Koronavirová krize překazila plány na budoucí rozpočet eurozóny

Dlouho dojednávané plány na vlastní rozpočet zemí platících eurem vzaly kvůli koronavirové pandemii za své. Takzvaný rozpočtový nástroj eurozóny ustoupil v příštím sedmiletém finančním rámci Evropské unie řádově objemnějšímu fondu obnovy, který chce Evropská komise naplnit bezprecedentní půjčkou.

Na rozdíl od balíku, jenž měl sloužit výhradně státům s eurem, z něj však budou moci těžit i země používající vlastní měnu. Podle šéfa euroskupiny Mária Centena by však měly mít významné slovo v rozhodování o penězích z fondu instituce eurozóny.

Ministři financí zemí platících eurem strávili v posledním roce několik dlouhých nocí jednáními o tom, jak naplnit a rozdělovat plánovaný Rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost (BICC). Ještě po prosincovém summitu EU prohlásil šéf Evropské rady Charles Michel, že tento fond v plánované výši okolo 20 miliard eur (550 miliard Kč) má být jedním z budoucích základních pilířů měnové unie. Nyní je vše jinak.

Rozpočet iniciovaný francouzským premiérem Emmanuelem Macronem jako nový motor měnové integrace spadl pod stůl spolu s programem podpory reforem, jímž chtěla Evropská komise v příštím sedmiletém období financovat prohlubování hospodářské a měnové unie.

Očekávaná nejhlubší recese v historii EU přiměla Brusel namířit podporu směrem k regionům a odvětvím zasaženým koronavirovým výpadkem. EK si na financování fondu chce vypůjčit 750 miliard eur, z nichž 560 má naplnit hlavní pilíř fondu přímo spojený s reformami a investicemi.

"Evropa v této chvíli potřebuje takto definovaný program s tímto objemem," řekl listu Financial Times Centeno. Ve fondu obnovy je podle něho obsažen "duch BICC", který měl být převážně určen k podpoře reformních investic. Komise podmínila čerpání z navrhovaného balíku peněz tím, že členské země předloží plány reforem v návaznosti na její doporučení z takzvaného evropského semestru. Brusel má tedy mít zásadnější slovo při směřování peněz než v případě BICC, o jehož rozdělení měly rozhodovat vlády 19 zemí eurozóny.

Předejde se tím sice dalším zdlouhavým debatám ministrů či hrozícímu vetu států s vlastní měnou, které se stavěly vůči rozpočtu eurozóny kriticky, diplomaté však upozorňují na možné obtíže spojené s novým fondem.

"Některé státy nespokojené s rozdělením peněz se mohou snažit o změnu kritérií, může dojít i na snížení celkového objemu," řekl ČTK jeden z unijních diplomatů. Fond obnovy stejně jako budoucí sedmiletý rozpočet EU musí posvětit lídři členských států, kteří o nich mají poprvé jednat 19. června.

Kritika fondu založeného na společné půjčce zní především ze zemí takzvané šetrné čtyřky, tedy Nizozemska, Rakouska, Švédska a Dánska, které nechtějí, aby komise peníze přímo vyplácela, ale pouze půjčovala. Obavy o své podíly z unijních fondů přesměrovaných do koronavirem nejvíce zasažených zemí jako Itálie či Španělsko zase dávají najevo některé země východního křídla unie včetně Česka.

Pro státy eurozóny bude podle Centena klíčové, aby byl záchranný fond skutečně svázán s reformami integrujícími evropský blok. "Ochrana hospodářské a měnové unie je stejně důležitá, jako ochrana jednotného trhu," uvedl šéf euroskupiny, podle něhož by se měli na obecných principech využití fondu shodnout ministři financí euroskupiny a unijní lídři na eurosummitech.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Šestnáct žen obvinilo slavného kouzelníka Davida Copperfielda z obtěžování

Více než deset žen obvinilo amerického iluzionistu židovského původu Davida Copperfielda ze sexuálního obtěžování, k němuž mělo dojít v letech 1980 až 2014. Informoval o tom deník The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy