Slovensko zdvojnásobí bankovní daň

Slovensko od příštího roku zdvojnásobí sazbu zvláštní bankovní daně a prodlouží její platnost na neurčito. Změnou zákona o tom dnes rozhodl parlament. Opatření má zlepšit bilanci veřejných financí, které letos i v příštím roce navzdory původním předpokladům skončí v deficitu. Změnu už předem kritizovaly například slovenská centrální banka (NBS) i Evropská centrální banka (ECB), která se také vyslovila pro časově omezenou platnost bankovní daně.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bratislava
doporučujeme

Sazba zvláštního bankovního odvodu, který se počítá z vybrané sumy pasiv bilanční sumy peněžních ústavů, podle schválené vládní předlohy stoupne od ledna na 0,4 procenta. Zároveň ho banky budou platit i po roce 2020, kdy mělo uplatňování bankovní daně podle dosavadního harmonogramu skončit.

Ministerstvo financí spočítalo, že náklady bank stoupnou v příštím roce kvůli zvláštnímu odvodu o 260 milionů eur (6,6 miliardy Kč). Podle NBS by tak tato bankovní daň, kterou NBS označila za riziko pro stabilitu bankovního sektoru v zemi, mohla "ukrojit" až třetinu zisku peněžních ústavů.

Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický už dříve uvedl, že opatření navrhl kvůli ohrožení plánovaného cíle dosáhnout v příštím roce schodku veřejných financí 0,49 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Důvodem jsou například finanční dopady nové úpravy minimálních starobních důchodů, s níž předloha rozpočtu nepočítá. V návrhu rozpočtu byly naopak zahrnuty dodatečné příjmy státu ze zvýšení spotřební daně z cigaret, k němuž kvůli odporu jedné z vládních stran nakonec nedojde.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Faktury s dlouhou splatností? Šílený český výmysl, který v zahraničí…

09.12.2019 16:01 Češi proplácejí faktury rychleji než Britové, Švýcaři nebo Rakušané. V termínu se zaplatí faktury…

Německá ekonomika se zmátořila? U exportu došlo k překvapení

09.12.2019 10:15 Německý export se v říjnu podle sezonně upravených údajů nečekaně zvýšil o 1,2 procenta. Oznámil to…

Práce z domova? Studie odhalila diskriminaci na základě pohlaví

06.12.2019 07:53 Práci z domova povolují zaměstnavatelé ženám v Německu méně často než mužům. Ačkoli by šlo home…

Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie

05.12.2019 14:55 Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama