Světové ceny potravin stouply nejvýše od července 2014

Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014. Mohly za to hlavně vyšší ceny obilí, cukru a rostlinného oleje. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozímu měsíci o 4,3 procenta na 113,3 bodu.

Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index cen obilovin stoupl meziměsíčně o 7,1 procenta, hlavně kvůli vyšším cenám kukuřice. Ty vzrostly o 11,2 procenta, částečně kvůli nákupům Číny a nižší než očekávané produkci v USA. Ceny pšenice díky vysoké globální poptávce a očekávanému nižšímu prodeji Ruskem stouply o 6,8 procenta.

Index cen rostlinného oleje se zvýšil o 5,8 procenta na nejvyšší úroveň od května 2012. Přispívá k tomu nižší než očekávaná prudce palmového oleje v Indonésii a Malajsii po silných deštích. Zvýšily se i ceny sojového oleje.

Ceny cukru kvůli zhoršujícímu se výhledu úrody v EU, Rusku a Thajsku a suchému počasí v Jižní Americe vzrostly o 8,1 procenta. Vysoké nákupy z Číny před oslavami lunárního nového roku zvýšily ceny mléka a mléčných produktů o 1,6 procenta. Index cen masa stoupl o jedno procento. Vděčí za to hlavně růstu cen drůbežího kvůli ptačí chřipce v Evropě.

FAO rovněž v prohlášení uvedla, že celosvětová sklizeň obilovin za pěstitelský rok 2020 by mohla být rekordní. Její odhad počítá se sklizní 2,744 miliard tun. Upozornila ale také na prudký pokles zásob a na nečekaně vysokou poptávku po dovozu z Číny, zvláště u kukuřice, napsala agentura Reuters.

Související

Více souvisejících

ceny potravin potraviny jídlo OSN

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 9 hodinami

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy