Kvůli krizi v důsledku šíření nového typu koronaviru a výrazně nižší poptávce teď nemá o ropu téměř nikdo zájem. Těžba, skladování a transport je pro producenty ropy nákladná záležitost, takže se zboží snaží zbavit za každých okolností.
Ve Spojených státech citelně ubývá kapacit k uskladnění ropy v zásobnících, což je významný důvod, proč ani nikdo z obchodníků teď ropu nechce vlastnit.
Například v důležitém překladišti Cushing v Oklahomě vzrostly zásoby od konce února o polovinu na 61 milionů barelů, přičemž jeho kapacita je 76 milionů barelů. Podle magazínu Forbes je jen v přístavech a v tankerech odstavených na mořích po celém světě asi 160 milionů barelů ropy.
Stalo se někdy, aby cena ropy ztratila celou svou hodnotu?
V minulosti ceny ropy zažily několik krachů, do záporných hodnot se nikdy nedostaly. Dosud největším cenovým krachem byla krize v prosinci 1998, kdy ceny ropy klesly pod deset dolarů. Důvodem byly nadměrné zásoby ve skladech, kde se ropa začala hromadit po vypuknutí hospodářské a finanční krize v jihovýchodní Asii. Země OPEC následující rok stanovily produkční limity, aby ceny suroviny opět vzrostly. V roce 1986 se dokonce ropa prodávala za méně než devět dolarů.
Co se stane s nechtěnou ropou?
Americká federální vláda nyní vyjednává se Strategickými ropnými rezervami (SPR), které spadají pod ministerstvo energetiky (DOE), o uskladnění přebytečné ropy. Kapacita úložišť SPR činí asi 800 milionů barelů a v případě naplnění by producenti museli uzavírat vrty, což může poškodit ložiska. Podle Forbesu bylo jen v minulém týdnu v Americe uzavřeno 13 procent nalezišť.
Proč situaci nepomohla nedávná dohoda OPEC?
OPEC a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem, tedy seskupení nazývané OPEC+, se sice tento měsíc dohodli na snížení těžby v květnu a červnu o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent světových dodávek suroviny, už tehdy ale mnozí analytici varovali, že je to nedostatečné. Ceny ropy i po podpisu dohody pokračovaly v propadu, protože ani rekordní škrty nezmírnily obavy investorů, že propad poptávky bude kvůli koronaviru ještě výraznější.
Může současná situace nějak ovlivnit cenu benzinu?
Cena benzinu sice klesá, ale jak připomínají analytici, vítězem není nikdo. Lidé obecně kvůli obavám z koronaviru méně používají automobily a navíc čerpací stanice pohonné hmoty nakoupily již dříve dráž a nyní jsou někdy nuceny je prodávat se ztrátou.
Fialová křivka zachycuje rozpětí mezi cenou ropy WTI s dodáním příští měsíc a její cenou s dodáním přespříští měsíc. Ano, historické maximum. Ale od zítřka už bude cena zase normálně v plusu. S květnovým kontraktem se dnes totiž obchodovalo naposledy, zítra se jede už červnový. pic.twitter.com/ltrVbXKbeh
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 20, 2020
"S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá tuzemským čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje - například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv," uvedl pro ČTK například ekonom Lukáš Kovanda. "Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství čerpacích stanic v ČR," dodal.
Související

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku

Dobré zprávy pro řidiče. Trend vývoje cen u čerpacích stanic se má obrátit
ropa , pohonné hmoty , Benzín , Ekonomika , USA (Spojené státy americké) , opec
Aktuálně se děje
včera

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější
včera

Tragický požár v Poděbradech nepřežil jeden člověk
včera

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety
včera

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze
včera

Policie odhalila muže, který zpochybňoval holokaust. Hrozí mu vězení
včera

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
včera

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
včera

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
včera

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
včera

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
včera

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
včera

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
včera

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
včera

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno včera

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
včera

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
včera

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
23. července 2025 21:47

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
23. července 2025 21:02

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
23. července 2025 20:41
Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).
Zdroj: Libor Novák