Autoprůmysl na Slovensku trhá rekordy. Kolik vozů se loni vyrobilo?

Výroba automobilů na Slovensku se loni mírně zvýšila a vystoupila na rekord. Celkem se vyrobilo přes 1,1 milionu aut proti 1,09 milionu v roce předchozím. Země si tak v přepočtu na obyvatele udržela postavení světové jedničky v produkci aut. Informoval o tom dnes slovenský svaz automobilového průmyslu (ZAP).

Na letošní rok ZAP odhaduje další mírný nárůst výroby, a to na 1,15 milionu vozidel. Své závody mají v zemi pod Tatrami automobilky Jaguar Land Rover, Kia Motors, Volkswagen a skupina PSA.

Výrobní výsledky za minulý rok dosud zveřejnily dva slovenské závody automobilek. Továrna PSA smontovala rekordních 371.152 vozidel, což je meziročně nárůst o 5,4 procenta. S blíže neupřesněným zvýšením produkce počítá i letos. Rekordní produkce 344.000 automobilů loni dosáhla i továrna korejské automobilky Kia, na letošní rok ale odhaduje pokles výroby na 332.000 aut.

Mluvčí slovenské továrny Volkswagen Lucia Kovarovičová Makayová uvedla, že závod loni zůstal největším výrobcem automobilů na Slovensku. Přesná čísla slovenská divize německé automobilky zveřejní později.

Automobilový průmysl je hlavním tahounem slovenské ekonomiky. Podíl odvětví na výkonech průmyslu dosáhl předloni 49,5 procenta a na pětimilionovém Slovensku přímo v automobilovém průmyslu pracuje více než 177.000 lidí.

Na rekord vystoupil na Slovensku loni i prodej nových osobních automobilů. Na trhu přibylo 101.568 osobních aut, což je meziroční nárůst o 3,5 procenta. Dlouhodobě nejvyšší zájem je na Slovensku o vozy značky Škoda. Z jednotlivých kategorií se zvýšil zejména prodej sportovně-užitkových automobilů (SUV).

Udržení konkurenceschopnosti sektoru si podle ZAP vyžádá schválení nových opatření státem. "Dnes máme dobré časy, ale vidíme, že se začíná smrákat. O tom, co zde bude za pět let, se rozhoduje v těchto měsících," řekl šéf ZAP Alexander Matušek.

Svaz dlouhodobě upozorňuje na nedostatek kvalifikované pracovní síly či na rychlé a nepředvídatelné zvyšování mzdových nákladů. Stát například zvýšil příplatky za práci v noci, o víkendech a svátcích a větším zaměstnavatelům přikázal přispívat zaměstnancům na jejich dovolenou ve vlasti.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Spory o emisní normy a Česko proti Euro 7. Jaká auta budeme řídit?

To, že náš život ovlivňují často maličkosti, není jistě třeba připomínat. Právě probíhající vášnivé diskuse o nových emisních normách Evropské unie jsou toho dobrým příkladem. Škoda jen, že kvůli maličkostem nám mezi prsty zbytečně protékají ty „velké“ a „důležité“ skutečnosti. Připomíná to totiž jeden velmi známý „kus“: Mnoho povyku (možná) pro nic. Hodně důležitá otázka, která může člověka napadnout je, zda je skutečně nějaké to množství určitých látek z výfukových plynů motorů ve všech možných souvislostech důležitější než (nadneseně) čistší a zdravější ovzduší na planetě Zemi?
Stavebnictví, ilustrační foto.

Stavebnictví dál klesá. Průmyslu pomohla auta, obchod je v přebytku

Stavební výroba v Česku v květnu pokračovala čtvrtý měsíc v poklesu, meziročně se snížila o 2,7 procenta. Naopak průmyslová výroba vzrostla o 1,4 procenta, táhla ji zejména produkce motorových vozidel. Zvýšení exportu aut společně se snížením schodku obchodu s ropou a plynem pomohlo bilanci zahraničního obchodu, která v květnu skončila v přebytku 11,8 miliardy korun, v kladných hodnotách je od počátku roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Více souvisejících

automobilový průmysl Ekonomika Slovensko volkswagen PSA Group

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy