Vánoce se blíží. E-shopy mají napilno, zájem o nákup přes internet výrazně roste

Internetové obchody zažívají v době uzavření kamenných prodejen kvůli nařízením proti šíření koronaviru nebývalý růst. S nadcházejícími Vánocemi zájem o jejich služby stoupá. Stejně jako e-shopy mají i přepravní společnosti napilno a musí nabírat brigádníky. O Vánocích očekávají rekordní tržby a jsou připraveny zákazníkům vyhovět, vyplývá z odpovědí zástupců e-shopů a přepravních společností, které ČTK oslovila.

E-shopy, ilustrační foto

Brněnský internetový obchod s parfémy a kosmetikou Notino zaznamenal v době zavřených obchodů meziroční růst o 10 až 15 procent. Tento podíl se stále zvyšuje. "Vánoční sezona u nás začíná s nástupem prosince. Je nejvytíženější v celém roce, takže se na ni od léta připravujeme. Navýšili jsme skladové zásoby i počty zaměstnanců. Stejně jako každý rok i letos očekáváme, že lidé budou na Vánoce nakupovat hlavně vůně," řekl marketingový ředitel Radek Ondrášík.

Dodal, že v roce 2019 měla firma roční obrat 8,7 miliardy korun, nyní je to již více než 10 miliard. "Při dynamickém růstu letos můžeme dosáhnout ročního obratu až 13,9 miliardy. Uzavření kamenných prodejen jistě přihrálo e-commerce společnostem obecně. V Notinu podstatně rostly hlavně kategorie pleťové a vlasové kosmetiky," řekl.

V e-shopu Alzy nyní nakupuje o více než polovinu větší množství zákazníků než v předchozím roce. "Začátek vánočních nákupů a s tím i rychlejší růst poptávky obvykle vnímáme kolem poloviny října. Letos se prolnul se zavedením přísnějších vládních opatření a zdá se, že sezona začala o několik týdnů dříve," uvedl místopředseda představenstva firmy Petr Bena.

S častějším nákupem na internetu se pojí také nápor na přepravní společnosti. Firma PPL očekává, že letos doručí v porovnání s loňským rokem o 45 procent více zásilek putující z e-shopů soukromým příjemcům. "Objemy postupně narůstají a ještě se podle našich predikcí zvýší. Předpokládáme, že ve vánoční sezoně doručíme 250.000 zásilek denně. Měli bychom být schopni po celou dobu zajistit dobrou kvalitu služeb. Přinejhorším budeme menší část zásilek doručovat s jednodenním zpožděním. Většinu však doručíme do druhého dne," sdělil generální ředitel Petr Horák.

Zásilková společnost DHL Express na začátku týdne spustila obousměrný let z Brna do Lipska, který má v období Vánoc pomoci s obsluhou jižní Moravy a Vysočiny. "Očekáváme zvýšené objemy o více než polovinu. Kvůli koronaviru se celosvětově navyšuje počet zásilek rychleji, druhá vlna se sešla s hlavní sezonou Vánoc. Jsme na to připraveni a očekáváme historický vrchol v on-line obchodování," konstatoval obchodní ředitel firmy Jakub Tomšovský.

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík vyčíslil týdenní nárůst podaných balíkových zásilek proti stejnému týdnu v roce 2019 zhruba o 50 procent. Z důvodu karantény, nemoci či čerpání ošetřovného ale chybí zhruba čtvrtina zaměstnanců v doručovací síti. "Plánujeme navýšit kapacity brigádníků o 5000. Rozhodný den pro podání balíků do sítě České pošty tak, aby byly doručeny do Vánoc, stanovíme na začátku prosince. Přihlédneme na současnou pandemickou situaci ve společnosti, kdy si lidé budou přes internet objednávat kromě tradičních vánočních dárků i zboží běžné potřeby, a na absenci zaměstnanců z důvodu nemoci, karantény a podobně," dodal Vitík.

Čechy táhne pivo a melouny. Tropické teploty přiměly lidi k větším nákupům…

18.06.2021 16:51 Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly…

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje