Ukrajinu čeká krušná zima: Bez ruského plynu nepřežijeme, obává se Jaceňuk

Kyjev - Ukrajinu s největší pravděpodobností čeká velmi krušná zima. Země bez ruského plynu nedokáže přežít, obává se ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Kyjev proto začíná uvažovat nad tím, že by se Ukrajina vrátila k uhlí. Jenže většina dolů je v oblasti, kde zuří boje se separatisty.

Jaceňuk dostal v televizním rozhovoru otázku, zda Ukrajina dokáže přežít bez ruského plynu. "Ne ... Situace (v zimě) bude mimořádně obtížná," odpověděl. Ukrajina podle něj bude potřebovat dalších pět miliard krychlových metrů ruského plynu.

V současnosti má Ukrajina ve svých zásobnících zhruba 15 miliard krychlových metrů plynu. Země se nyní podle premiéra snaží snížit spotřebu z loňských 50 miliard krychlových metrů plynu a zajistit si vyšší dodávky z Evropské unie.

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz si prý pro zimní sezonu dala stranou 3,1 miliardy dolarů (65 miliard Kč). Ukrajina by nyní ráda zvýšila produkci uhelných elektráren na úkor plynových.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem ukrajinské těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje. Podle ukrajinského nezávislého svazu těžařů již provoz zcela zastavila zhruba polovina ze 115 ukrajinských uhelných dolů.

"Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů," řekl agentuře Reuters předseda svazu Mychajlo Volyněc. V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 % na 5,6 milionu tun.

Komplikacím se nevyhnul ani místní segment koksovatelného uhlí. Poptávka po tom druhu uhlí je sice vysoká, ukrajinské doly však produkují koksovatelné uhlí velmi nízké kvality. V r. 2012 rozsah deficitu koksovatelného uhlí na Ukrajině se zvýšil oproti r. 2011 o 6 % - na 10,5 mil. t a dosáhl 41,2 % celkového objemu domácího trhu. Na skladech se přitom nashromáždilo téměř 400 tis. t nerealizované domácí produkce nízké kvality. Situace byla regulována omezujícími opatřeními.

Na jaře 2013 schválila ukrajinská vláda usnesení o kvótách na dovoz koksovatelného, živičného a některých dalších druhů uhlí ve výši 10,2 mil. t, s dalším navýšením kvóty o 1 mil. t. V prosinci r. 2013 se konala porada výrobců a odběratelů uhlí, kde bylo dohodnuto, že se nebudou zavádět dovozní kvóty pro období leden–březen 2014, přičemž se zavazují ukrajinské metalurgické závody nakoupit u státních dolů v tom období 1 mil. t uhlí domácí výroby.

Přes 70 % výrobního zařízení domácího uhelného průmyslu vyžaduje generální opravy, které se naposledy prováděly před 30 lety. Většina dolů se v současné době vyznačuje značným podílem manuální práce, což je způsobeno nejen technickou zaostalostí, ale i zvláštnostmi těžených vrstev: jsou příliš úzké a křivé pro použití velké vrtné techniky. Zastaralé zařízení a vybavení dolů a stejně tak geologická specifika těžby způsobují vysokou úroveň nastání havárií, což vyžaduje realizaci velkých sociálních programů pro horníky, a tudíž značné rozpočtové dotace, uvedl czechtrade.cz.

Související

Více souvisejících

Zemní plyn Ukrajinská krize Arsenij Jaceňuk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy