Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalilo na 1,4 procenta z únorových 1,5 procenta. Inflace se tak dále vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.
Březnový růst inflace byl slabší, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Ti odhadovali hodnotu 1,5 procenta, tedy žádnou změnu ve srovnání s únorem. Na růstu cen mělo podíl především rychlejší zdražování energie a potravin. Bez zahrnutí energie, potravin, alkoholu a tabáku meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v březnu zpomalilo na 1,0 procenta z 1,2 procenta v únoru. Trhy i v tomto případě očekávaly hodnotu totožnou jako v únoru.
Euro area inflation down to 1.4% in March: energy +5.3%, food +1.8%, services +1.1%, other goods +0.2% https://t.co/h2JuCuMRV8 pic.twitter.com/WSfDWmHNAq
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) 1. dubna 2019
ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Spotřebitelské ceny nicméně stále nerostou dostatečně navzdory vyšším mzdám a rekordně nízké míře nezaměstnanosti v eurozóně. Ta letos v únoru zůstala nejslabší od října 2008 - míra nezaměstnanosti činila 7,8 procenta, stejně jako v lednu, a absolutní počet lidí bez práce se v únoru ve srovnání s lednem dokonce ještě snížil na 12,730 milionu z 12,807 milionu.
Centrální banka loni v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, jehož prostřednictvím napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů Kč). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporuje nulovou základní úrokovou sazbou.
"Je pravděpodobné, že (míra inflace-poznámka ČTK) zůstane hluboko pod inflačním cílem ECB, tedy těsně pod dvěma procenty, po zbytek roku," řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Christoph Weil. Podle některých jiných analytiků by se nicméně příští měsíc některé ceny mohly zvýšit výrazněji a vykompenzovat tak březnový trend. Především proto, že až na duben letos připadnou velikonoční svátky.
ECB minulý měsíc snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,1 procenta z dříve předpokládaných 1,7 procenta. V loňském roce hospodářský růst v eurozóně zpomalil na 1,8 procenta z předloňských 2,4 procenta.
Míra nezaměstnanosti v eurozóně činila v únoru, stejně jako v lednu, 7,8 procenta, meziročně se však snížila z 8,5 procenta. Nezaměstnanost v zemích platících eurem tak zůstává na nejnižší úrovni od října 2008. V celé Evropské unii tento ukazatel v únoru rovněž zůstal na lednových 6,5 procenta, snížil se ale ze 7,1 procenta v únoru loňského roku.
V eurozóně bylo v únoru bez práce 12,73 milionu lidí, v celé EU pak 16 milionů. Ve srovnání s lednem se jejich počet v osmadvacítce snížil o 102.000 a v eurozóně o 77.000.
Dále se také snížil počet nezaměstnaných do 25 let. V osmadvacítce jich bylo zhruba 3,3 milionu, což je o 222.000 méně než před rokem. V eurozóně počet lidí bez práce klesl o 181.000 na 2,34 milionu osob. Míra nezaměstnanosti mladých ale s 14,6 procenta v EU a s 16,1 procenta v eurozóně zůstává vysoká. Nejvyšší je v Řecku (39,5 procenta/údaj za prosinec 2018) a Itálii (32,8 procenta), nejnižší v Německu (5,6 procenta) a v Česku (6,0 procenta).
Euro area #unemployment stable at 7.8% in February; lowest rate since Oct 2008. EU at 6.5% - lowest since the start of the series https://t.co/RBBrTrgkMu pic.twitter.com/q02mV66vMh
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) 1. dubna 2019
Ze zemí EU vykazuje i nadále nejnižší celkovou míru nezaměstnanosti Česká republika. Podle údajů Eurostatu činila v únoru 1,9 procenta. Za ní následují Německo (3,1 procenta) a Nizozemsko (3,4 procenta). Nejvyšší míru nezaměstnanosti má nadále Řecko (18 procent/údaj za prosinec 2018), Španělsko (13,9 procenta) a Itálie (10,7 procenta).
Eurostat při výpočtu nezaměstnanosti v České republice používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle nich míra nezaměstnanosti v České republice v únoru klesla na 3,2 procenta z lednových 3,3 procenta. Bez práce bylo 241.417 lidí, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. ČSÚ vychází z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Související
Dvořák se postavil ODS a jmenoval si zmocněnce pro přijetí eura
Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho
eurozóna , inflace , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Ekonomika , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
včera
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
včera
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno včera
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
včera
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
včera
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
včera
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
včera
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
včera
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
včera
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
včera
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
včera
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
včera
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
včera
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
včera
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
23. prosince 2024 21:33
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
23. prosince 2024 21:15
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
23. prosince 2024 19:54
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
23. prosince 2024 18:20
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
23. prosince 2024 17:15
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.
Zdroj: Libor Novák