Finanční trhy brexit bez dohody nechtějí, klaní se k odkladu

Světové finanční trhy se nyní přikládají spíše k variantě dlouhého odkladu vystoupení Velké Británie z EU než brexitu bez dohody. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Libra po dnešním třetím odmítnutí dohody britským parlamentem oslabila, poté však ztráty zcela smazala. A je silnější, než byla v prosinci nebo po převážnou část ledna či února, reagoval pro ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Britská Dolní sněmovna v den původně plánovaného odchodu země z Evropské unie i napotřetí dnes odmítla brexitovou dohodu, na které se s unií dohodla premiérka Theresa Mayová. Podle závěrů posledního summitu to znamená, že Londýn buď opustí Evropskou unii 12. dubna, nebo do té doby musí požádat o delší odklad, což ale bude spojeno s britskou účastí v květnových volbách do Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady Donald Tusk ihned po dnešním hlasování svolal na 10. dubna mimořádný summit EU. Představitelé unijních zemí v prvních reakcích uvedli, že pravděpodobnost brexitu bez dohody výrazně vzrostla.

"Pro trhy to však nijak výrazné překvapení není. O tom svědčí i to, že libra se sice v reakci na hlasování vůči dolaru propadla, ale pak svoji ztrátu prakticky zcela umazala. Trhy nyní přikládají mnohem větší pravděpodobnost variantě dlouhého odkladu, což zabraňuje libře v hlubším propadu," uvedl Kovanda.

Podobně se vyjádřil i analytik Patria Finance Tomáš Vlk, podle kterého se trhy nadále kloní spíše k odkladu brexitu. "Akcie zůstávají bezpečně v zeleném a jen trochu své zisky korigují. Dluhopisové výnosy v Evropě stále nemají jasný směr, a to včetně britských. Americké výnosy však během dne pokračují vzhůru. Britská měna po výsledku hlasování vůči dolaru klesla, ale svých ztrát se už zdatně zbavuje," uvedl.

Další pravděpodobnější variantou než brexit bez dohody je podle Kovandy druhé referendum. "Trhy to zkrátka vidí tak, že nejpravděpodobnější variantou je měkký brexit (tj. odchod v situaci, kdy obě strany dojednaly vzájemná pravidla a nové nastavení vztahů a zůstaly v určité součinnosti), dost možná při zachování celní unie mezi Británií a EU, a jen o něco méně pravděpodobnou variantou pak možnost druhého referenda. To by dost možná mohlo vést k vyústění bez brexitu, tedy k jeho zrušení," uvedl.

Související

Více souvisejících

Brexit Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy