Čistý zisk Komerční banky vzrostl loni meziročně o 37,9 procenta na 17,6 miliard korun

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v roce 2022 meziročně o 37,9 procenta na 17,6 miliardy korun. Výnosy bance stouply o 23,2 procenta na 38,6 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů, které dnes banka zveřejnila. Oznámila také, že představenstvo Komerční banky navrhuje výplatu dividendy 60,42 koruny na akcii, tedy celkem 11,5 miliardy korun. O výplatě rozhodne 20. dubna valná hromada.

"K silným obchodním a finančním výsledkům přispělo dynamické oživení aktivity spotřebitelů i firem po dvou letech pandemických restrikcí," sdělil předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. "Prostředí, ve kterém podnikáme, přinese i letos řadu výzev. Inflace, zvyšující se náklady na vklady a důsledky zpomalení ekonomiky bezpochyby ovlivní výsledky tohoto roku," doplnil.

Výši loňského růstu výnosů podle banky ovlivnila nízká základna roku 2021, která byla ovlivněna pandemickými omezeními a mimořádně nízkými úrokovými sazbami. Růst výnosů táhly hlavně čisté úrokové výnosy, které těžily například z rostoucího objemu úvěrů. Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou Komerční banky meziročně stoupl o 6,2 procenta na 784,9 miliardy korun. Do skupiny patří kromě samotné banky třeba Modrá pyramida stavební spořitelna či poskytovatel spotřebních úvěrů Essox a také KB penzijní společnost nebo Komerční pojišťovna.

Růst celkového úvěrového portfolia skupiny táhly hlavně úvěry pro podniky, jejichž objem stoupl o osm procent na 396,1 miliardy Kč. Zvýšily se objemy financování pracovního kapitálu i investičních úvěrů a na růstu se podílely spíše úvěry v eurech než v korunách. Zpomalil růst u úvěrů na bydlení. Objem nově poskytnutých půjček na bydlení totiž meziročně klesl o 64,6 procenta na 38,5 miliardy Kč. Celkový objem hypoték Komerční banky pro občany loni vzrostl o 2,3 procenta na 268,7 miliardy Kč a portfolio Modré pyramidy se zvýšilo o 12,1 procenta na 85,3 miliardy Kč. Mírnější byl loni i růst spotřebitelských úvěrů kvůli poklesu spotřebitelské důvěry. Objem spotřebitelských půjček se zvedl o 4,6 procenta na 34,8 miliardy Kč.

Vklady klientů skupiny poklesly meziročně o 3,4 procenta na 916,8 miliardy korun. Objem aktiv klientů v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění ale narostl o 6,4 procenta na 216,6 miliardy. Klienti podle Komerční banky hledali vyšší zhodnocení svých peněz na spořicích a termínovaných účtech a v podílových fondech.

Z čistého zisku za loňský rok navrhuje vedení banky vyplatit 65 procent jako dividendu akcionářům. Na jednu akcii by tak připadlo přes 60 korun, což je více než u předchozích dividend schválených v poslední době. Situace v předchozích letech ale byla ovlivněná omezením výplat dividend za pandemie nemoci covid-19.

Koncem roku 2021 valná hromada Komerční banky rozhodla o výplatě dividendy 23,86 koruny na akcii z nerozděleného zisku za roky 2019 a 2020. Loni v dubnu pak akcionáři schválili ze zisku za rok 2021 dividendu 43,80 koruny na akcii a v listopadu ještě dividendu 55,50 koruny na akcii z nerozděleného zisku. Komerční banka má přes 69.000 akcionářů, většina z nich jsou fyzické osoby z Česka. Většinovým akcionářem je s podílem 60,4 procenta francouzská banka Société Générale.

Celá Skupina Komerční banky měla ke konci loňského roku 2,24 milionu klientů, což bylo meziročně o 11.000 méně. Samotné Komerční bance ale klientů přibylo oproti roku 2021 o 27.000 na zhruba 1,65 milionu. Provozní náklady skupiny vzrostly loni o 6,1 procenta na zhruba 16 miliard Kč. Nejrychleji rostoucí složkou nákladů byly příspěvky do regulačních fondů, které meziročně stouply o 24,1 procenta na 1,3 miliardy Kč. Personální náklady se zvýšily o 2,6 procenta na 7,7 miliardy Kč. Podle banky stouply platy, ale zároveň klesl počet zaměstnanců meziročně o 2,4 procenta na 7503. Snížil se i počet poboček Komerční banky o 24 na 218.

V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku výnosy Komerční banky meziročně stouply o 10,4 procenta na 9,6 miliardy korun. Čistý zisk se zvýšil o 11 procent na 4,6 miliardy Kč.

Komerční banka je mateřskou společností Skupiny KB a součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Patří mezi přední bankovní instituce v Česku i v regionu střední a východní Evropy.

Související

Komerční banka

Komerční banka se přidá k bankám, které se rozhodly neprovádět platby do Ruska

Komerční banka se od 1. března přidá k těm tuzemským bankám, které se s ohledem na ruskou agresi proti Ukrajině s podporou Běloruska rozhodly neprovádět platby do Ruska a Běloruska v jakékoliv měně, a to nad rámec zákonných sankcí. Banka o tom dnes informovala ČTK. Již počátkem ledna takový krok oznámila Moneta Money Bank, koncem ledna pak Raiffeisenbank.
Komerční banka

Air Bank a UniCredit Bank budou sdílet bankomaty s Komerční bankou a Monetou Money Bank

Banky Air Bank a UniCredit Bank se od února příštího roku připojí ke sdílené síti bankomatů Komerční banky (KB) a Monety Money Bank, které takto spolupracují od letošního června. ČTK o tom dnes informovala Komerční banka. Klienti KB, Monety, Air Bank a UniCredit Bank tak budou moci vybírat hotovost ve sdílených bankomatových sítích za stejných podmínek jako z bankomatů své vlastní banky.

Více souvisejících

Komerční banka

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

před 28 minutami

před 40 minutami

před 54 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy