Osobní letecká doprava se podle sdružení bude zotavovat do roku 2024

Světová letecká osobní doprava dosáhne úrovně před koronavirovou krizí nejdříve v roce 2024. V aktualizovaném výhledu to dnes uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zotavení leteckého odvětví dříve prognózovalo na rok 2023.

Zhoršení výhledu sdružení odůvodnilo nárůstem případů nákazy ve Spojených státech a v rozvojových zemích a slabším výhledem korporátního cestování.

Krátkodobému výhledu dále přitěžují přetrvávající cestovní omezení a nové restrikce na některých trzích, uvedlo sdružení IATA, které odhad meziročního poklesu přepravených pasažérů letos zvýšilo na 55 procent z dubnové prognózy 46 procent.

"Ve druhé polovině roku budeme svědky pomalejšího oživení, než v jaké jsme doufali," uvedl hlavní ekonom sdružení Brian Pearce. Počet přepravených cestujících v červnu meziročně klesl o 86,5 procenta, v květnu o 91 procent.

Nemálo nejistoty podle Pearce vyvolal překvapivý krok Británie, která v neděli cestovatelům ze Španělska uložila karanténu. Výhled dále negativně ovlivnilo šíření koronaviru ve Spojených státech a rozvojových zemích, které zastupují 40 procent světové letecké dopravy, napsala IATA.

Výrazně by mohlo trvale ubýt služebních cest korporátních klientů, což by ohrozilo ziskovost dálkových tras. Velké společnosti drží výdaje na uzdě a více využívají videokonferencí, které se během pandemie staly normou.

"Uvidíme, zda se dočkáme návratu služebního cestování na úroveň před krizí," uvedl Pearce. "Obáváme se, že nikoli," dodal. Mají-li se některé dálkové trasy zachovat, jejich ziskovost by se mohla opřít o přepravu nákladu, myslí si ekonom. "Ziskovost mnoha sítí leteckých společností dosud závisela v zásadě na prémiových pasažérech," dodal.

Související

Ilustrační fotografie

Objem osobní letecké dopravy v červenci klesl o 80 procent, ukázala data

Objem osobní letecké dopravy v červenci meziročně kvůli pandemii covidu-19 klesl o 80 procent. Informovalo o tom dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), podle nějž je propad horší, než se čekalo. Letadla jsou poloprázdná, většina lukrativních dálkových spojů stále nelétá a aerolinky krvácí kvůli nedostatku hotovosti, napsala agentura Bloomberg.
Boeing 737 MAX 8 SmartWings

Osud Boeingů 737 MAX? Dřív než v srpnu se zřejmě na oblohu nevrátí

Letouny 737 MAX americké společnosti Boeing se možná nevrátí do vzduchu dřív než v srpnu. Předpokládá to generální ředitel Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Alexandre de Juniac. Rozhodnutí je ale v rukou regulačních úřadů, upozornil. Provoz letadel 737 MAX je po celém světě pozastaven kvůli dvěma tragickým nehodám tohoto stroje, při nichž zemřelo 338 lidí.

Více souvisejících

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) letadla, letectví doprava

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy