátců DPH. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Z analýzy dále vyplývá, že z téměř 24.000 existujících firem a podnikatelů, kteří byli v průběhu posledních sedmi let, kdy institut nespolehlivého plátce funguje, zařazeni do registru nespolehlivých plátců DPH, jich na tomto seznamu zůstalo necelých 6000. Dalších zhruba 18.000 firem ukončilo registraci k DPH a finanční správa je nyní vede jako tzv. nespolehlivé osoby.

"Institut nespolehlivé osoby byl zaveden v roce 2017 s cílem rozlišit v rámci firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě odváděli DPH, ty, kteří mají stále povinnost DPH odvádět, a ty, kteří už tuto povinnost nemají. Většinou proto, že jejich roční obrat klesl pod hranici jednoho milionu korun," uvedl vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, kterou využívá CRIF, Jan Cikler. Dodal, že pokud by se obrat nespolehlivých osob opět zvýšil a nastala u nich znovu povinnost přihlásit se k platbě daně z přidané hodnoty, budou automaticky zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH.

CRIF upozornil, že obchodování s nespolehlivými plátci může přinášet společnostem řadu rizik. Mohou být vyzvány k doplacení daně za své obchodní partnery nebo existuje velká šance, že se jejich partner ocitne v insolvenci nebo bude čelit exekucím.

Mezi rizikové faktory patří i fakt, že sídlí na virtuální adrese nebo že její statutární zástupce má bydliště na městském úřadě. Analýza přitom ukázala, že ze všech nespolehlivých plátců DPH má statutární zástupce bydliště na úřadě ve čtvrtině případů. Mezi všemi společnostmi v ČR jde přitom podle CRIF jen nižší jednotky procent.

Sídlo na virtuální adrese má v České republice podle CRIF každá osmá společnost, ale zároveň každý třetí nespolehlivý plátce DPH. "Z našich dřívějších analýz vyplývá, že mezi tzv. virtuálními adresami existují výrazné rozdíly. Na některých virtuálních adresách sídlí pouze zdravé firmy a nevyskytují se zde žádné výrazné problémy, zatímco na některých virtuálních adresách třetina firem neplatí DPH a pětina je v exekuci. Společnosti by si proto měly v rámci předběžné obezřetnosti své obchodní partnery se sídlem na virtuální adrese prověřovat pečlivěji," uvedl Cikler.

Podle nedávných údajů poradenské společnosti Bisnode se počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, ke konci září meziročně zvýšil o 11 procent na 21.529. Jde o 5529 nespolehlivých plátců DPH a 16.000 nespolehlivých osob. Počet firem, které platí DPH, v prvním pololetí byl přes 511.000.

Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jsou to buď subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo subjekty, které přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průměrná návštěvnost OC byla kolem 50 procent

03.12.2020 21:44 Obchodní centra v Česku dnes při celkovém znovuotevření po uvolnění vládních restrikcí zásadní…

Zájem o nákupy v pražských centrech večer zesílil, byly i fronty

03.12.2020 20:33 Zájem o nákupy v pražských obchodních centrech dnes v podvečer a večer zesílil. U některých obchodů…

Vědci vidí konec uhlí v Česku různě, žádají rozvoj nízkoemisních zdrojů

03.12.2020 16:53 Podle jaderného fyzika Vladimíra Wagnera není konec uhlí v Česku před rokem 2033 reálný. Ekolog…

Novým šéfem Českých drah se stal Ivan Bednárik, nahradil Nebeského

03.12.2020 16:26 Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se stal Ivan Bednárik, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama