V Německu se zvýšila průmyslová výroba i export, český průmysl v listopadu zpomalil

Průmyslová výroba i export se v listopadu v Německu zvýšily, oznámil dnes místní statistický úřad. Jde tak o další známku toho, že za růstem největší evropské ekonomiky byl ve čtvrtém čtvrtletí zejména zpracovatelský sektor, uvedla agentura Reuters.

Průmysl
doporučujeme

Zatímco průmyslová výroba vzrostla o 0,9 procenta, export se zvýšil o 2,2 procenta. Po propadu za první uzávěry v březnu a dubnu, po níž Německo vstoupilo do nejhorší recese od druhé světové války, je to už sedmý měsíc za sebou, co tyto ukazatele vykázaly růst.

Dovoz pak v listopadu vzrostl o 4,4 procenta. V důsledku toho klesla jak bilance běžného účtu, tak i bilance zahraničního obchodu ve srovnání s říjnem.

Německo v listopadu zavedlo uzávěru, kterou tento měsíc zpřísnilo a prodloužilo i její platnost. Země se potýká s druhou vlnou nákazy, zavřít musely dočasně restaurace, divadla či posilovny. V provozu zůstaly pouze obchody a služby poskytující základní životní potřeby.

"Zveřejněná data ukazují, že němečtí výrobci listopadové restrikce zvládají mnohem lépe, než se mnozí obávali, a naznačují, že ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí téměř jistě posílí," uvedl Andrew Kenningham ze společnosti Capital Economics. "Očekáváme však, že v prvním čtvrtletí hospodářství opět vykáže pokles, neboť uzávěra se patrně uvolní až na jaře," dodal.

Český průmysl zpomalil v listopadu meziroční růst

Průmyslová produkce v ČR loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta. Průmysl táhla ve sledovaném měsíci nahoru zejména výroba aut. K růstu přispěla také výroba chemických látek a ostatních nekovových minerálních výrobků. Vyplývá to z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů, která dnes zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně průmysl klesl o 1,7 procenta.

"Průmyslová produkce v listopadu mírně překonala úroveň loňského roku, a to díky automobilovému segmentu, ve kterém významnou roli hraje zahraniční poptávka," uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Doplnila, že ve výrobě chemických látek a přípravků, která měla rovněž vliv na listopadový nárůst průmyslové produkce, se podle dlouhodobých plánů výrazně navýšily výrobní kapacity.

Automobilová výroba si v listopadu připsala meziroční nárůst 3,6 procenta a chemická výroba vzrostla o 12 procent. Odvětví výroby ostatních nekovových minerálních výrobků zaznamenalo proti listopadu 2019 nárůst produkce o osm procent.

Naopak o 4,5 procenta klesla výroba strojů a zařízení. O téměř pětinu se snížila výroba nápojů a o zhruba osm procent nižší produkci vykázaly opravy a instalace strojů a zařízení.

Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o 1,1 procenta, přičemž rostly zakázky z tuzemska, zatímco ze zahraničí klesly. K celkovému nárůstu nových zakázek přispěla především výroba počítačů a elektronických přístrojů, ostatních dopravních prostředků a chemických látek.

Průmyslové podniky v listopadu zaměstnávaly o 3,8 procenta méně lidí než o rok dříve, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 3,4 procenta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie může přinést éru politické a hospodářské nestability, varuje…

23.01.2021 00:01 NÁZOR - Spolu s tím, jak eurozóna zažívá druhý nárůst koronavirových případů, lze se značnou mírou…

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama