Čína se bude bránit proti vyřazení čínských akcií z burzy v USA

Čína se bude bránit proti rozhodnutí akciové burzy v New Yorku (NYSE) vyřadit tento měsíc z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Burza svůj záměr oznámila ve čtvrtek a zdůvodnila jej nařízením prezidenta Donalda Trumpa. Jde o další část sporu mezi Pekingem a Washingtonem.

Burza NYSE v New Yorku

Ministerstvo oznámilo, že přijme nezbytná protiopatření, která blíže nespecifikovalo. Vyzvalo ale zároveň Spojené státy, aby Číně vyšly vstříc a vrátily se k řešení bilaterálních obchodních vztahů. Za Trumpovy vlády se vztahy mezi oběma největšími ekonomikami světa citelně zhoršily, především v otázce obchodu a lidských práv a zejména ke konci Trumpova funkčního období.

"Takové zneužití národní bezpečnosti a státní moci k potlačení čínských firem odporuje tržním pravidlům a je v rozporu s logikou trhu," reagovalo čínské ministerstvo. "Nejenže to poškozuje práva čínských firem, poškozuje to i zájmy investorů v jiných zemích, včetně Spojených států," píše ministerstvo ve svém dnešním sdělení. Postoj Washingtonu podle něj také významně oslabí důvěru všech zainteresovaných stran v americké kapitálové trhy.

Newyorská burza ve čtvrtek uvedla, že vyřadí z obchodování akcie firem China Telecom, China Mobile a China Unicom. Jde o největší telekomunikační operátory v Číně a zároveň o jedny z největších čínských firem, s jejichž akciemi se už dlouho obchoduje i ve Spojených státech. Akcie by měly být vyřazeny mezi 7. a 11. lednem, upozornila agentura AP.

Trump v listopadu vydal exekutivní příkaz, kterým zakázal investovat do veřejně obchodovaných firem, o kterých je americká vláda přesvědčena, že je buď vlastní čínská armáda, anebo nad nimi alespoň má kontrolu. Celkem jde o 31 čínských společností.

Spojené státy za Trumpovy vlády rozšířily ekonomické sankce a zákaz cestování proti čínským firmám, vládním činitelům a členům čínské komunistické strany. Tento tlak je přitom intenzivnější v posledních dnech Trumpovy vlády, poznamenala AP. V prosinci Washington oznámil záměr omezit platnost víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodinné příslušníky na jeden měsíc místo dosavadních deseti let. Čínští diplomaté doufají, že s nástupem příštího prezidenta Joea Bidena do funkce se vztahy mezi oběma zeměmi zklidní, uvedla agentura Reuters.

Přístup na americké trhy už nemá čínský technologický gigant Huawei. Spojené státy se také snaží přimět své spojence, aby s touto čínskou firmou rovněž přestali obchodovat a nedovolili jí ani účast na budování mobilních sítích příští generace ve své infrastruktuře. Washington tvrdí, že Huawei může díky své infrastruktuře provádět špionáž pro čínskou vládu, což firma dlouhodobě odmítá.

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Energetická krize zvýší poptávku po ropě, to může vést k dalšímu zdražování

14.10.2021 11:31 Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu barelů denně, což by mohlo…

G20 schválila dohodu o reformě daňového systému, včetně globální minimální…

13.10.2021 21:56 Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí tvořících skupinu největších ekonomik světa (G20)…

MMF považuje zavádění kryptoměn jako platidel za nerozumné a riskantní

13.10.2021 10:02 Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku…

Růst čínského exportu v září překvapivě zrychlil

13.10.2021 08:18 Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní a…

MMF zhoršil výhled růstu globální i české ekonomiky

12.10.2021 21:11 Aktualizováno Globální ekonomika v letošním roce poroste o trochu pomaleji, než předpokládaly dosavadní prognózy.…

OECD ohlásila dosažení dohody o globální minimální dani

08.10.2021 21:24 Aktualizováno Mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023…

MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

07.10.2021 16:18 Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim…

Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého…

06.10.2021 20:13 Aktualizováno Globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny…

Světový obchod se vyšplhal na rekord, WTO zlepšila odhady

04.10.2021 14:32 Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal…

Související:

Právě se děje

reklama