Švédská ekonomika výrazně klesla. Stále si však vede lépe než jiné země EU

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 8,6 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil švédský statistický úřad. Země si však vedla lépe než většina ostatních zemí v Evropě. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 8,2 procenta.

Švédsko
doporučujeme

Předchozí rekordní pokles zaznamenala země v době finanční krize, kdy ve čtvrtém čtvrtletí 2008 se HDP snížil mezičtvrtletně o 3,8 procenta.

Prudký pokles ve druhém čtvrtletí potvrdil, že ekonomika nebyla imunní vůči nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

"Nicméně hospodářská krize v první polovině roku je zcela v jiné lize než ten horor jinde v Evropě," komentoval výsledky ze Švédska ekonom společnosti Capital Economics David Oxley, kterého citovala agentura Reuters.

V eurozóně se HDP ve druhém čtvrtletí propadl o 12,1 procenta a v celé EU o 11,9 procenta. Německá ekonomika klesla o 10,1 procenta, španělská o 18,5 procenta a italská o 12,4 procenta.

Reakce Švédska na nemoci covid-19 se lišila od většiny ostatních zemí v Evropě. Země spoléhala na dobrovolná opatření a většina škol a podniků zůstala otevřená. Přestože pandemie tvrdě zasáhla ekonomickou aktivitu, většina analytiků očekává, že propad nebude tak výrazný jako v mnoha zemích, které přijaly drastičtější karanténní opatření. I tak se země nevyhnula poklesu a otázkou zůstává, jaké bude tempo oživení.

Výzkumy naznačují, že Švédsku se zřejmě nepodaří udržet růst spotřebitelských výdajů, prudký pokles vývozu navíc přispěl k růstu nezaměstnanosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarsko kvůli koronaviru prodlouží moratorium na půjčky

19.09.2020 15:56 Maďarsko prodlouží moratorium na splácení půjček některým domácnostem a společnostem až do poloviny…

Nezaměstnanost na Slovensku v srpnu poprvé od začátku roku klesla

16.09.2020 13:17 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se v srpnu podle ministra sociálních věcí Milana Krajniaka…

Evropské ekonomiky se plně nezotaví před rokem 2022, uvedl šéf ESM

15.09.2020 16:40 Evropské ekonomiky se pravděpodobně nevrátí dříve než v roce 2022 na úrovně z období před příchodem…

Akcie Royal Mail už Křetínskému vynesly 93 milionů liber

14.09.2020 11:46 Podnikatel Daniel Křetínský nákupem akcií britské pošty Royal Mail už vydělal 93,1 milionu liber (2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama