Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně pak o 3,7 procenta. Hospodářství poznamenala pandemie nemoci covid-19, která v zemi propukla v březnu. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Propad slovenské ekonomiky, první od globální krize v roce 2009, byl ale nižší, než dřívější odhad statistiků.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokles výkonnosti některých klíčových odvětví jsme zaznamenali už v prvních měsících roku. Vyhlášení celostátní mimořádné situace v souvislosti s propuknutím pandemie covid-19 ekonomiku ještě více oslabilo," uvedl statistický úřad.

V květnovém odhadu statistici očekávali pokles hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál mezičtvrtletně o 5,4 procenta, meziročně pak o 3,9 procenta.

Pandemie covidu-19 podle analytika finančního ústavu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomíra Koršňáka zasáhla slovenskou ekonomiku výrazněji než většinu jiných zemí EU, byť nákaza měla na Slovensku mírnější průběh. Ekonom to zdůvodnil strukturou hospodářství Slovenska, zejména jeho vysokou otevřeností a závislostí na automobilovém průmyslu.

"Navzdory postupnému odeznívání pandemie a uvolňování některých přísných opatření ve druhém čtvrtletí ještě zásadnější oživení ekonomické aktivity neočekáváme. Na rozdíl od prvního čtvrtletí tak pandemie nezasáhne jen jeden měsíc, ale v podstatě celé čtvrtletí," uvedl Koršňák. Země by tak ve druhém kvartálu mohla zaznamenat propad HDP o více než deset procent.

Míra nezaměstnanosti podle metodiky slovenského statistického úřadu vystoupila v prvním čtvrtletí na šest procent z 5,6 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy byla na nejnižší úrovni od vzniku státu v roce 1993.

Průměrná mzda na Slovensku ve sledovaném období v meziročním srovnání vzrostla o 6,2 procenta na 1086 eur (28.890 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v Česku, kde průměrná mzda v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34.077 korun.

Slovenská centrální banka v dubnové prognóze uvedla, že za celý letošní rok ekonomika země klesne podle nejpravděpodobnějšího scénáře asi o devět procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmyslová výroba v EU se vrátila k růstu, skokanem je Itálie

14.07.2020 12:35 Průmyslová výroba v Evropské unii se v květnu meziměsíčně zvýšila o 11,4 procenta po dubnovém…

Inflace na Slovensku zvolnila na téměř tříleté minimum

14.07.2020 12:05 Aktualizováno Zboží a služby na Slovensku v červnu zdražily v meziročním srovnání nejméně od podzimu 2017. Tempo…

Koronakrize dopadla na Gazprom. Ruský gigant je v hluboké ztrátě

14.07.2020 11:47 Ruská plynárenská společnost Gazprom se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 116 miliard…

Britská ekonomika se zotavuje, v květnu vzrostla o 1,8 procenta

14.07.2020 09:54 Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v květnu meziměsíčně zvýšil o 1,8 procenta po dubnovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy