KOMENTÁŘ | Kdo může za vysoké ceny potravin v Česku? My ne, volají všichni

Zákopovou válku musí připomínat lidem v tuzemsku „souboj“ odpovědných ministerstev s nejrůznějšími obchodníky. Vlnu pozdvižení naposledy vyvolala snaha ministra zemědělství podívat se na to, proč jsou v Česku extrémně vysoké ceny potravin, když, zjednodušeně řečeno, ve většině okolních států mají cenovky u nich výrazně nižší. Výsledkem je, protože jsme v Česku, že nikdo za nic nemůže. To ti druzí.  

Jedni křičí, že za všechno může vláda, protože nic nedělá, druzí zase, že obchodníci jsou chamtiví, a další zase, že zemědělci prodávají draho. V mediálním prostoru se to tak hemží titulky jako: Ceny v Česku vyletěly nejvíc z celé Evropské unie, či: Ceny potravin ještě vyletí vzhůru. Kde je tedy chyba? 
 
Zdá se to být nad míru jasné, ta úvaha je přece jednoduchá. Stát je tu od toho, aby veškeré praktiky, zvláště v obdobích krizí či tzv. těžkých časech, v byznyse, ve veřejném prostoru, zkrátka všude kontroloval, poukazoval na chyby a snažil se je rychle napravit. Proč tedy tolik povyku u potravin? Chce se říct: Je to povyk pro nic. Analytici, ale nejen oni, ovšem nad výsledky snah státu spíše zdvihají obočí.

Doporučené články

„Nemyslím si, že je na mně, abych hodnotila, zda je stát efektivní - nebo ne - při kontrole marží. Každopádně můžeme vidět, že ceny pohonných hmot v České republice podle dostupných informací z poloviny března patří k nejnižším v EU. Podle ministerstva financí odrážejí současné ceny a přirážky prodejců aktuální vývoj cen na trzích, a v případě, že by se situace změnila, je připraveno zasáhnout. Takže dohled a kontrola, ve které chce stát pokračovat i v letošním roce, má svůj význam a zdá se, že přináší požadovaný efekt. Obchodníci musí hlásit, za kolik pohonné hmoty řidičům prodávají a nemohou si tak prudce uměle navyšovat marže a zákazníci by tak neměli zbytečně proplácet,“ řekla ke snaze státu dívat se víc pod pokličku prodejců, i když v tomto případě u benzínu, serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd. Otázka je, proč to nefunguje u potravin? 
 
Je jen opravdu škoda, že stát, zdá se i přes jasnou rétoriku, se tak nějak neumí viditelně postarat o to, aby se kritizované nedostatky právě v tomto segmentu rychle odstranily. Můžete jistě namítnout, že to není vždycky jednoduché. Souhlasím, není. Jenže když v únoru letošního roku domácí média citovala slova ministra zemědělství Zdeňka Nekuly o tom, že za vysoké ceny potravin mohou i nepřiměřené marže části obchodníků či zpracovatelů, není snad nutné říkat, co to v zájmových svazech těchto oborů způsobilo a jak na to reagovali jejich zástupci. Jenže od té doby se toho moc viditelného nestalo. Otázka tedy je, proč? Jedni namítnou něco ve stylu, co tak asi má stát dělat, aby poručil firmám snižovat ceny, ti druzí budou zřejmě jen krčit rameny. Ale najdou se i tací, kteří třeba řeknou, že ať si ministr taková vyjádření říká, ale má mít v rukávu řešení. Třeba v tom smyslu, že se domluvil se svazy obchodníků, výrobců a já nevím s kým ještě, že všichni společně budou tlačit na kontroly nejen marží, ale i fungování trhu, nehledě na možné úpravy daní za vybrané položky spotřeby. Vždyť je ta krize, ne? 
 
Ale nutno přiznat, že stát se o taková jednání snaží. Nečeká s rukama v klíně. I sám ministr Nekula svolal schůzky, které mají problematiku vysokých cen zvláště u potravin nějak posunout. Ale i když není radno odbíhat od tématu, je nutné vědět i další okolnosti vzniku problému. Třeba to, že státní kasa, která by podle některých představitelů politického spektra měla tyhle věci sanovat, je prázdná. Tak si půjčíme víc, říkají tihle experti. No, půjčíme… Ale to taky není řešení. A připomínat, že ti, co volají právě po dalších „půjčkách“, byť je třeba ani tak nenazývají, na jednu stranu kritizují to, že nám nyní stát nepomáhá a zároveň volají po tom, aby stát snižoval katastrofické zadlužení. „Blahoslavení chudí v duchu,“ chce se opravdu říct. 
 
Faktem tak je, že stejně jako vloni, tak i na začátku letošního roku rostly ceny potravin v ČR rychleji, než byl evropský průměr. Z dat Evropského statistického úřadu totiž vyplývá, že letos v lednu u nás stouply ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků meziročně o 19,6 %, zatímco v celé EU v průměru o 15,5 % a v eurozóně pak o 14,1 procenta. A jak dodala i řada analytiků, nechtěnou útěchou snad může být jen to, že sousední Slovensko nyní zažilo vyšší skok u cen potravin. Tak co s tím, že? Zemědělci říkají, že oni za vysoké ceny nemohou, zpracovatelé jakbysmet a obchodníci? Však tu odpověď jistě tušíte sami.  

Jednoduché doporučení na vyřešení problému, které by bylo uspokojivé pro všechny, zdá se, zatím není. Když si odmyslíme, s nadsázkou řečeno, půst po nějakou dobu (třeba do té doby, než se ceny zklidní), tak jé fér si přiznat, že i z drahých potravin hlavně stát získává. Znamená to tedy, že to nechce řešit? Ne. Může stát zastropovat ceny potravin? Může, ale to si vzhledem k vyprázdněné státní kasy zřejmě nedovolí. Navíc hrozí, podobně jako třeba v Maďarsku, které ceny zastropovalo, buď přímo nedostatek zboží, nebo jeho velké zdražení po uvolnění cen. Když se ale zeptáte lidí z různých částí „potravinového“ řetězce, jak by se situace měla řešit, každý navrhne něco jiného. A dokud se všichni nedomluví, jak se říká, na přijatelném kompromisu, bude zákopová cenová válka mezi nimi pokračovat dál. Kdo to odnese nejvíc, není snad nutné říkat.  

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo Obchody Ministerstvo zemědělství Ministerstvo financí Zdeněk Nekula

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 6 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

Hrozba pro zdraví i pozdní příchod do práce. Jak lidé vnímají přechod na letní čas?

Téměř třetina obyvatel Německa má obavy z přechodu na letní čas a vnímá to jako hrozbu pro své zdraví, uvádí průzkum německého institutu Forsa. Téměř každý pátý zaměstnaný uvádí, že se v důsledku časové změny zpozdí do práce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy