KOMENTÁŘ | Důchody, spoření, zajištění na penzi. Pro Čechy pořád ne zcela „srovnané“ pojmy

Češi žijí v tržní ekonomice už dost dlouho na to, aby věděli, snad alespoň ti, co nepropadli dezinformačnímu a antisystémovému informačnímu peklu, že nic na světě není zadarmo. Dokonce ani v poslední době proklínané, jindy zase vyzdvihované, důchody. Když by ale navštívil Česko pozorovatel, neznalý místních poměrů, určitě by si řekl, že je to divné, když Češi na rozdíl od většiny ekonomicky vyspělého světa tak nějak pořád místo vlastních sil, úspor a úložek či pravidelných investic v aktivním věku, spoléhají na to, že se o ně ve stáří penězi postará stát. Ale jak ukazují výkazy eráru, nemusí to být s těmi důchody v budoucnu vůbec slavné. 

Jedni hned začnou mávat rukama a vykřikovat hesla o tom, že když jsem celý život „makal“ a odváděl daně, tak se o mě stát musí přece ve všem postarat. Jenže to je podobný přístup jako demonstrativní rušení všemožných pokusů o to, změnit rychle chřadnoucí penzijní systém v Česku. A to zrušením (zvláště po vítězných volbách) jakýchkoliv „spořících“ pilířů, nad kterými by ale vítězné „mocnosti“ neměly kontrolu, nebo plamennými výstupy s prohlášením pro davy, že zdroje tu jsou a není potřeba nic měnit.

To je pořád dokola, že? Jenže výsledek těchto našich vlastních voleb vidíme. A není to, zvláště dnes, jak se často říká, pro udržitelnou budoucnost oněch penzí nijak veselá zpráva. Faktem tak je, že až na několik úprav, změn a novinek, žádná zásadní změna fungování důchodového systému v Česku nevyšla. A to ani, při vědomí vývoje populačních křivek, změn nálad ve společnosti, souvisejících s úpravami podobných systémů v zahraničí. Vždyť co, až bude zle, něco „se“ udělá. 

Opravdu se tak všichni spoléháme na to, že stále větším procentem populace vyhledávaný všemocný stát se o všechny postará, bez ohledu na to, jestli na to bude mít nebo ne? Ve virtuálním prostoru lze nalézt, ale jistě to uslyšíte i od řady renomovaných poradenských firem, jasné poselství, že spoléhat se v důchodu s penězi jen na stát, není příliš moudré. A proto ať se to někomu líbí nebo ne, bez vlastního přičinění, to bude se sumou peněz na stáří hodně těžké.

Jistě, mají pravdu ti, kteří poukazují na to, že to může mít spoustu rizik a problémů, nechat mluvit do dlouhodobých penzijních plánů někoho jiného než státní instituce. Ale neznamená to, že kvůli nim se má skutečně zásadní řešení v nastavení českého penzijního systému, který by nejen nenavyšoval dluhy, ale byl by i schopný vyplácet „udržitelné“ penze, jen dokola odkládat. 

Sami se můžete přesvědčit vyhledáním ve virtuálním prostoru, jak uvedla i řada finančních médií, že 29 procent (!) lidí si v tuzemsku na svou penzi vůbec nespoří, ani neinvestují. Skoro polovinu (47 procent) tvoří mladí lidé ve věku 18 až 24 let. Jako hlavní důvody uvádějí nedostatek peněz, nestálý příjem či příliš nízký věk.

Více než polovina těchto lidí plánuje na penzi šetřit v budoucnu. Smutné výsledky, že? Zdrojem dat je průzkum společnosti Ipsos pro Broker Consulting na vzorku více než tisícovky respondentů. Možná si ale řeknete, že ten zbytek populace do sta procent je přece víc a ten něco dělá, tak v čem je problém? 

Může být třeba v tom, že pořád na sebe dokonale nenavazují státní penze a privátní aktivity spojené s důchody na nejrůznějších úrovních. Obava většiny lidí, že jim klesne v penzi životní úroveň a budou se muset více uskrovnit, ale paradoxně nemizí. Spíše naopak. A to i přesto, že si pořád ani po těch desítkách let tržní ekonomiky moc velké cíle s vlastním zajištěním na penzi neklademe. Což je škoda. 

Související

důchody Komentář

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 
Byty Komentář

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

Více souvisejících

komentář důchody

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy