Lídři EU se přeli o rozpočet, do prosince chtějí návrh s částkami

Finské předsednictví Evropské unie připraví do prosince návrh konkrétní výše víceletého rozpočtu a objemu financí určených pro jeho jednotlivé kapitoly. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři zemí EU. Na bruselském summitu nedospěli k žádnému sblížení výrazně odlišných postojů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Rok a půl poté, co Evropská komise (EK) přišla s návrhem rozpočtu na období 2021 až 2027, nepřekonaly unijní země ani dnes neshody v názorech na jeho výši a objem peněz určených na jednotlivé priority. Německo a několik převážně severských zemí chce prosadit snížení rozpočtu z navrhovaných 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) na jedno procento HND. To se nelíbí zemím z východu unie, které chtějí vyšší rozpočet a usilují o co největší objem peněz do fondů soudržnosti.

"Všichni opakovali pozice, které už známe. Takže žádný nový prvek, žádné vodítko, nic," popsal průběh dnešního, přibližně dvouhodinového jednání o rozpočtu viditelně nespokojený předseda EK Jean-Claude Juncker.

Šéfové států a vlád přednesli své návrhy, k nimž by podle přijatých závěrů mělo Finsko při přípravě číselných podkladů pro vyjednávání přihlížet. Země preferující nižší celkovou částku v rozpočtu vyzvaly podle diplomatů ve společném prohlášení ostatní státy k "odpovědnému přístupu" vedoucímu ke snížení objemu rozpočtu.

"V naší politické tradici vycházíme z toho, že méně je někdy více," prohlásil nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země patří k těm, které chtějí jednoprocentní rozpočtový strop. Nizozemsko stejně jako další státy nechce vkládat do rozpočtu více peněz než dnes, což by podle Rutteho muselo kvůli odchodu Británie, pokud by členské země schválily návrh komise.

Některé východní státy zase upozorňovaly, že i když respektují zvýšení výdajů spojených například s migrací, preferovaly by větší částky určené na kohezní či společnou zemědělskou politiku.

Podle českého premiéra Andreje Babiše například čistí plátci v dnešní debatě navrhovali, aby byla čtvrtina rozpočtu vyhrazena na boj s klimatickými změnami. Česko podle něj nové priority podporuje, chtělo by však na druhé straně více rozhodovat o tom, jak bude čerpat peníze ze strukturálních fondů.

Finské předsednictví hovoří o tom, že reálná výše celkového objemu by mohla být 1,03 až 1,08 procenta HND, jasnou podporu členských států však toto rozpětí zatím nemá.

Podle Junckera není pravděpodobné, že se na prosincovém summitu státy shodnou na jednoznačném závěru. Vyjednávání se proto pravděpodobně potáhnou ještě v první části příštího roku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel se mračí. Osm států dostalo varování kvůli rozpočtu, problém má…

20.11.2019 14:46 Evropská komise dnes varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení…

Jak přijít k penězům? Norové to zkoušejí kuriózním způsobem

20.11.2019 08:51 Chci si vybrat svůj podíl, píší Norové tamnímu státnímu fondu. Ten investuje příjmy z prodeje…

Německý průmysl upadá. Situace je nejhorší od ekonomické krize před 10 lety

19.11.2019 15:40 Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to…

Aerolinkám EasyJet prudce klesl zisk, firma obnoví dovolenkové balíčky

19.11.2019 10:02 Britské nízkonákladové aerolinky easyJet snížily kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama