KOMENTÁŘ | Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Kyjev nově zveřejnil počet vojáků, které Rusko od začátku plnohodnotné invaze ztratilo – má jít až o 724 050 vojáků, kteří buď přišli o život, nebo utrpěli zranění. K tomu mělo přijít o 19 029 obrněných vozidel, 20 632 dělostřeleckých systémů, 1252 raketometů MLRS, 999 protileteckých systémů, 369 letadel, 329 vrtulníků, 19 111 dronů a 2 754 střel s plochou dráhou letu. Ukrajina dále uvádí, že Rusko ztratilo ve válce 28 lodí, jednu ponorku, 29 548 vozidel a 3 672 dalšího vybavení.

Žádné z těchto čísel nelze nezávisle ověřit (Ukrajinci data o svých obětech ani nezveřejňují), mohou ale poukázat na to, jak je současná rusko-ukrajinská válka ničivá. Řada ukrajinských měst se změnila k nepoznání – Bachmut, Mariupol nebo Vuhlerad městy snad ani nejsou, zbyly z nich pouhé trosky a pár stojících neobyvatelných budov.

Ruská invaze z února 2022 ukázala, jak moc se moderní válka za poslední dekády změnila. Stále si žádá zničené životy vojáků na obou stranách, jiný je ale styl boje. Dnes totiž vojáci na bojišti nečelí „pouze“ nepřátelským pěšákům, tankům, stíhačkám a minám. Ohrožují je jejich vlastní mobilní telefony, díky kterým nepřítel může získat informace o důležitých pozicích. Nad hlavami se jim vznášejí bezpilotní letouny a čas od času po bojišti „proběhne“ i robotický pes.

Není to válka budoucnosti. Stále jde o tradiční vojenský konflikt, kde se střetávají dvě armády. Nebezpečí pro vojáky ale tentokrát přichází odevšud – nikdo si nemůže být jistý, jestli na něj právě míří sebevražedný dron, dělostřelectvo nebo jestli náhodou kvůli vlastní neopatrnosti neprozradil svou polohu.

Do toho všeho válka probíhá v informačním prostoru – a tato fronta se táhne po celém západním světě. Důležité webové stránky různých státních institucí, bank nebo soukromých byznysů čelí množství kybernetických útoků. Konzumentům médií se do rukou dostává falešný nebo dezinformační obsah, který ovlivňuje jejich smýšlení a je schopen destabilizovat celé politické systémy.

Lidská povaha se nezměnila, ale válka ano. Ruskou invazi odstartoval šéf Kremlu Vladimir Putin slovy o nutnosti „denacifikace a demilitarizace Ukrajiny“ – ruské jednotky tedy začaly překračovat hranice suverénní Ukrajiny kvůli falešné zámince, která se postupně stala jedním z primárních narativů dezinformační scény.

Veřejným prostorem neustále probíhají tvrzení o tom, že Ukrajinci jsou fašisté nebo nacisté. Zejména dezinformační a antisystémoví aktivisté se ani nepozastaví nad tím, když z fašistické ideologie obviňují ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – bývalého herce židovského původu.

Jestli ve veřejném prostoru někdy existoval smysl pro pravdu a ověřování informací, z velké části je pryč. Mnozí začali věřit čemukoliv, co se rozchází s tím, co říkají jejich vlády, které tolik nenávidí. Je daleko jednodušší prohlásit, že vlády lžou, než jim přičíst kredity za pravdu – ať je nemáme rádi, jak moc chceme.

Základní kameny, na nichž západní svět stojí, jsou spojenectví a demokracie. To se ale společně s táhnoucí se ruskou agresí proti Ukrajině postupně rozpadá. Z demokracie se začíná stávat sprosté slovo, spojenectví není považováno za něco životně důležitého. Rusko tomuto vývoji ochotně pomáhá a nehodlá se zastavit před ničím.

Je daleko jednodušší podívat se na tu velkou zemi na východě a raději s ní souhlasit než si přiznat, že se chová jako nepřítel a ohrožuje vše, co se nám podařilo nabýt od konce druhé světové války a pozdějšího rozpadu komunistického východního bloku. Práce všech lidí, kteří nechali celé své kariéry a životy na vzniku Evropské unie, může přijít vniveč, pokud se nezorientujeme v tom, co opravdu chceme.

A to jen kvůli bezohlednému jednání v srdci Kremlu. Přesně toho Kremlu, který se v roce 1956 rozhodl brutálně potlačit protikomunistické povstání v Maďarsku a o dvanáct let později začal s okupací Československa. Tyto věci si každoročně připomínáme, jako by to ale nic neznamenalo – jako by představovaly pouhou bezvýznamnou událost v dějinách, na níž by se mělo zapomenout.

Byla to Moskva, kdo tahal za všechny možné nitky, aby většině zemí východní Evropy sebral na dlouhá desetiletí svobodu a suverenitu. Pokračuje v tom dodnes, akorát se „nekonfliktní“ praktiky studené války změnily v horké boje na Ukrajině.

Tisíc dnů od začátku ruské invaze se díváme na rostoucí eskalaci, která se jeví jako ještě horší než Kubánská raketová krize nebo Korejská válka. Ukrajinská armáda po letech utrpení dostala povolení od Bílého domu, aby použila rakety americké výroby proti hloubi ruského území.

Rusko na to zareagovalo tradičně – za nic nemůže, nic špatného nedělá. Změnilo svou jadernou doktrínu a celému světu hrozí daleko větší tragédií, než byla dosavadní válka proti Ukrajině. Tato tragédie dostává nádech jaderné katastrofy, kterou úspěšně odvraceli i ti nejvíce jestřábí lídři studenoválečných supervelmocí.

Související

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.
Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Jaderné zbraně komentář

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

včera

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

včera

5. května 2025 21:57

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě

Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy