KOMENTÁŘ | Důchody, spoření, zajištění na penzi. Pro Čechy pořád ne zcela „srovnané“ pojmy

Češi žijí v tržní ekonomice už dost dlouho na to, aby věděli, snad alespoň ti, co nepropadli dezinformačnímu a antisystémovému informačnímu peklu, že nic na světě není zadarmo. Dokonce ani v poslední době proklínané, jindy zase vyzdvihované, důchody. Když by ale navštívil Česko pozorovatel, neznalý místních poměrů, určitě by si řekl, že je to divné, když Češi na rozdíl od většiny ekonomicky vyspělého světa tak nějak pořád místo vlastních sil, úspor a úložek či pravidelných investic v aktivním věku, spoléhají na to, že se o ně ve stáří penězi postará stát. Ale jak ukazují výkazy eráru, nemusí to být s těmi důchody v budoucnu vůbec slavné. 

Jedni hned začnou mávat rukama a vykřikovat hesla o tom, že když jsem celý život „makal“ a odváděl daně, tak se o mě stát musí přece ve všem postarat. Jenže to je podobný přístup jako demonstrativní rušení všemožných pokusů o to, změnit rychle chřadnoucí penzijní systém v Česku. A to zrušením (zvláště po vítězných volbách) jakýchkoliv „spořících“ pilířů, nad kterými by ale vítězné „mocnosti“ neměly kontrolu, nebo plamennými výstupy s prohlášením pro davy, že zdroje tu jsou a není potřeba nic měnit.

To je pořád dokola, že? Jenže výsledek těchto našich vlastních voleb vidíme. A není to, zvláště dnes, jak se často říká, pro udržitelnou budoucnost oněch penzí nijak veselá zpráva. Faktem tak je, že až na několik úprav, změn a novinek, žádná zásadní změna fungování důchodového systému v Česku nevyšla. A to ani, při vědomí vývoje populačních křivek, změn nálad ve společnosti, souvisejících s úpravami podobných systémů v zahraničí. Vždyť co, až bude zle, něco „se“ udělá. 

Opravdu se tak všichni spoléháme na to, že stále větším procentem populace vyhledávaný všemocný stát se o všechny postará, bez ohledu na to, jestli na to bude mít nebo ne? Ve virtuálním prostoru lze nalézt, ale jistě to uslyšíte i od řady renomovaných poradenských firem, jasné poselství, že spoléhat se v důchodu s penězi jen na stát, není příliš moudré. A proto ať se to někomu líbí nebo ne, bez vlastního přičinění, to bude se sumou peněz na stáří hodně těžké.

Jistě, mají pravdu ti, kteří poukazují na to, že to může mít spoustu rizik a problémů, nechat mluvit do dlouhodobých penzijních plánů někoho jiného než státní instituce. Ale neznamená to, že kvůli nim se má skutečně zásadní řešení v nastavení českého penzijního systému, který by nejen nenavyšoval dluhy, ale byl by i schopný vyplácet „udržitelné“ penze, jen dokola odkládat. 

Sami se můžete přesvědčit vyhledáním ve virtuálním prostoru, jak uvedla i řada finančních médií, že 29 procent (!) lidí si v tuzemsku na svou penzi vůbec nespoří, ani neinvestují. Skoro polovinu (47 procent) tvoří mladí lidé ve věku 18 až 24 let. Jako hlavní důvody uvádějí nedostatek peněz, nestálý příjem či příliš nízký věk.

Více než polovina těchto lidí plánuje na penzi šetřit v budoucnu. Smutné výsledky, že? Zdrojem dat je průzkum společnosti Ipsos pro Broker Consulting na vzorku více než tisícovky respondentů. Možná si ale řeknete, že ten zbytek populace do sta procent je přece víc a ten něco dělá, tak v čem je problém? 

Může být třeba v tom, že pořád na sebe dokonale nenavazují státní penze a privátní aktivity spojené s důchody na nejrůznějších úrovních. Obava většiny lidí, že jim klesne v penzi životní úroveň a budou se muset více uskrovnit, ale paradoxně nemizí. Spíše naopak. A to i přesto, že si pořád ani po těch desítkách let tržní ekonomiky moc velké cíle s vlastním zajištěním na penzi neklademe. Což je škoda. 

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář důchody

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy