Autoprůmysl na Slovensku trhá rekordy. Kolik vozů se loni vyrobilo?

Výroba automobilů na Slovensku se loni mírně zvýšila a vystoupila na rekord. Celkem se vyrobilo přes 1,1 milionu aut proti 1,09 milionu v roce předchozím. Země si tak v přepočtu na obyvatele udržela postavení světové jedničky v produkci aut. Informoval o tom dnes slovenský svaz automobilového průmyslu (ZAP).

Volkswagen
doporučujeme

Na letošní rok ZAP odhaduje další mírný nárůst výroby, a to na 1,15 milionu vozidel. Své závody mají v zemi pod Tatrami automobilky Jaguar Land Rover, Kia Motors, Volkswagen a skupina PSA.

Výrobní výsledky za minulý rok dosud zveřejnily dva slovenské závody automobilek. Továrna PSA smontovala rekordních 371.152 vozidel, což je meziročně nárůst o 5,4 procenta. S blíže neupřesněným zvýšením produkce počítá i letos. Rekordní produkce 344.000 automobilů loni dosáhla i továrna korejské automobilky Kia, na letošní rok ale odhaduje pokles výroby na 332.000 aut.

Mluvčí slovenské továrny Volkswagen Lucia Kovarovičová Makayová uvedla, že závod loni zůstal největším výrobcem automobilů na Slovensku. Přesná čísla slovenská divize německé automobilky zveřejní později.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem slovenské ekonomiky. Podíl odvětví na výkonech průmyslu dosáhl předloni 49,5 procenta a na pětimilionovém Slovensku přímo v automobilovém průmyslu pracuje více než 177.000 lidí.

Na rekord vystoupil na Slovensku loni i prodej nových osobních automobilů. Na trhu přibylo 101.568 osobních aut, což je meziroční nárůst o 3,5 procenta. Dlouhodobě nejvyšší zájem je na Slovensku o vozy značky Škoda. Z jednotlivých kategorií se zvýšil zejména prodej sportovně-užitkových automobilů (SUV).

Udržení konkurenceschopnosti sektoru si podle ZAP vyžádá schválení nových opatření státem. "Dnes máme dobré časy, ale vidíme, že se začíná smrákat. O tom, co zde bude za pět let, se rozhoduje v těchto měsících," řekl šéf ZAP Alexander Matušek.

Svaz dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikované pracovní síly či na rychlé a nepředvídatelné zvyšování mzdových nákladů. Stát například zvýšil příplatky za práci v noci, o víkendech a svátcích a větším zaměstnavatelům přikázal přispívat zaměstnancům na jejich dovolenou ve vlasti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama