Čína se bude bránit proti vyřazení čínských akcií z burzy v USA

Čína se bude bránit proti rozhodnutí akciové burzy v New Yorku (NYSE) vyřadit tento měsíc z obchodování akcie tří čínských telekomunikačních firem. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Burza svůj záměr oznámila ve čtvrtek a zdůvodnila jej nařízením prezidenta Donalda Trumpa. Jde o další část sporu mezi Pekingem a Washingtonem.

Burza NYSE v New Yorku
doporučujeme

Ministerstvo oznámilo, že přijme nezbytná protiopatření, která blíže nespecifikovalo. Vyzvalo ale zároveň Spojené státy, aby Číně vyšly vstříc a vrátily se k řešení bilaterálních obchodních vztahů. Za Trumpovy vlády se vztahy mezi oběma největšími ekonomikami světa citelně zhoršily, především v otázce obchodu a lidských práv a zejména ke konci Trumpova funkčního období.

"Takové zneužití národní bezpečnosti a státní moci k potlačení čínských firem odporuje tržním pravidlům a je v rozporu s logikou trhu," reagovalo čínské ministerstvo. "Nejenže to poškozuje práva čínských firem, poškozuje to i zájmy investorů v jiných zemích, včetně Spojených států," píše ministerstvo ve svém dnešním sdělení. Postoj Washingtonu podle něj také významně oslabí důvěru všech zainteresovaných stran v americké kapitálové trhy.

Newyorská burza ve čtvrtek uvedla, že vyřadí z obchodování akcie firem China Telecom, China Mobile a China Unicom. Jde o největší telekomunikační operátory v Číně a zároveň o jedny z největších čínských firem, s jejichž akciemi se už dlouho obchoduje i ve Spojených státech. Akcie by měly být vyřazeny mezi 7. a 11. lednem, upozornila agentura AP.

Trump v listopadu vydal exekutivní příkaz, kterým zakázal investovat do veřejně obchodovaných firem, o kterých je americká vláda přesvědčena, že je buď vlastní čínská armáda, anebo nad nimi alespoň má kontrolu. Celkem jde o 31 čínských společností.

Spojené státy za Trumpovy vlády rozšířily ekonomické sankce a zákaz cestování proti čínským firmám, vládním činitelům a členům čínské komunistické strany. Tento tlak je přitom intenzivnější v posledních dnech Trumpovy vlády, poznamenala AP. V prosinci Washington oznámil záměr omezit platnost víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodinné příslušníky na jeden měsíc místo dosavadních deseti let. Čínští diplomaté doufají, že s nástupem příštího prezidenta Joea Bidena do funkce se vztahy mezi oběma zeměmi zklidní, uvedla agentura Reuters.

Přístup na americké trhy už nemá čínský technologický gigant Huawei. Spojené státy se také snaží přimět své spojence, aby s touto čínskou firmou rovněž přestali obchodovat a nedovolili jí ani účast na budování mobilních sítích příští generace ve své infrastruktuře. Washington tvrdí, že Huawei může díky své infrastruktuře provádět špionáž pro čínskou vládu, což firma dlouhodobě odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama