Indie zakázala další čínské mobilní aplikace, představují bezpečnostní hrozbu

Indická vláda zakázala dalších 118 čínských mobilních aplikací, svůj krok zdůvodnila obavami o národní bezpečnost. Ministerstvo pro informační technologie uvedlo, že má důvěryhodné informace, podle nichž tyto technologie fungují v rozporu se zájmy Indie. Informuje o tom dnes BBC. Peking už se vůči zákazu ostře ohradil.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mezi oběma zeměmi roste napětí kvůli sporům o dlouhou hranici v oblasti Himálaje a Dillí už v červnu zakázalo 59 převážně čínských aplikací včetně TikToku.

Na seznamu nově zakázaných aplikací je podle BBC mimo jiné aplikace WeChat Work firmy Tencent, která slouží pro firemní komunikaci, populární videohra PUBG Mobile, mobilní platební aplikace internetového obchodu Alibaba Alipay nebo dvě aplikace čínského internetového vyhledávače Baidu.

Indické ministerstvo sdělilo, že obdrželo mnoho stížností z různých zdrojů o zneužívání některých mobilních aplikací dostupných přes systémy Android a iOS. Slouží prý ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie.

"Shromažďování těchto údajů, jejich těžba a profilování pomocí prvků nepřátelských vůči národní bezpečnosti a obraně Indie v konečném důsledku zasahuje do svrchovanosti a integrity Indie a je předmětem velmi hlubokého a bezprostředního znepokojení, které vyžaduje mimořádná opatření," uvedlo ministerstvo.

Čínské ministerstvo obchodu v reakci uvedlo, že krok Indie poškozuje zájmy čínských investorů a poskytovatelů služeb. Čína proto žádá Indii, aby chybu napravila, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí ministerstva obchodu Kao Feng.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára.

V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let. Satelitní snímky ukázaly, že Čína vybudovala nové základny s výhledem na himálajskou oblast.

Proti některým čínským mobilním aplikacím se postavila také americká vláda. Pohrozila například, že zakáže platformu TikTok a nařídila americkým společnostem, aby přestaly spolupracovat s platformou Tencentu WeChat. Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro řekl, že kabinet má v hledáčku i jiné čínské aplikace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy

21.01.2021 14:24 Čína loni nesplnila cíl obchodní dohody se Spojenými státy. V rámci první fáze obchodní dohody…

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama