Předkupní právo: co znamená a musíte ho uplatnit vůči spoluvlastníkovi?

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Předkupním právem vstupuje do dohody dvou stran, tedy prodávajícího a kupujícího, třetí osoba. Jak může zkomplikovat prodej nemovitosti? Pro koho je naopak předkupní právo výhodné? A víte, jak ho poznáte při náhledu do katastru?

Když je předkupní právo dané zákonem

Předkupní právo dává výhodu tzv. předkupníkovi při prodeji bytu, pozemku, či rodinného domu, ke kterému se právo váže. Nejprve se totiž rozhoduje on, jestli si chce danou nemovitost koupit, pak až jsou všichni ostatní zájemci.  

Předkupní právo se dělí na dva druhy:

1)      Zákonné předkupní právo

Je stanovené přímo zákonem (č. 89/2012 Sb.) a do katastru nemovitostí se NEzapisuje.

2)      Smluvní předkupní právo,

Předkupní právo si mezi sebou mohou zájemci dohodnout i dobrovolně na základě smlouvy. Rozlišují se dva druhy:

Obligační předkupní právo (NEzapisuje do katastru nemovitostí) Věcné předkupní právo (zapisuje se do katastru nemovitostí do listu vlastnictví v části C).

Se zákonným předkupním právem se nejčastěji setkáte u spoluvlastnictví. Tedy v situaci, kdy například rodinný dům vlastní několik příbuzných současně. O spoluvlastnický podíl na nemovitosti se jedná i tehdy, když majitelé bytových jednotek zároveň vlastní podíl na společných prostorách domu (to jsou třeba sklepy, garáže nebo předzahrádka).

Kdy mají spoluvlastníci předkupní právo?

Dříve zákonné předkupní právo komplikovalo a prodlužovalo prodej právě v případě bytových domů. V roce 2020 však stát významně omezil předkupní právo a povinnost nabídnout nemovitost nejprve předkupníkovi zůstala jen u prodejů nemovitostí získaných dědictvím. A to ještě s omezenou dobou platnosti.

Často jde o situaci, kdy rodiče odkážou rodinný dům svým dětem. Dům tak dostanou například dva bratři ve formě spoluvlastnictví. Problém je, že každý chce s domem naložit jinak. Jeden by v něm rád bydlel se svojí rodinou, ale druhý by si raději pořídil byt v centru města. Co tedy mají dělat?

Podle zákona musí druhý bratr (který chce dům prodat a z peněz si koupit byt v centru) nejprve oslovit prvního bratra (předkupníka), jestli má zájem si od něj podíl odkoupit a získat tak celý dům jen pro sebe. Takovou povinnost má ale jen 6 měsíců od nabytí dědictví. Když se rozhodne později, může svůj podíl na domě nabídnout k prodeji komukoliv, aniž by se domluvil s prvním bratrem.

Kromě dědictví se spoluvlastnictví a zákonné předkupní právo řeší ještě v případech cizích staveb na vlastním pozemku (i naopak vlastních staveb postavených na cizím pozemku). Úkolem předkupního práva je v těchto případech sjednotit vlastnictví, aby pozemky a nemovitosti na nich měly jen jednoho vlastníka.

Druhy smluvního předkupního práva

Smluvní předkupní právo není nijak stanovené v zákoně, záleží čistě na vás, jak se s druhou stranou dohodnete. Rozlišují se dva druhy smluvního předkupního práva: obligační (váže se na osobu) a věcné (váže se na nemovitost).

Obligační předkupní právo platí pouze mezi smluvními stranami, tedy prodávajícím, předkupníkem a kupujícím. Jakmile vlastník nabídne nemovitost k odkoupení nejprve předkupníkovi, smluvní předkupní právo zaniká (předkupník byt koupí, odmítne ho, nebo nezaplatí kupní cenu včas).

Věcné předkupní právo se váže na nemovitosti, proto přechází společně s ní na dalšího vlastníka (často při dědění). Nezaniká dokonce ani v případě, že by předkupník nechtěl využít své právo a dům koupil jiný zájemce.

Předkupní právo není jediná věc, která může komplikovat váš prodej nemovitosti. Víte například, jak prodat dům s hypotékou?

Související

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.
Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy