Lufthansa odstaví 95 procent letadel, Austrian Airlines pozastavily pravidelné lety

Německé aerolinky Lufthansa jsou kvůli potížím spojeným s šířením koronaviru nuceny odstavit zhruba 95 procent letadel. Řekl to dnes šéf společnosti Carsten Spohr, když představoval výsledky hospodaření za loňský rok. Upozornil zároveň, že pokud současná situace potrvá dlouho a vlády odvětví letecké dopravy nepodpoří, sektor tuto krizi nemusí přežít. Lufthansa už přijala více opatření, chce zkrátit pracovní dobu a zatím nebude vyplácet dividendy.

"Šíření koronaviru přivedlo globální ekonomiku i naši společnost do nebývalého stavu nouze," uvedl Spohr. "V současnosti nikdo nedokáže předpovědět důsledky," dodal. Skupina Lufthansa se podle něj soustředí na repatriační lety a na udržení dodavatelských řetězců pro jiná odvětví.

Do skupiny Lufthansa patří aerolinky Swiss, Austrian či Brussels Airlines. Skupina vykonala a naplánovala úhrnem 140 repatriačních letů. "Kromě toho děláme vše, co je v našich silách, abychom posílením kapacity nákladní dopravy zajistili, že se dodavatelské řetězce mnoha tisíc podniků nerozpadnou," řekl Spohr.

Největší letecký koncern v Evropě jednal s německou vládou o poskytnutí hotovosti, včetně zvláštních půjček od státní banky KfW. "Čím déle krize bude trvat, tím spíše nelze zaručit budoucnost leteckého odvětví bez státní pomoci," konstatoval šéf Lufthansy.

Za poslední týdny koncern zvýšil objem hotovosti o 600 milionů eur na 4,3 miliardy eur. Kromě toho Lufthansa nevyčerpala úvěrové linky v objemu 800 milionů eur.

Skupina zvažuje získat další hotovost prostřednictvím zpětného pronájmu svých strojů. "Vlastníme 86 procent letadel ze své letky, která je z valné většiny nezadlužená a má účetní hodnotu deset miliard eur," řekl finanční ředitel Ulrik Svensson.

Výkonná rada společnosti si sníží plat o 20 procent. Firma dnes také uvedl, že konsolidovaný čistý zisk Lufthansy se loni snížil o 44 procent na 1,2 miliardy eur, zejména kvůli zvýšení ceny paliva a znatelnému zpomalení ekonomiky, zejména na domácích trzích.

Na vídeňském letišti dnes ráno přistál let rakouské společnosti Austrian Airlines, kterým tyto aerolinky kvůli pandemii koronaviru přinejmenším do 28. března ukončily provoz pravidelných linek.

Firma na twitteru napsala, že přerušení letů neznamená konec. "Není to sbohem, uvidíme se později. Vrátíme se!" napsaly aerolinky. Společnost sice pravidelné lety ukončila už ve středu, výjimkou ale byl noční let z Chicaga, který z amerického velkoměsta odstartoval ve středu večer a dnes krátce po osmé ranní přistál ve Vídni.

This is no goodbye, it's a see you later. We'll be back! ?✌️ https://t.co/dbgxBvJOri

— Austrian Airlines (@_austrian) March 19, 2020

"Ne všechny aerolinky tuto krizi přežijí. Austrian Airlines jsou v lepší pozici než jiní dopravci. Proto z krize vyjdeme silnější. Kdo jiný než my?" uvedl šéf společnosti Alexis von Hoensbroech.

Aerolinky nadále spolu s dalšími společnostmi uskutečňují mimořádné repatriační lety. Těmi se do vlasti vrací Rakušané, kteří kvůli koronavirovým opatřením uvízli v zahraničí. Za středu se takto domů vrátilo okolo 750 Rakušanů. Většinu z nich dopravily do země právě Austrian Airlines a společnost Lauda Motion, a to ze španělských ostrovů Tenerife Grand Canaria a z Egypta, uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Zbývajících 150 Rakušanů přicestovalo ve spolupráci s dalšími státy z Amsterodamu, Moskvy a Kyjeva.

Na dnešek plánuje Rakousko repatriaci svých občanů z Maroka a z šesti dalších destinací. Další lety podle Schallenberga budou ještě následovat. Podle rakouské rozhlasové a televizní společnosti ORF uvízlo ve více než stovce zemí nejméně 47.000 Rakušanů. Především ty v Evropě vláda vyzvala, aby se pokusili vrátit po vlastní ose.

Související

Lufthansa, ilustrační fotografie

Lufthansa hlásí globální výpadek, ovlivnil plány tisíců lidí

Největší německé aerolinky Lufthansa se dnes potýkají s následky výpadku svého počítačového systému, který zkomplikoval plány tisícům lidí po celém světě. Fungovat ráno přestaly systémy pro odbavení i nástup do letadla. Lufthansa kvůli tomu svolala krizový tým a později oznámila, že za výpadkem byly stavební práce, při kterých byly poškozeny optické kabely. Frankfurtské letiště kolem poledne uvedlo, že zruší všechny přílety a že letadla začne odklánět na jiná letiště. Odpoledne byly přílety obnoveny a později se přidaly také odlety, jak se začaly systémy vracet k normálu.
Lufthansa, ilustrační fotografie.

Stávka pilotů Lufthansy ochromila v Německu leteckou dopravu

Stávka pilotů německých aerolinek Lufthansa dnes ochromila leteckou dopravu, zrušeny jsou i spoje do České republiky. Na velkých německých letištích se u přepážek společnosti tvoří dlouhé fronty lidí, kteří se snaží najít náhradu za zrušené lety. Lufthansa vyzvala cestující, aby na letiště nejezdili, pokud byl jejich let odřeknut. Stávka za vyšší mzdy se koná v době, kdy ve třech západoněmeckých spolkových zemích končí prázdniny.

Více souvisejících

Lufthansa Ekonomika Německo Austrian Airlines Rakousko letadla, letectví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy