Autoprůmysl na Slovensku trhá rekordy. Kolik vozů se loni vyrobilo?

Výroba automobilů na Slovensku se loni mírně zvýšila a vystoupila na rekord. Celkem se vyrobilo přes 1,1 milionu aut proti 1,09 milionu v roce předchozím. Země si tak v přepočtu na obyvatele udržela postavení světové jedničky v produkci aut. Informoval o tom dnes slovenský svaz automobilového průmyslu (ZAP).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volkswagen
doporučujeme

Na letošní rok ZAP odhaduje další mírný nárůst výroby, a to na 1,15 milionu vozidel. Své závody mají v zemi pod Tatrami automobilky Jaguar Land Rover, Kia Motors, Volkswagen a skupina PSA.

Výrobní výsledky za minulý rok dosud zveřejnily dva slovenské závody automobilek. Továrna PSA smontovala rekordních 371.152 vozidel, což je meziročně nárůst o 5,4 procenta. S blíže neupřesněným zvýšením produkce počítá i letos. Rekordní produkce 344.000 automobilů loni dosáhla i továrna korejské automobilky Kia, na letošní rok ale odhaduje pokles výroby na 332.000 aut.

Mluvčí slovenské továrny Volkswagen Lucia Kovarovičová Makayová uvedla, že závod loni zůstal největším výrobcem automobilů na Slovensku. Přesná čísla slovenská divize německé automobilky zveřejní později.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem slovenské ekonomiky. Podíl odvětví na výkonech průmyslu dosáhl předloni 49,5 procenta a na pětimilionovém Slovensku přímo v automobilovém průmyslu pracuje více než 177.000 lidí.

Na rekord vystoupil na Slovensku loni i prodej nových osobních automobilů. Na trhu přibylo 101.568 osobních aut, což je meziroční nárůst o 3,5 procenta. Dlouhodobě nejvyšší zájem je na Slovensku o vozy značky Škoda. Z jednotlivých kategorií se zvýšil zejména prodej sportovně-užitkových automobilů (SUV).

Udržení konkurenceschopnosti sektoru si podle ZAP vyžádá schválení nových opatření státem. "Dnes máme dobré časy, ale vidíme, že se začíná smrákat. O tom, co zde bude za pět let, se rozhoduje v těchto měsících," řekl šéf ZAP Alexander Matušek.

Svaz dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikované pracovní síly či na rychlé a nepředvídatelné zvyšování mzdových nákladů. Stát například zvýšil příplatky za práci v noci, o víkendech a svátcích a větším zaměstnavatelům přikázal přispívat zaměstnancům na jejich dovolenou ve vlasti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost na Slovensku stagnuje. V porovnání s ČR je však vysoká

20.01.2020 12:34 Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla 4,92 procenta a ve srovnání s listopadem…

Vlna stávek ve Francii opadla? Situace je nejasná, odbory zase vyhrožují

20.01.2020 12:18 Současná rekordně dlouhá vlna demonstrací a stávek namířených proti plánu důchodové reformy ve…

Křetínský a Tkáč zvyšují vliv na francouzském trhu, ve firmě Casino mají…

20.01.2020 09:43 Společnost Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšila podíl ve…

Německo utne výrobu elektřiny z hnědého uhlí, firmy dostanou kompenzace

16.01.2020 14:28 Aktualizováno Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama