Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).
Nemoc covid-19 nám dlouho buď zcela znemožňoval, nebo alespoň řádně komplikoval cestování. Nyní nám už situace naštěstí opět umožňuje vyrážet za poznáním i odpočinkem. Neznamená to ale, že by covid a rizika, která představuje, zmizely úplně. Je nutné mít na paměti, že toto nepředvídatelné onemocnění může stále působit problémy a zkazit tak dovolenou.
Způsob, jak potenciální rizika eliminovat, přitom není nijak složitý. Stačí si zařídit kvalitní cestovní pojištění, které pokrývá i potenciální komplikace spojené s covidem.
Virus, který se stále mezi lidmi i přes velké počty očkovaných vyskytuje, může bohužel udeřit v kteroukoliv nečekanou dobu, třeba během vaší dovolené. Obzvlášť v zahraničí je proto potřeba se chránit. To obnáší nejen dodržování jasně nastavených hygienických opatření a pravidel, ale také uzavření dobrého pojištění na cesty. Jinými slovy, cestovní pojištění covid je při cestě na dovolenou stále ještě stejnou nutností jako opalovací krém.
Covid a cestovní pojištěníPřed každou cestou do zahraničí máte na výběr z celé řady produktů mnoha pojišťoven. Tyto produkty se od sebe můžou lišit, stejně jako každá pojišťovna nabízí své pojištění v různých variantách. Jak by tedy mělo vypadat vhodné cestovní pojištění pokrývající covid-19?
V prvé řadě je potřeba si ujasnit, jak je z pohledu rizik spojených s covidem vnímána země, do které míříte. Pokud je totiž vaše cílová destinace označená ministerstvem zdravotnictví jako riziková a cestování se do ní nedoporučuje, může nastat situace, že sjednané cestovní pojištění nebude covid pokrývat. Pojišťovny nicméně často nabízí i takové varianty svých produktů, které platí i pro země spadající do rizikových kategorií.
Takovým příkladem je v případě pojišťovny AXA varianta Excelent. Jejím prostřednictvím si můžete připlatit jak nejvyšší nastavené limity krytí všech léčebných výloh kdekoliv na světě, tak krytí „covidových“ výloh v zemích, kde by na ně jinak neměl cestovatel nárok – tedy i v době, kdy se do nich nedoporučuje z pandemických důvodů cestovat.
Pokud se řádně a správně pojistíte, léčebné výlohy a pobyt v nemoci hradí přes cestovní pojištění pojišťovna a vy tak nemusíte mít ještě více starostí. Covid ale může působit i problémy jiného typu.
Covid nejen v nemocniciNezapomeňte se vždy zaopatřit i proti stornu zájezdu. Pojištění storna zájezdu se často podceňuje, což následně způsobuje velké problémy. Covid potom vytváří další potenciální situace, na které je třeba se pojistit. Ty se týkají především preventivních karantén a nařízených izolací.
Je proto důležité mít pojištěnou situaci, kdy je člověk na dovolené umístěný do karantény a nemůže odletět v původním termínu. V takovém případě je možné se připojistit tak, aby byly kryty jak náklady spojené s vlastní karanténou (ubytování, strava atd.), tak náklady související s návratem domů ve chvíli, kdy ho nelze realizovat pouhým posunutím data odletu apod. Vždy záleží na konkrétních pojistných podmínkách, ale obecně je v tomto případě sjednána spoluúčast pojistníka, většinou v rozsahu okolo 20 procent.
Také je ale třeba si uvědomit, že cestovní pojištění se nevztahuje na problémy, které jsou spojené se změnou opatření, podmínek pro vstup apod. v cílové zemi. V takových případech je třeba řešit situaci přímo s cestovní kanceláří nebo leteckou společností.
Naopak, dobré pojištění by mělo pokrývat situaci, kdy člověk na dovolenou vůbec neodcestuje kvůli onemocnění covid-19 nebo nařízené karanténě.
Speciální kategorií je krytí testů. Ty jsou pojišťovnou hrazené většinou jen v případě, kdy se jedná o test nařízený lékařem nebo jinou autoritou, nikoliv v případě testů preventivních nebo dlouhodobě vyžadovaných pro vstup do země nebo návrat do ČR.
Související
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost
pr článek , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , cestování
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák