Výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů, píše Financial Times

Evropští a američtí výrobci aut by mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč), pokud zůstanou továrny po obou stranách Atlantiku zavřené do konce dubna. S odkazem na propočty majitele společnosti AutoAnalysis Iana Henryho to dnes píše list Financial Times (FT).

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V Evropě by se ztráty mohly vyšplhat na 66 miliard eur (1,8 bilionu Kč), pokud by se neprodalo 2,6 milionu aut. Ve Spojených státech by mohly činit 52 miliard dolarů, když by se dotkly dvou milionů vozů, píše list Financial Times.

Podle Henryho se výrobní ztráty odvětví každý týden, kdy evropské továrny na výrobu aut zůstanou zavřené, zvětší o osm miliard eur. Zavřené americké továrny podle něj generují každý týden ztrátu kolem 7,5 miliardy dolarů.

Velcí výrobci aut zprvu očekávali, že se výrobny znovu otevřou koncem března nebo v dubnu. Teď ale mnohé z nich včetně Nissanu, Fordu a General Motors říkají, že zůstanou zavřené na neurčito. "Návrat k normálu vidím nejdříve v květnu," řekl Henry.

Německý automobilový koncern Volkswagen minulý týden prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli koronaviru o dalších deset dnů, respektive do 19. dubna. Automobilka Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, pak minulý týden ze stejného důvodu prodloužila odstávku výroby ve všech třech českých závodech nejméně do 14. dubna.

Podle dosud zveřejněných údajů se prodej nových aut v západní Evropě v březnu snížil asi o dvě třetiny. V USA se prodej aut v březnu propadl na nejnižší úroveň za deset let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální ekonomika se podle expertů zotaví nejdříve v roce 2022

28.05.2020 08:43 Globální hrubý domácí produkt (HDP) se na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nevrátí…

Koronakrize: Snížení ratingu hrozí rekordnímu počtu subjektů, jedna země…

27.05.2020 15:56 Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to…

Kvůli pandemii rekordně klesnou investice do energetiky

27.05.2020 11:24 Koronavirová krize letos povede k největšímu poklesu investic do energetiky v historii, uvedla dnes…

Autopůjčovna Hertz kvůli koronaviru vyhlásila v USA bankrot

23.05.2020 06:13 Smutné zprávy z byznysu. Autopůjčovna Hertz Global Holding požádala ve Spojených státech o ochranu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy